[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Wrzesień w Rzymie

Urokliwa Villa d’Este, okolice Rzymu

Przełom lata i jesieni to idealny czas na wyprawę do Wiecznego Miasta. Pogoda wciąż dopisuje, ciepłe noce zachęcają do zabawy i wieczornego zwiedzania, a jednocześnie liczyć już można na nieco mniejsze tłumy. Szczyt sezonu powoli mija, nie znaczy to jednak, że Rzym zapomniał o dodatkowych miejskich atrakcjach. Tych nie brakuje! Wrzesień to czas rozmaitych artystycznych działań i zabytków, które przybyszy zapraszają nawet późną nocą.

Kolejowa stacja w nowej odsłonie

Dawna kolejowa stacja ulokowana w dzielnicy San Lorenzo to jedno z tych miejsc, do którego we wrześniu koniecznie trzeba zajrzeć. San Lorenzo już od paru lat przeżywa prawdziwe odrodzenie. To dzielnica klimatycznych knajpek i restauracji, street artu i graffiti oraz nocnego życia, które zdaje się nie zamierać aż do świtu. Nic dziwnego, że tu właśnie odbywa się Ex Dogna – trwające cały miesiąc przedsięwzięcie kulturalne obejmujące koncerty, wystawy czy atrakcje takie jak chociażby samochodowe kino. Nie zabraknie tu też czegoś dla łasuchów i miłośników pląsów przy dźwiękach muzyki. Na tych pierwszych czekają uliczne stoiska z wieloma smakowitymi kęsami, na drugich wnętrza kolejowego budynku przeistoczone w dwa taneczne parkiety. Stacja przy Via dello Scalo San Lorenzo 10 w swej nowej odsłonie działa codziennie aż do 3 października. Od poniedziałku do czwartku i w niedziele teren tętni życiem od 19 do 2 w nocy. W piątek i sobotę od 19 aż do 4 nad ranem.

Koloseum po zmroku

Wrzesień w Rzymie to okazja do przyjrzenia się Wiecznemu Miastu skąpanemu w blasku księżyca. W szczególności, że możemy znaleźć promocyjne bilety lotnicze do Rzymu. Noce są jeszcze przyjemne i ciepłe warto więc skorzystać z okazji i obejrzeć niektóre z tutejszych zabytków po zmroku. Na wizytę wieczorową porą czeka między innymi Koloseum – do 10 października w każdy poniedziałek, czwartek i sobotę przebywać można na jego terenie aż do samej północy. Ujmująca gra świateł i cieni między monumentalnymi filarami oraz spektakularny widok na osnuty mrokiem łuk Konstantyna i palatyńskie zbocza to atrakcje, dla których warto się tu zjawić.

Koloseum nocą, Wrzesień w Rzymie

Koloseum nocą/foto:
Wesley Dryden, CC BY 2.0

Raj dla podniebienia

Między 17 a 20 września Auditorium Parco della Musica gościć będzie dwa niezwykłe kulinarne wydarzenia: Taste of Roma i Gelato Festival. Pierwsze z nich to czwarta edycja kulinarnego festiwalu ukazująca kuchenne poczynania prawdziwie wysokich lotów. Szefowie kuchni z dwunastu najlepszych rzymskich restauracji na oczach tłumu stworzą tu swe popisowe dania. W menu gościć będą smaki z całego świata. Poza międzynarodowymi specjałami pojawią się jednak i propozycje dań umiejętnie przeplatających lokalne i obce wpływy. Gelato Festival to z kolei wydarzenie, na które zjadą się mistrzowie fachu z Włoch i z zagranicy po to, by wyczarować najlepsze mroźne desery. To przepyszne włoskie gelato w licznych odsłonach, a co ważniejsze na wyciągnięcie ręki! Na degustację przysmaków, w cztery wspomniane dni, liczyć można tu codziennie od 14 aż do samej północy.

Wrzesień w Rzymie – street art w trójwymiarze

Ostia do 3 października dla wszystkich miłośników street artu stanowi kierunek wręcz obowiązkowy. To tu na ulicy Lungomare Paolo Toscanelli w okolicach numeru 186 szukać można niezwykłej instalacji będącej wynikiem współpracy dwójki znanych rzymskich artystów. Mistrzyni sztuk wizualnych Alice Pasquini i  Stefano C. Montesi – specjalista od trójwymiarowej fotografii połączyli swe siły. Efekt? Ten z pewnością zadziwi nawet tych, którzy na co dzień w miejskich muralach raczej nie gustują ! „Under layers” to niezwykła gra rzeczywistości z iluzją, magiczna podróż wciągająca w głąb obrazu. Uliczna sztuka w 3D? Tego jeszcze nie było! Warto pamiętać o tym, że jak na trójwymiar przystało okulary okażą się tu niezbędnym akcesorium. Zdobyć można je w Teatro del Lido na Via delle Sirene 22 bądź w gmachu Biblioteki przy Piazza dei Ravennati. Zobaczyć naprawdę warto!

Jedna z prac Alice Pasquini, wrzesień w Rzymie

Jedna z prac Alice Pasquini/foto:joergens.mi, CC BY-SA 3.0

Tegoroczne propozycje Short Theatre

Teatr, taniec i muzyka, instalacje, pokazy i sety najlepszych DJ-ów, do tego liczne spotkania i całe mnóstwo interesujących warsztatów. Festiwal Short Theatre już po raz dziesiąty zadziwi wszystkich swym niezwykle śmiałym programem. La Pelanda, Teatro India i Biblioteca Vallicelliana to trzy miejsca, które podczas trwania imprezy – od 3 do 13 września – tętnić będą artystycznym życiem. Ponoć w tym roku Short Theatre za cel stawia sobie nacisk na artystyczne działania, które angażować mogą nie tylko samą widownię, ale i całą miejską społeczność. Może więc być ciekawie!  Do tego dwa pierwsze weekendy miesiąca to też towarzyszący całemu wydarzeniu dopo-festival – electro, house i muzyka klubowa w najlepszym wydaniu aż do 3 nad ranem.

Villa d’Este – ciąg dalszy nocnych podróży

Pałac otoczony przepięknymi tarasowymi ogrodami to niezwykła renesansowa perła, jaką skrywa w sobie położone nieopodal Rzymu Tivoli. Ów architektoniczny cud podziwiać warto o każdej porze dnia i roku, nieczęsto trafia się jednak okazja, by można było zajrzeć tu nawet po zmroku. Jeszcze przez dwa weekendy września – 4 i 5 oraz 11 i 12 – bramy rezydencji dla wszystkich chętnych pozostaną otwarte długo po zachodzie słońca. Wydaje Ci się, że nocą niewiele może się tu zmienić? A jednak! Gwiazdy skrzące na niebie, blask świateł delikatnie rozświetlających ogród oraz czar migoczących sadzawek, fontann i stawów. Villa d’Este skąpana w blasku księżyca to szansa na niepowtarzalny, urokliwy wieczór. Wrzesień w Rzymie swymi propozycjami potrafi zaskoczyć.

Zajrzyj, by zobaczyć ją nocą, Wrzesień w Rzymie

Zajrzyj, by zobaczyć ją nocą/ foto:M.Maselli, CC BY-SA 2.0

Outdoor Camp

Dawne koszary przy Via Guido Reni 7 to teren, który między 1 a 15 września we władanie przejmują artyści. Opuszczone mury staną się wtenczas miejską oazą twórczych działań. Od 10 rano aż do późnej nocy rozmaite warsztaty do cna wypełnią grafik imprezy. Wejście i udział w tutejszych przedsięwzięciach pozostają darmowe. Ci, którzy w dzień planują zwiedzanie spokojnie zajrzeć mogą tu nawet wieczorową porą. Od 21.00 w swe dłonie tutejszą przestrzeń przejmują DJ-e. Dobra muzyka i sztuka z zakresu visual performance to idealna propozycja na odpoczynek po całodziennej miejskiej włóczędze.

One Comment on
  1. Dziękuję serdecznie za wszystkie informację, które są zamieszczone na tej stronie. Jestem pewien, że bardzo mi się przydadzą w zbliżającej się podróży do Wiecznego Miasta.
    Z serdecznością pozdrawiam autorów tej strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *