DreamPoints

Wrzesień w Rzymie

Urokliwa Villa d’Este, okolice Rzymu

Przełom lata i jesieni to idealny czas na wyprawę do Wiecznego Miasta. Pogoda wciąż dopisuje, ciepłe noce zachęcają do zabawy i wieczornego zwiedzania, a jednocześnie liczyć już można na nieco mniejsze tłumy. Szczyt sezonu powoli mija, nie znaczy to jednak, że Rzym zapomniał o dodatkowych miejskich atrakcjach. Tych nie brakuje! Wrzesień to czas rozmaitych artystycznych działań i zabytków, które przybyszy zapraszają nawet późną nocą.

Kolejowa stacja w nowej odsłonie

Dawna kolejowa stacja ulokowana w dzielnicy San Lorenzo to jedno z tych miejsc, do którego we wrześniu koniecznie trzeba zajrzeć. San Lorenzo już od paru lat przeżywa prawdziwe odrodzenie. To dzielnica klimatycznych knajpek i restauracji, street artu i graffiti oraz nocnego życia, które zdaje się nie zamierać aż do świtu. Nic dziwnego, że tu właśnie odbywa się Ex Dogna – trwające cały miesiąc przedsięwzięcie kulturalne obejmujące koncerty, wystawy czy atrakcje takie jak chociażby samochodowe kino. Nie zabraknie tu też czegoś dla łasuchów i miłośników pląsów przy dźwiękach muzyki. Na tych pierwszych czekają uliczne stoiska z wieloma smakowitymi kęsami, na drugich wnętrza kolejowego budynku przeistoczone w dwa taneczne parkiety. Stacja przy Via dello Scalo San Lorenzo 10 w swej nowej odsłonie działa codziennie aż do 3 października. Od poniedziałku do czwartku i w niedziele teren tętni życiem od 19 do 2 w nocy. W piątek i sobotę od 19 aż do 4 nad ranem.

Koloseum po zmroku

Wrzesień w Rzymie to okazja do przyjrzenia się Wiecznemu Miastu skąpanemu w blasku księżyca. W szczególności, że możemy znaleźć promocyjne bilety lotnicze do Rzymu. Noce są jeszcze przyjemne i ciepłe warto więc skorzystać z okazji i obejrzeć niektóre z tutejszych zabytków po zmroku. Na wizytę wieczorową porą czeka między innymi Koloseum – do 10 października w każdy poniedziałek, czwartek i sobotę przebywać można na jego terenie aż do samej północy. Ujmująca gra świateł i cieni między monumentalnymi filarami oraz spektakularny widok na osnuty mrokiem łuk Konstantyna i palatyńskie zbocza to atrakcje, dla których warto się tu zjawić.

Koloseum nocą, Wrzesień w Rzymie

Koloseum nocą/foto:
Wesley Dryden, CC BY 2.0

Raj dla podniebienia

Między 17 a 20 września Auditorium Parco della Musica gościć będzie dwa niezwykłe kulinarne wydarzenia: Taste of Roma i Gelato Festival. Pierwsze z nich to czwarta edycja kulinarnego festiwalu ukazująca kuchenne poczynania prawdziwie wysokich lotów. Szefowie kuchni z dwunastu najlepszych rzymskich restauracji na oczach tłumu stworzą tu swe popisowe dania. W menu gościć będą smaki z całego świata. Poza międzynarodowymi specjałami pojawią się jednak i propozycje dań umiejętnie przeplatających lokalne i obce wpływy. Gelato Festival to z kolei wydarzenie, na które zjadą się mistrzowie fachu z Włoch i z zagranicy po to, by wyczarować najlepsze mroźne desery. To przepyszne włoskie gelato w licznych odsłonach, a co ważniejsze na wyciągnięcie ręki! Na degustację przysmaków, w cztery wspomniane dni, liczyć można tu codziennie od 14 aż do samej północy.

Wrzesień w Rzymie – street art w trójwymiarze

Ostia do 3 października dla wszystkich miłośników street artu stanowi kierunek wręcz obowiązkowy. To tu na ulicy Lungomare Paolo Toscanelli w okolicach numeru 186 szukać można niezwykłej instalacji będącej wynikiem współpracy dwójki znanych rzymskich artystów. Mistrzyni sztuk wizualnych Alice Pasquini i  Stefano C. Montesi – specjalista od trójwymiarowej fotografii połączyli swe siły. Efekt? Ten z pewnością zadziwi nawet tych, którzy na co dzień w miejskich muralach raczej nie gustują ! „Under layers” to niezwykła gra rzeczywistości z iluzją, magiczna podróż wciągająca w głąb obrazu. Uliczna sztuka w 3D? Tego jeszcze nie było! Warto pamiętać o tym, że jak na trójwymiar przystało okulary okażą się tu niezbędnym akcesorium. Zdobyć można je w Teatro del Lido na Via delle Sirene 22 bądź w gmachu Biblioteki przy Piazza dei Ravennati. Zobaczyć naprawdę warto!

Jedna z prac Alice Pasquini, wrzesień w Rzymie

Jedna z prac Alice Pasquini/foto:joergens.mi, CC BY-SA 3.0

Tegoroczne propozycje Short Theatre

Teatr, taniec i muzyka, instalacje, pokazy i sety najlepszych DJ-ów, do tego liczne spotkania i całe mnóstwo interesujących warsztatów. Festiwal Short Theatre już po raz dziesiąty zadziwi wszystkich swym niezwykle śmiałym programem. La Pelanda, Teatro India i Biblioteca Vallicelliana to trzy miejsca, które podczas trwania imprezy – od 3 do 13 września – tętnić będą artystycznym życiem. Ponoć w tym roku Short Theatre za cel stawia sobie nacisk na artystyczne działania, które angażować mogą nie tylko samą widownię, ale i całą miejską społeczność. Może więc być ciekawie!  Do tego dwa pierwsze weekendy miesiąca to też towarzyszący całemu wydarzeniu dopo-festival – electro, house i muzyka klubowa w najlepszym wydaniu aż do 3 nad ranem.

Villa d’Este – ciąg dalszy nocnych podróży

Pałac otoczony przepięknymi tarasowymi ogrodami to niezwykła renesansowa perła, jaką skrywa w sobie położone nieopodal Rzymu Tivoli. Ów architektoniczny cud podziwiać warto o każdej porze dnia i roku, nieczęsto trafia się jednak okazja, by można było zajrzeć tu nawet po zmroku. Jeszcze przez dwa weekendy września – 4 i 5 oraz 11 i 12 – bramy rezydencji dla wszystkich chętnych pozostaną otwarte długo po zachodzie słońca. Wydaje Ci się, że nocą niewiele może się tu zmienić? A jednak! Gwiazdy skrzące na niebie, blask świateł delikatnie rozświetlających ogród oraz czar migoczących sadzawek, fontann i stawów. Villa d’Este skąpana w blasku księżyca to szansa na niepowtarzalny, urokliwy wieczór. Wrzesień w Rzymie swymi propozycjami potrafi zaskoczyć.

Zajrzyj, by zobaczyć ją nocą, Wrzesień w Rzymie

Zajrzyj, by zobaczyć ją nocą/ foto:M.Maselli, CC BY-SA 2.0

Outdoor Camp

Dawne koszary przy Via Guido Reni 7 to teren, który między 1 a 15 września we władanie przejmują artyści. Opuszczone mury staną się wtenczas miejską oazą twórczych działań. Od 10 rano aż do późnej nocy rozmaite warsztaty do cna wypełnią grafik imprezy. Wejście i udział w tutejszych przedsięwzięciach pozostają darmowe. Ci, którzy w dzień planują zwiedzanie spokojnie zajrzeć mogą tu nawet wieczorową porą. Od 21.00 w swe dłonie tutejszą przestrzeń przejmują DJ-e. Dobra muzyka i sztuka z zakresu visual performance to idealna propozycja na odpoczynek po całodziennej miejskiej włóczędze.

(Visited 1 965 times, 1 visits today)
One Comment on
  1. Dziękuję serdecznie za wszystkie informację, które są zamieszczone na tej stronie. Jestem pewien, że bardzo mi się przydadzą w zbliżającej się podróży do Wiecznego Miasta.
    Z serdecznością pozdrawiam autorów tej strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>