[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Zwiedzając Rzym. Piazza Navona i jej okolice

Piazza Navona to prawdopodobnie najpiękniejszy z rzymskich placów. Już od XVII w. niczym magnes przyciągał on ludzi wszystkich stanów. Akrobaci, żonglerzy, drobne rzezimieszki, kieszonkowi złodzieje i dumnie przechadzająca się pośród nich arystokracja. Od czasu do czasu plac diametralnie zmieniał swe oblicze, przeobrażając się w okazałych rozmiarów sadzawkę.  Wypełniano go wodą, a po mokrej tafli w te i nazad przemieszczały się powozy. Jeszcze wiele innych opowieści z tym miejscem się łączy.

Szczypta historii

Dzieje wielu miejsc w Rzymie sięgają naprawdę odległych czasów. Ich ślady znaleźć można nawet tam, gdzie po minionej przeszłości na pierwszy rzut oka niewiele już zostało. Piazza Navona, taką jaką dzisiaj ją znamy, to zupełnie niezwykła pamiątka, jaką miastu podarowała epoka baroku. Jednak już dość nietypowy kształt placu mimochodem zdradza jego dawne dzieje. To tu mieścił się niegdyś starożytny stadion wzniesiony przez cesarza Domicjana, na którym to rozgrywane były przede wszystkim biegi. Owalny profil placu nadal się zachował, z pierwszej wznoszącej się tu zabudowy do dnia dzisiejszego pozostało jednak niewiele. Szczególnie w czasach średniowiecza wiele starożytnych gmachów ukradkiem plądrowano. Stare budowle nagminnie rozbierano, a odzyskiwany w ten sposób materiał budowlany przeznaczano na wznoszenie nowych gmachów. Ten los spotkał też stadion Domicjana, który z biegiem czasy stał się wielką, otwartą miejską przestrzenią. Swego czasu gościł tu nawet największy targ warzywny, ten sam, który później przeniesiony został na Campo dei Fiori. Ci, którzy odnaleźć chcą fragment najstarszych zachowanych tu murów, udać muszą się w stronę północnej części placu. To tam zachowały się fragmenty starożytnego stadionu.

Podłużny plac swym kształtem przypomina o niegdyś znajdującym się tu stadionie, Rzym Piazza Nova

Podłużny plac swym kształtem przypomina o niegdyś znajdującym się tu stadionie, foto:
lafiguradelpadre Congreso, CC BY 2.0

Plac w dłoniach Pamfilich

Barok to czas, w którym ślad swego panowania pozostawić postanowili w Wiecznym Mieście kolejni, władający apostolską stolicą papieże. Za sprawą Innocentego X niezwykłym przeobrażeniom uległa wtedy Piazza Navona, znajdująca się w rękach Pamfilich – rodu, z którego wywodził się papież. W wyniku podjętych przez niego działań dziś plac to przede wszystkim trzy znajdujące się na jego terenie perełki: Pałac Pamfilich, kościół Sant’Agnese in Agone i fontanna Czterech Rzek oraz trzy wielkie związane z tymi cudami nazwiska: Girolamo Rainaldi, Francesco Borromini i Gianlorenzo Bernini. To również liczne łączące się z powstawaniem tego miejsca historie. Jest więc opowieść o podstępie, jakiego użyć musiał Bernini, by papież powierzył mu projekt, są ponoć też dowody na to, że Bernini z Borrominim nigdy nie darzyli się zbyt wielką sympatią. Jak widać, pełen intryg był swego czasu Rzym. Piazza Navona to też pamięć o Donna Olimpii Maidalchini – niezbyt lubianej przez rzymian bratowej papieża. Plotki głoszą, że i z Biskupem Rzymu łączyły ją bardzo bliskie relacje. Choć trudno dziś w dziedzinie tej czegokolwiek dowieść pozostaje faktem, że wywierała ona silny wpływ na swego szwagra. Ponoć to jej naciski spowodowały, że zabrano się za przebudowę rodzinnej rezydencji, czyli obecnego pałacu Pamfilich. Zza kulis to ona więc inspirować miała zmiany zachodzące na należącym do rodziny placu.

Fragment fontanny Czterech Rzek i fasada koscioła  Sant'Agnese in Agone, Rzym Piazza Navona

Fragment fontanny Czterech Rzek i fasada koscioła Sant’Agnese in Agone, foto:
Davidlohr Bueso, CC BY 2.0

Piazza Navona pełna niespodzianek

Barokowe na Piazza Navona są nie tylko budowle, również muzyka rodem z minionej epoki to ciekawa propozycja dla tych, którzy w pełni chcą poczuć jej ducha. Sant’Agnese in Agone to przepiękny kościół, który wzniesiony został na miejscu męczeńskiej śmierci św. Agnieszki. Dziś, po gruntownej przebudowie, jaką rozpoczęto tu w latach 50. XVII w., podziwiać możemy dzieło naprawdę godnie reprezentujące swe czasy. Tu raz jeszcze głos zabrała Donna Olimpii Maidalchini. Ona to, poza odbudowanym domem zażyczyła sobie też wzniesienia okazałej rodzinnej kaplicy. Rainaldi – ojciec i syn oraz Borromini – to głównie oni pracowali nad tutejszą świątynią. Ten ostatni osobiście zadbał o to, by fasada budynku pozostała wklęsła w części środkowej. Dzięki temu zabiegowi, stojąc przy wejściu, łatwo zobaczyć można dominującą nad kościołem, okazałą kopułę.­ W kościelnym wnętrzu, w każdy czwartek o godz. 18.30, rozpoczyna się niezwykłe spotkanie – zwiedzanie świątyni przy dźwiękach barokowej muzyki. Monteverdi, Carissimi czy Le Cocq, w takiej scenerii to coś, co nieczęsto mamy okazję usłyszeć. Koszt biletu to  20€ – łatwo zamówić można go tutaj. Również muzyką potrafi oczarować Rzym. Piazza Navona je­st na to najlepszym dowodem.

Koncert w Sant'Agnese in Agone, Rzym Piazza Navona

Koncert w Sant’Agnese in Agone, foto: Roma Opera Omnia, CC BY-ND 2.0

Caffè Sant’Eustachio

W Rzymie bez kawy nie można się obejść. W końcu Włosi to prawdziwi jej smakosze – nic więc dziwnego w tym, że w Wiecznym Mieście istnieje cała masa miejsc, w których raczyć można się tym aromatycznym napojem. Między Piazza Navona a Koloseum, dokładnie na Piazza Sant’Eustachio 82 odnaleźć można Sant’Eustachio Il Caffé – zupełnie niezwykłą kawiarnię, która powstała tu w latach 30. XX w. Czarująco tu tym bardziej, że miejsce to wciąż posiada swój dawny klimat. Oryginalne wnętrza, w tym piękne podłogi i dobrze zachowane meble, to jednak oczywiście nie wszystko. Również kawa i różnorakie słodkości stają się tu przepustką do minionych czasów – wciąż przyrządzane są one według dawnych, ściśle strzeżonych receptur. Trafić tu dość łatwo, wystarczy szukać na placu budynku oznaczonego emblematem jelenia. To właśnie znak św. Eustachego, a tym samem i nazwanej jego imieniem kawiarni. Zresztą jeleni jest tu więcej, warto wnikliwie rozejrzeć się po okolicy. Mała podpowiedź? Uwagę powinien przykuć tutejszy kościół, na samym jego szczycie, zamiast tradycyjnego krzyża, odnaleźć można białego jelenia z krucyfiksem w porożu.

Caffè Sant’Eustachio, Rzym Piazza Navona

Caffè Sant’Eustachio, foto:
Michiel Jelijs, CC BY 2.0

Nieznany Rzym – Piazza Navona i zamieszkujące ją zjawy

Słynny rzymski plac to miejsce, na którym od wieków gwarnie gromadzą się ludzie, jednak i zjawy od czasu do czasu lubią tu zaglądać. Ponoć w każdą pełnię księżyca, w jednym z okien Palazzo de Cupis, przy via dell’Anima, ujrzeć można tajemniczo odciśnięte  na szybie dłonie. Należą one do Costanzy de Cupis młodej damy, która mieszkała tu w początkach XVII w. Ręce jej były tak piękne i alabastrowe, że jeden z działających w mieście artystów w sklepie swym umieścił ich gipsowy odlew. Tajemniczy przechodzień dostrzegł go i złowieszczo stwierdził, że osoba, do której w rzeczywistości należą te dłonie, wkrótce je straci. Przerażona przepowiednią Constanza robiła wszystko, by ciążącej na niej klątwie zapobiec. Wysiłki jednak na nic się nie  zdały. Pewnego dnia, zamknięta w domowym zaciszu, ukłuła się igłą. W ręce wdało się zakażenie, zostały one amputowane, a sama Constanza wkrótce potem zmarła. Inną wywodzącą się stąd zjawą jest wspomniana już Donna Olimpii Maidalchini. Ta jednak, mimo że pieczołowicie zadbała o urządzenie rodzinnego placu, sama przeprowadzić postanowiła się w inne miejsce. Wieści głoszą, że po śmierci papieża Innocentego X zagrabiła ona znaczną część jego majątku i wózkiem wywiozła go przez most Ponte Sisto. To na nim właśnie duch jej wraz z całym skradzionym dobytkiem pojawia się rokrocznie 7 stycznia – w rocznicę śmierci szwagra.

Tajemnicze i mało znane zakątki Rzymu to doskonały pretekst do odwiedzenia Włoch. Wystarczy wybrać termin i wyszukać tanie loty do Rzymu.

Malownicza Piazza Navona, Rzym Piazza Navona

Malownicza Piazza Navona, foto:
N i c o l a, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *