[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Zwiedzanie Castel Gandolfo – letniej rezydencji papieży

Wizyta w Castel Gandolfo, zwiedzanie Castel Gandolfo

Latem temperatury w Rzymie naprawdę dają się we znaki. Gdy tylko nadarza się więc okazja, miejscowi czym prędzej uciekają nad morskie wybrzeże bądź nad jeziora znajdujące się nieopodal stolicy. Od wieków zwyczaj ten kultywowali też kolejni Biskupi Rzymu. Obecny papież Franciszek zrezygnował z wakacji w Castel Gandolfo. Drzwi wielkiej wznoszącej się tam rezydencji otwarte zostały więc dla turystów!

Castel Gandolfo na przestrzeni wieków

Castel Gandolfo to miasto położone na południowy wschód od Rzymu, nieopodal wulkanicznego jeziora Albano, od włoskiej stolicy oddalone jest ono o 24 km. To właśnie tu wznosi się słynny pałac papieski, który zbudowany został w XVII wieku za pontyfikatu Urbana VIII. Papież ten wywodzący się ze znamienitej florenckiej rodziny szlacheckiej jeszcze w czasach, gdy był kardynałem, prężnie działał jako mecenas sztuki. Na jego zlecenie pracował m.in. Pietro da Cortona, Giovanni Lorenzo Bernini czy Carlo Maderna, któremu właśnie powierzone zostały prace nad letnią papieską rezydencją. Castel Gandolfo od samego początku dla Biskupów Rzymu było ostoją spokoju. To tu zaszywali się oni po to, by uciec od intryg targających Watykanem i zregenerować siły. Papieski pałac w Castel Gandolfo cieszył się statusem eksterytorialnym, w gorącym wojennym czasie stanowił on więc idealną kryjówkę. To tu Pius XI zaszył się wówczas, gdy do Rzymu z wizytą przybył Hitler. Tu również podczas wojny bezpieczne schronienie znalazło wielu uciekających z Rzymu Żydów. Pius XI zadbał też o to, by nie tylko samo Castel Gandolfo, ale i cały Watykan raczyć mógł się świeżymi płodami ziemi i w miejscu tym do życia powołał farmę. Poza nim z letnią rezydencją silnie związany był też Jan XXIII i Jan Paweł II, który w sumie spędził tu aż 5 lat swego pontyfikatu. Również Benedykt XVI lubił tu zaglądać i przed podjęciem decyzji o zrzeczeniu się urzędu papieża przez szereg tygodni przebywał właśnie tutaj.

Wielu papieży opuszczało Watykan po to, by odpocząć w Castel Gandolfo, zwiedzanie Castel Gandolfo

Wielu papieży opuszczało Watykan po to, by odpocząć w Castel Gandolfo, foto: Carlo Mirante, CC BY 2.0

Papieskie włości w Castel Gandolfo

Łącznie papieska rezydencja w Castel Gandolfo rozciąga się na powierzchni 55ha, co stanowi obszar aż 11 razy większy od samego Watykanu! W granicach tego terytorium ulokowany jest pałac papieski, którego budowę rozpoczęto w latach 20. XVII wieku oraz mieszczące się w nim astronomiczne obserwatorium. Są tu też wille kardynalskie: Barberini, Cybo i Del Moro, dom dla pracowników, w którym na stałe mieszka ok. 20 osób, biura oraz liczne budynki gospodarcze. Sporą część obszaru zajmuje ogromny ogród wypełniony kwiatami i arboretum oraz rozciągający się na powierzchni 24 ha ogród warzywny. Tutejsze całkiem pokaźne gospodarstwo ogrodniczo-rolne w żywność zaopatruje Stolicę Apostolską, część rolnych płodów sprzedawanych jest też w najbliższej okolicy.

Ogrody w Castel Gandolfo, zwiedzanie Castel Gandolfo

Ogrody w Castel Gandolfo, foto: Viaggio Routard, CC BY 2.0

Polskie akcenty w Castel Gandolfo

Papieska rezydencja niemal natychmiastowo kojarzy nam się z osobą Jana Pawła II. Papież ten szczególnie upodobał sobie to miejsce. Ciekawostką zaś okazuje się fakt, że z budowlanych przedsięwzięć zlecił on tu … wykonanie odkrytego basenu. Zwiedzanie Castel Gandolfo przekona nas o tym, że polskich tropów znaleźć można tu jednak znacznie więcej. Tuż obok pałacu papieskiego wznosi się barokowy kościół św. Tomasza z Villanova, będący dziełem samego Berniniego! To właśnie w tej świątyni do głosu dochodzi nie tylko talent wielkiego włoskiego mistrza, ale i drobne polskie akcenty. Jest więc tu kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą na zamówienie Piusa XI sporządził ojciec Augustyn Jędrzejczyk – paulin z Jasnej Góry. Są też freski przedstawiające cud nad Wisłą i obronę Jasnej Góry. Te na początku XX wieku wykonał znany polski malarz Jan Henryk Rosen.

Jakie atrakcje czekają na nas podczas wyprawy do letniej papieskiej rezydencji?

W przeciwieństwie do poprzednich papieży Franciszek niezwykle rzadko bywa w Castel Gandolfo. Stąd też już jakiś czas temu zdecydował się on na to, by miejsce to udostępnić zwiedzającym. Po raz pierwszy zajrzeć możemy więc do 20 pokoi, które dotąd dla oczu ciekawskich były niedostępne. Wśród nich znajduje się m.in. prywatna papieska sypialnia wraz z przylegającą do niej kaplicą. Poza niezwykłymi apartamentami czeka też tu na nas 400 lat historii, liczne obrazy, liturgiczne stroje, mundury, a nawet lektyka Piusa IX i BMW Jana Pawła II. Dzięki dostępnym audioprzewodnikom zwiedzanie dostosowano tak, by w pełni skorzystać mogła z niego, jak największa liczba osób. Niestety wśród dostępnych języków nie można wybrać polskiego. Pozostaje nam więc skorzystać z wersji angielskiej, włoskiej, francuskiej, niemieckiej, hiszpańskiej bądź rosyjskiej. Poza samym papieskim pałacem, korzystając ze specjalnej kolejki, zwiedzić możemy też ogrody otaczające Willę Barberini. W czasach starożytnych to właśnie w tym miejscu znajdowała się wiejska rezydencja cesarza Domicjana. Na najmłodszych czeka zaś znajdująca się tu farma wraz z całym zamieszkującym ją zwierzęcym inwentarzem.

Wizyta w Castel Gandolfo, zwiedzanie Castel Gandolfo

Wizyta w Castel Gandolfo, foto: Guido Sansoni, CC BY-ND 2.0

Zwiedzenie Castel Gandolfo – najważniejsze informacje

Castel Gandolfo całkiem dobrze skomunikowane jest z Rzymem. Najłatwiej dotrzeć tu, łapiąc pociąg na dworcu Termini. Przejazd zajmie nam ok. 40 minut, pociągi wyruszają zaś co godzinę.

Letnią papieską rezydencję spokojnie zwiedzać możemy o każdej porze roku. Bilety trzeba zamówić wcześniej (można to zrobić tutaj), dzięki takiemu rozwiązaniu ruch jest regulowany, z pewnością nie grożą nam więc tłumy. Jesienią i zimą zwiedzających jest zdecydowanie mniej, robi się więc tu nieco bardziej kontemplacyjnie. Zapaleni ogrodnicy zajrzeć powinni tu oczywiście latem lub wiosną, kiedy okalające pałac ogrody prezentują się najlepiej.

Za zwiedzanie samej papieskiej rezydencji zapłacimy 10€ za bilet cały i 5€ za ulgowy. Ceny wycieczek obejmujących również inne atrakcje uda nam się sprawdzić, zamawiając bilet.

Letnia rezydencja papieska, zwiedzanie Castel Gandolfo

Letnia rezydencja papieska, foto: Takver, CC BY-SA 2.0

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Zwiedzanie Castel Gandolfo to oczywiście główna atrakcja, jaka czeka nas nad jeziorem Lago Albano. Jeśli jednak dotrzemy tu nie pociągiem, a własnym autem, warto odwiedzić też inne miasteczka rozsiane po okolicy. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje Nemi i uprawiane tam przez cały rok poziomki. Różnorakie przetwory z nich wytwarzane, w tym słynny poziomkowy likier, z pewnością przypadną do gustu smakoszom. Wspaniałym białym winem i spacerami po wąskich uliczkach uraczy nas Frescati. Na odwiedzenie zasługuje też rozpięta na wzgórzu, bajecznie kolorowa Rocca di Papa. Jeśli te wszystkie propozycje brzmią dla Was kusząco, zamówcie bilety lotnicze do Rzymu.

Kolorowa Rocca di Papa, zwiedzanie Castel Gandolfo

Kolorowa Rocca di Papa, foto: fotomas2016, CC BY-ND 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *