[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Zwiedzając Rzym – Schody Hiszpańskie i ich okolica

Rzym to nie tylko niezwykłe ślady starożytnych dziejów – również i inne epoki na Wiecznym Mieście z powodzeniem zdołały odcisnąć swe piętno. Barokowe Schody Hiszpańskie to przecież architektoniczny majstersztyk! Nic dziwnego w tym, że to jedne z najbardziej znanych schodów na świecie. Plac Hiszpański podczas rzymskich wakacji to punkt bezapelacyjnie obowiązkowy. Sprawdź, czym urzeka ta malownicza okolica.

Czarujący Rzym – Schody Hiszpańskie gwoździem programu

Swą wielkością, rozmachem i kształtem przywodzącym na myśl motyla Schody Hiszpańskie z pewnością robią nie małe wrażenie. Wiosną zdobią je azalie, zimą bożonarodzeniowa szopka, od czasu do czasu organizowane są tu pokazy mody, tu również niezależnie od pory roku zawsze zbierają się tłumy. Od  początku miejsce to upodobali sobie poeci i malarze. Szybko popularnością cieszyć zaczęło się ono również wśród rzymskiej elity oraz przybywających do miasta turystów. Budowa Schodów Hiszpańskich zakończona została w 1725 roku – wzniesione zostały one według projektu, na ten czas dość mało znanego architekta, Francesca de Sanctisa. We włoskim Rzymie, na Placu Hiszpańskim słynne schody to dla odmiany akcent francuski – zresztą jak okazuje się nie jedyny w tym miejscu. Stojący u szczytu schodów kościół Trinita dei Monti wzniesiony został na terenie niegdyś należącym do Francji. Słynne schody z kolei to projekt, który sfinansował Francuz Étienne Gueffier’s – to dzięki niemu cieszyć możemy się dziś ich obecnością.

Słynne schody w niecodziennej odsłonie

Słynne schody w niecodziennej odsłonie, Dmitri Markine, http://www.dmitrimarkine.com/, CC BY 3.0

Herbaciarnia nie z tej epoki

W kwestii międzynarodowych smaczków Plac Hiszpański poszczycić może się jeszcze innymi niezwykłościami. Będąc tutaj na filiżankę prawdziwie angielskiej herbaty zajrzeć trzeba koniecznie do Babington’s tea room. To nie tylko przystań, w której liczyć można na drobną przekąskę czy ugaszenie pragnienia. To również magiczna wyprawa w czasie, która w oka mgnieniu przenieść nas może do schyłku XIX w. Wtedy to dwie damy: Anna Babongton i Isabel Cargill otworzyły pierwszą w mieście herbaciarnię. W czasie tym w Rzymie wielu bawiło Anglików, w tym m.in. pisarzy, sami Włosi jednak nie pałali wielką miłością do tego iście brytyjskiego trunku. Herbata w Italii była wtenczas towarem, w który zaopatrzyć można się było jedynie w aptece. A jednak! Angielska herbaciarnia okazała się prawdziwym sukcesem. Pierwotnie lokal otwarty został w 1893 roku na Via Due Macelli, ale już w trzy lata później przeniósł się do większych pomieszczeń na Placu Hiszpańskim. Wystrój po dziś dzień urzeka XIX wiecznymi meblami i czarem minionej epoki.

Słynna herbaciarnia, Rzym Schody Hiszpańskie

Słynna herbaciarnia,
Andy Hay, CC BY 2.0

Tropem wybitnych poetów

Hiszpańskie Schody niezwykłym swym urokiem ujmowały nie tylko rodzimych artystów. To ich bezpośredniej okolicy zamieszkiwali m.in. John Keats i Johann Wolfgang von Goethe. Na Piazza di Spagna 26 Keats spędził ostatnie chwile swego życia. Dziś dawne mieszkanie tego tragicznie zmarłego młodego poety to niemal świątynia. Poza licznymi pamiątkami znajduje się tu też jeden z najbogatszych zbiorów literatury doby romantyzmu oraz niewielka kinowa sala. Dla miłośników epoki wizyta to wręcz obowiązkowa.  “Podróż włoska” to relacja jaką pozostawił Goethe ze swej wędrówki po Italii. To jedna z tych książek, którą ciekawie jest mieć pod pachą przemierzając Włochy. Sam Goethe w Rzymie mieszkał w latach 1786 -1788 na Via del Corso. To tam po dziś dzień mieści się  niewielkie muzeum dedykowane jego włoskim podbojom. To również wciąż żywe miejsce artystycznych spotkań oraz przystań, w której na przestrzeni lat zatrzymywali się i inni znani artyści. Swego czasu pomieszkiwał tu również niemiecki pisarz Paul Heyse. Jak okazuje się iście kosmopolityczny był Rzym. Schody Hiszpańskie to jedno z tych miejsc, które od dawna uwielbiali obcokrajowcy.

Tak wyglądają zazwyczaj

Tak wyglądają zazwyczaj,
Alessandro Capotondi, CC BY-Sa 2.0

Słynny zakątek

Via Margutta to uliczka, którą rozsławiły Rzymskie Wakacje. To tu, nieopodal Schodów Hiszpańskich, pod numerem 51 mieszkał filmowy dziennikarz Joe Bradley. Już wcześniej ów malowniczy zaułek upodobali sobie artyści – związany był z nim m.in Picasso i Puccini, zaglądali tu też malarze angielscy czy flamandzcy. Po niebywałym sukcesie, jaki film Wyler’a odniósł nie tylko w Stanach i we Włoszech ceny wzrosły tu tak radykalnie, że większość artystów musiała opuścić to miejsce. Dziś Via Margutta w nieco bardziej wysublimowanej formie wraca do swych artystycznych korzeni. Tam, gdzie niegdyś były pracownie, również te rzemieślnicze, dziś istnieją eleganckie restauracje, antykwariaty i galerie. Duch cyganerii z miejsca tego uleciał bezpowrotnie, jednak to wciąż nader malownicza uliczka. Są tu kocie łby, urokliwe kamienice, pnące się po fasadach bluszcze, warte obejrzenia dziedzińce oraz obrazy. Tych ostatnich jest tu pod dostatkiem. Via Margutta, przynajmniej dwa razy do roku, przeistacza się w galerię na świeżym powietrzu. Można tu wtenczas spacerując podziwiać rozmaite dzieła. Znajdź tanie loty do Rzymu i chłoń atmosferę miasta!

Obrazy na Via Margutta, Rzym Schody Hiszpańskie

Obrazy na Via Margutta,
brunifia, CC BY 2.0

Coś na ząb

Nie tylko strawą dla ducha potrafi uraczyć Rzym. Schody Hiszpańskie to okolica, w której i dla ciała znajdą się godne uwagi przysmaki. Oto kilka miejsc, do których warto zajrzeć:

Bread&Break

Bread&Break to lokal w sam raz na na szybką przekąskę. Świeże sałatki, na miejscu przygotowywana kanapki, a wszystko to powstaje przy użyciu najwyższej jakości lokalnych produktów.
Adres: Via Francesco Crispi 34

Naturist Club L’Isola

Naturist Club L’Isola to miejsce dobre dla miłośników bezmięsnej kuchni. Nie tylko wegetarianie, ale i weganie z łatwością znajdą tu coś dla siebie. Świeże, sezonowe warzywa to podstawa tutejszych potraw, z pewnością będzie więc nie tylko smacznie, ale i zdrowo.
Adres: Via della Vite 14

Da Gino Trattoria

Da Gino Trattoria to niewielka restauracja z autentycznie włoskim jedzeniem. Na domowe makarony i tiramisu zawsze przybywają tu tłumy. Nieraz na wolny stolik trzeba chwilę poczekać – chyba, że miało się wcześniejszą rezerwację
Adres: Vicolo Rosini 4

Enoteca Antica

Enoteca Antica to z kolei  najlepsza w okolicy pizza, choć to nie jedyny przysmak, którego warto tu spróbować. Powodzeniem cieszą się makarony oraz pyszne czekoladowe ciasto. Poza tym karta win też wiele oferuje do wyboru.
Adres: Via della Croce 76

Palatium

Palatium to posiłek w nieco bardziej ekskluzywnym wydaniu. To lokalna kuchnia, sezonowe produkty, wina z okolicznych winnic oraz towarzysząca daniom szczypta kulinarnej fantazji. Menu zmienia się nieustannie, więc wizyta tu za każdym razem może być ciekawą przygodą. Nieczęsto w typowo turystycznej lokalizacji natrafić można na aż tak dobre jedzenie.
Adres: Via Frattina 94

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *