[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Zamek Świętego Anioła

Zamek św. Anioła

Ulokowany nad brzegiem Tybru Zamek Świętego Anioła jest jedną z największych atrakcji współczesnego Rzymu. Wybudowany około roku 123 n.e. jako grobowiec cesarza Hadriana i jego rodziny, towarzyszy włoskiej stolicy już prawie 2000 lat. Starożytna budowla doskonale zachowała się do naszych czasów.

Przy zamku możemy podziwiać również wspaniały Most Świętego Anioła, który do niego prowadzi. Szczególnie wieczorem oraz nocą wokół budowli panuje niezwykła, podniosła atmosfera, a wszystko za sprawą dziesięciu rzeźb zdobiących most. Każdy może jednak czuć się tam bezpiecznie, ponieważ są to posągi anielskie. Rzeźby zostały wykonane przez Berniniego – wybitnego włoskiego architekta, rzeźbiarza i malarza.

W średniowieczu mauzoleum Hadriana zostało przekształcone w zamek obronny, który miał chronić przede wszystkim papieża i bazylikę św. Piotra. Podobno do dziś istnieje tunel łączący obie budowle. Czy zastanawialiście się jednak, dlaczego starożytny grobowiec cesarski został nazwany anielskim? Nie, nie za sprawą rzeźb – te powstały nieco później. Ale wszystko po kolei. Posłuchajcie legendy…

Zamek Świętego Anioła/ fot. http://www.pinterest.com/pin/4855512068552503/

Zamek Świętego Anioła/ fot. http://www.pinterest.com/pin/4855512068552503/

Na początku VI wieku w Rzymie panowała epidemia dżumy, która dziesiątkowała populację miasta. Po śmierci papieża Pelagiusza II, na jego zastępcę wybrano Grzegorza I Wielkiego. Nowy papież ogłosił pokutną procesję z Lateranu na Watykan. Wchodząc wraz z wiernymi na most prowadzący do zamku, Grzegorz I ujrzał nad budowlą postać Archanioła Michała, chowającego do pochwy ognisty miecz. Miało to oznaczać, że Pana Boga udało się przebłagać i jest to koniec epidemii. Tak też się stało. W krótkim czasie po tym wydarzeniu, zaraza opuściła Rzym. Na cześć Archanioła, w miejscu, w którym ujrzał go papież, umieszczono anielski posąg z mieczem w ręku, Mauzoleum Hadriana z kolei nadano nazwę Zamku Świętego Anioła. Anielskie rzeźby na moście zostały natomiast umieszczone w XVII wieku na polecenie papieża Klemensa IX.

Jeśli chcesz zwiedzić zamek Świętego Anioła, już dziś sprawdź oferty na tanie loty do Rzymu.

One Comment on
  1. Zamek Anioła w środku nie jest specjalnie powalający. Ale z zewnątrz robi fantastyczne wrażenie, szczegolnie w nocy, wspaniale oświetlony. Nie do przecenienia jest uroda Mostu Świętego Anioła: jedno wielkie, wybitne dzieło sztuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *