[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Zatybrze – rzymska bohema

Zatybrze

W tej malowniczej dzielnicy, położonej z dala od turystycznego centrum, można przeżyć romantyczne chwile, podziwiać zabytkowe kamieniczki i kręte pełne uroku uliczki. To dzięki zachowaniu niezwykłego charakteru, Zatybrze na nowo zyskuje popularność.

Malownicze zakątki Zatybrza/ fot. https://www.pinterest.com/pin/295619163013299454/

Malownicze zakątki Zatybrza/ fot. https://www.pinterest.com/pin/295619163013299454/

Zatybrze, po włosku Trastevere, należy do najstarszych dzielnic Rzymu. Cechuje się charakterystycznym klimatem artystycznej bohemy. Położona na lewym brzegu Tybru dzielnica Rzymu, przepełniona jest zakładami rzemieślniczymi, urokliwymi, wąskimi uliczkami i znakomitymi restauracjami. W zniszczonych, starych kamienicach coraz częściej znajdują się ekskluzywne apartamenty. W związku z rosnąca popularnością, ceny mieszkań w tej okolicy osiągają niebotyczne stawki. Co dość niespotykane, rdzenni mieszkańcy Zatybrza posiadają odmienne zwyczaje, a nawet język. To zachowany dawny dialekt romanesco.

Krótka historia

Zatybrze uznawane za najstarszą dzielnicę Rzymu. Pierwotnie zamieszkiwane było przez Etrusków, co zdecydowanie tłumaczy jej odmienny klimat. Została ona wcielona w granice Wiecznego Miasta przez cesarza Oktawiana Augusta. Dawniej zamieszkiwana była przez ubogich mieszkańców i rzezimieszków z Imperium Rzymskiego.

W wyniku pożaru w 64 roku n.e. Zatybrze doszczętnie spłonęło. Między XI a XIII wiekiem ta część miasta przeżywała intensywny rozwój, dzięki napływowi kapitału żydowskiego. Powstrzymany on został przez utworzenie w tym miejscu getta w XVI wieku. Do lat 70. XX wieku dzielnica uznawana była za brudną i zaniedbaną. Dawny wygląd, podziwiany na przykład w filmach Federico Felliniego, obecnie zobaczyć możemy w Muzeum Zatybrza (Museo di Roma in Trastevere). Otwarte jest przez cały tydzień od 10:00 do 20:00, bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 8,5 EUR.

Rzymska wyspa

Zatybrze znajduje się we wschodniej części Rzymu. Nie ma tam żadnej stacji metra, aby tam dotrzeć, należy przejść przez któryś z mostów. Budowle, łączące tę część miasta z resztą, są najstarszymi użytkowanymi w Rzymie.

Isola Tiberina/ fot. https://www.pinterest.com/pin/114560384247813677/

Isola Tiberina/ fot. https://www.pinterest.com/pin/114560384247813677/

Do wschodniej części dzielnicy przylega jedyna wyspa Rzymu. Isola Tiberina połączona jest z lądem mostami: Ponte Fabrizio oraz fragmentami Ponte Rotto. Wyspa ma kształt łodzi, który nadali jej Rzymianie. W starożytności znajdowała się tu świątynia boga Eskulapa.

Najstarsza świątynia

Centrum tej dzielnicy od ponad 400 lat jest Piazza di Santa Maria. To obszar zamknięty dla ruchu samochodowego i jest jednym z najspokojniejszych w mieście. To właśnie tam znajduje się jedna z najstarszych rzymskich świątyń – Basilica di Santa Maria in Trastevere. To jeden z niewielu romańskich kościołów w mieście, zbudowany w IV wieku n.e., ufundowany przez papieża Kaliksta.

Budowla przez wielu określana jest jako klejnot średniowiecznej architektury. Charakteryzuje się kwadratową dzwonnicą, zwieńczoną zegarem i malunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wewnątrz świątyni warto zobaczyć złocony kasetonowy strop, wspaniałe mozaiki i witraże z podobiznami świętych. Santa Maria in Trastevere to kościół tytularny m.in. polskich kardynałów: Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa.

Basilica i Piazza di Santa Maria in Trastevere/ fot. https://www.pinterest.com/pin/281897257901940603/

Basilica i Piazza di Santa Maria in Trastevere/ fot. https://www.pinterest.com/pin/281897257901940603/

Miejsca, których nie można pominąć

Tuż za bramą miejską Zatybrza (Porta Settimana) zbudowano Villę Farnesina (na Via della Lungara). Jej wnętrza są bardzo bogato zdobione renesansowymi freskami, między innymi pędzla Rafaela i Sebastiana del Piombo. Powstała w XVI wieku dla rzymskiego bankiera Agostino Chigi. Villa Fernesina udostępniona jest dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-14:00, bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 6 EUR.

Po drugiej stronie ulicy odnajdziemy Palazzo Corsini, w którym znajdują się zbiory Galleria Nazionale d’Arte Antica. Warto udać się również do rozciągającego się za galerią ogrodu botanicznego – Orto Botanico, który stanowi część terenów, przynależących do punktu widokowego na wzgórzu Janikulum. W ogrodzie znajduje się ponad 7 tysięcy roślin, wśród nich również rzadkie gatunki kwiatów. Teren jest dostępny do zwiedzania od poniedziałku do soboty, wstęp kosztuje 8 EUR.

Ogród Botaniczny na Janikulum/ fot. https://www.pinterest.com/pin/489273946990462177/

Ogród Botaniczny na Janikulum/ fot. https://www.pinterest.com/pin/489273946990462177/

W tej dzielnicy znajdziemy liczne antykwariaty, a w niedzielne przedpołudnia odbywa się tu największy rzymski pchli targ na Porta Portese. To także jeden z największych targów w Europie. Cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Wiecznego Miasta.

Warto wybrać się na spacer po ulicach Zatybrza również wieczorem. Dopiero wtedy dzielnica ożywa, a ulice i kawiarnie wypełniają się ludźmi. Cały urok Zatybrza poznamy nie planując dokładnej trasy wycieczki, dlatego warto po prostu ruszyć przed siebie.

Nie czekaj ani chwili, rezerwuj bilety lotnicze do Rzymu i odwiedź Zatybrze :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *