[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Zabytki Rzymu

Koloseum, Rzym, Włochy, bilety do Rzymu

Stolica Włoch, założona w VIII w. p.n.e. na Wzgórzu Palatyńskim, przyciąga dziś miliony turystów rocznie. Z pewnością najbardziej interesujące są zabytki Rzymu – monumentalne i piękne budowle, a także liczne pomniki, place i parki.

Koloseum, Rzym, Włochy, bilety do Rzymu

Koloseum, Rzym, Włochy / fot. J. Miers@wikimedia

Największa ikona miasta

Niezaprzeczalnym symbolem miasta jest Koloseum, wzniesione w I wieku n.e. W starożytności było ono znane jako Amfiteatr Flawiuszów. Budowla jest ogromna – ma 188 m długości, 156 m szerokości, 48,5 m wysokości oraz 524 m obwodu. Niegdyś Koloseum mogło pomieścić ok. 70 tys. widzów, którzy podziwiali walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta oraz naumachie (widowiska prezentujące walki morskich statków). Według XVII-wiecznych podań, w starożytności w amfiteatrze mordowano chrześcijan, co dziś jest kwestionowane przez niektórych naukowców. Na obecny wygląd Koloseum znacznie wpłynęły dwa trzęsienia ziemi (w 445 i 1349 r.). Dziś budowla jest uznawana za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Miejsca święte w Rzymie

Zabytki Rzymu to oczywiście również miejsca sakralne, a między innymi Kaplica Sykstyńska, Bazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika św. Agnieszki za Murami, Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej czy Bazylika św. Piotra. Nie bez powodu więc, miasto często jest nazywane ‚Rzymem chrześcijańskim’. Ostatnia z wyżej wymienionych budowli znajduje się na Wzgórzu Watykańskim i jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Została wybudowana w latach 1506-1626 i według tradycji stoi ona na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra. Wewnątrz można podziwiać m.in.: ołtarz główny („papieski”), figury świętych – Piotra, Andrzeja Apostoła, Heleny, Weroniki, a także Groty Watykańskie z grobami papieży.

Blisko 2 tysiące lat historii

Obszar północnej części miasta obejmuje m.in. Pole Marsowe – niegdyś poświęcone bogowi wojny – Marsowi. Znajduje się na nim Panteon. Ta starożytna, okrągła świątynia jest znana jako „miejsce poświęcone wszystkim bogom”. Budowla powstała w 125 r., a od VII w. jest użytkowana jako Kościół pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników. W Panteonie znajdują się grobowce Baltazara Peruzziego (renesansowego malarza i architekta), Rafaela (jednego z najbardziej znanych malarzy świata), a także włoskich królów: Humberta I i Wiktora Emanuela II. Świątynia zadziwia przede wszystkim swoją lekkością, pomimo olbrzymiej masywności.

Co jeszcze warto zwiedzić w Rzymie?

Zabytki w Rzymie cieszą się ogromną popularnością, ale żeby choć na chwilę odpocząć od zamkniętych przestrzeni, warto wybrać się w inne miejsce. W starożytności życie polityczne, religijne i towarzyskie skupiało się wokół Forum Romanum czyli „rynku rzymskiego”. Jest to najstarsza część miasta, w której znajdują się m.in.: świątynie Romulusa, Saturna i Westy, Bazylika Maksencjusza i Konstantyna, łuki triumfalne: Septymiusza, Sewera i Tytusa. Większość budowli to raczej pozostałości po nich, ale kilka zachowało się w bardzo dobrym stanie do dziś.

Idealnym miejscem na relaks po całym dniu zwiedzania są na przykład Schody Hiszpańskie, które znajdują się na Placu Hiszpańskim. Na ich szczycie znajduje się Kościół Św. Trójcy, a u ich stóp barokowa Fontanna della Barcaccia. Schody liczą 138 stopni i co roku są wykorzystywane jako wybieg dla modelek podczas pokazów mody, a także jako miejsce wystawienia szopki podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz Festiwalu Kwiatowego w czasie trwania pokazu tych roślin.

Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy, zwiedzanie Rzymu

Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy / fot. Diliff@wikimedia

Szukasz romantycznej scenerii? W Rzymie znajdziesz ją bez problemu. Skorzystaj z okazji i już dziś zarezerwuj bilety lotnicze do Rzymu. Wieczorny spacer we dwoje warto zakończyć przy XVIII-wiecznej Fontannie di Trevi. Fontanna jest przepiękna, niezwykle zdobiona i bardzo okazała – ma 20m szerokości i 26m wysokości. Autorem jej projektu jest Niccolo Savi. Każdy, kto tu przybędzie, wrzuca do fontanny monety – według legendy jedna wrzucona moneta ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie – romans, a trzy – ślub. Przygotuj się zatem w odpowiedni zasób monet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *