[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Wrzesień 2018 w Rzymie

Odwiedzając Rzym, nie możemy zapomnieć o przyrządzanych tu smakołykach, wrzesień 2018 w Rzymie

Wraz z końcem wakacyjnych miesięcy, ilość dodatkowych atrakcji we włoskiej stolicy wcale się nie zmniejsza. Rzym wczesnojesienną porą kusi wystawami, smakołykami i sekretnymi, niedostępnymi zazwyczaj ogrodami. Jeśli nie wiecie, gdzie spędzić najbliższe dni wolne od pracy, my polecamy zakupić bilety lotnicze do Rzymu.

Taste of Roma 2018

Wieczne Miasto pochwalić może się nie tylko skarbami z przeszłości, ale i różnorakimi smakowitościami. We włoskiej stolicy knajpek i restauracji jest bez liku. Nie da jednak ukryć się, że najlepsze z nich potrafią prawdziwie nadwyrężyć wakacyjną kieszeń. Czy znaczy to, że podczas urlopu o wielkiej kulinarnej przygodzie musimy zapomnieć? Niekoniecznie! Jeśli chcecie, nie bankrutując, spróbować wspaniałych przysmaków, wrzesień 2018 w Rzymie daje taką szansę. Wystarczy między 20 a 23 dniem miesiąca odwiedzić Auditorium Parco della Musica, które już po raz siódmy przemieni się w wielkie królestwo smaków. Tegoroczna edycja Taste of Roma gościć będzie szefów kuchni z 18 najlepszych rzymskich restauracji. Ci na naszych oczach wyczarują 70 pysznych dań, których to spróbować będzie można za całkiem rozsądną cenę. Ponadto na odwiedzających imprezę gości czekają też sommelierzy zapraszający na degustacje wina. Więcej na temat tego przedsięwzięcia dowiedzieć można się tutaj.

Odwiedzając Rzym, nie możemy zapomnieć o przyrządzanych tu smakołykach, wrzesień 2018 w Rzymie

Odwiedzając Rzym, nie możemy zapomnieć o przyrządzanych tu smakołykach

Spotkanie z Canalettem

Przydomek Canaletto niemal od razu kojarzy nam się z Bernardo Bellotto – włoskim malarzem, który to wpierw działał w Wenecji, później w wielu europejskich miastach, aż w końcu trafił do Warszawy na dwór Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie zyskał posadę nadwornego malarza. I choć ta postać nam jest zdecydowanie bliższa, warto pamiętać o tym, że istnieje jeszcze jeden Canaletto – Giovanni Antonio Canal – wuj i nauczyciel wspomnianego już artysty. Ten również słynął z malarstwa wedutowego, a więc z wykonywanych z niesamowitą precyzją widoków miejskich. Ulubionym jego motywem malarskim była zaś Wenecja. Giovanni Antonio Canal zmarł w roku 1768. Stąd też z okazji 250 rocznicy jego śmierci w Rzymie zorganizowana została największa z dotychczasowych wystaw poświęconych jego twórczości. Na obejrzenie czekają tu 42 obrazy i 9 rycin oraz liczne archiwalne dokumenty. Poza podróżą do pięknej Wenecji liczyć możemy tu też na płótna przedstawiające Wieczne Miasto z XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. kilka scen z Forum Romanum czy dziko zarośnięte Koloseum. W Palazzo Braschi ekspozycja ta gościć będzie jeszcze do 23 września.

Miejsce: Piazza di S. Pantaleo

Canaletto zabierze nas w podróż do pięknej Wenecji, wrzesień 2018 w Rzymie

Canaletto zabierze nas w podróż do pięknej Wenecji, foto: pixelsniper, CC BY 2.0

Wrzesień 2018 w Rzymie – Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa, która zasięgiem swym objęła wszystkie państwa Unii Europejskiej. Od początku lat 90. w coroczny kalendarz wpisały się więc dni upływające pod znakiem promowania zabytków. Najbliższe tego typu wydarzenie będzie miało miejsce we wrześniu. Rzym zaplanował, że tutejsze lokalne obchody odbywać będą się 22 i 23 dnia miesiąca. W związku z tym w sobotę wiele muzeów i archeologicznych stanowisk otwarta będzie aż do północy. W niedzielę zaś liczyć będziemy mogli na liczne wydarzenia towarzyszące, pośród nich zaś z łatwością odnajdziemy wiele ciekawych propozycji dla dzieci. Na zwiedzanie rzymskich atrakcji nie zawsze wydać trzeba majątek. Dobrym czasem na odkrywanie miasta jest każda pierwsza niedziela miesiąca, kiedy to wstęp do państwowych muzeów jest bezpłatny. Inną okazją są m.in. właśnie Dni Dziedzictwa. W wielu miejscach za wejściówki nie zapłacimy wówczas nic bądź wydać będziemy musieli symboliczne 1€. Pełną listę obiektów zapraszających na sobotni wieczór odnaleźć można tutaj.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa za darmo obejrzeć będzie można wiele rzymskich zabytków, wrzesień 2018 w Rzymie

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa za darmo obejrzeć będzie można wiele rzymskich zabytków

Jesienne targi na Via Margutta

Via Margutta to jedna z najsłynniejszych rzymskich uliczek i jeden z tutejszych prawdziwie magicznych zakątków. To tu pod numerem 110 mieszkał niegdyś Fellini, pod numerem 51 zaś Joe Bradley – dziennikarz z filmu „Rzymskie wakacje”. Obraz ten, będący pierwszym filmem amerykańskim w całości nakręconym we Włoszech, rozsławił niewielką via Marguttę nie tylko na Starym Kontynencie, ale i za oceanem. Nic więc dziwnego, że podczas wizyty w Wiecznym Mieście przechadzka tą właśnie alejką jest punktem obowiązkowym. Wzdłuż via Margutta przed wiekami ciągnęły się warsztaty rzemieślnicze, później zaś dawne pracownie przeszły w ręce artystów. Również dziś, choć próżno szukać tu klimatu dawnej cyganerii, miejsce to wciąż kusi artystycznym duchem. Tego naprawdę poczuć będzie można we wrześniu podczas goszczących tu targów sztuki i rzemiosła.

Na via Margutta we wrześniu gościć będą targi sztuki i rzemiosła, wrzesień 2018 w Rzymie

Na via Margutta we wrześniu gościć będą targi sztuki i rzemiosła, foto: Fiammetta Bruni, CC BY 2.0

Przechadzka po sekretnych ogrodach Villi Borghese

Nie wszyscy odwiedzając Rzym, zdają sobie sprawę z tego, że miasto to skrywa wiele pięknych zielonych zakątków. Niejednokrotnie zaskoczeniem okazuje się więc fakt, że znajdujące się tu parki łącznie zajmują powierzchnię aż 500 hektarów. Wiele rzymskich spacerowych ogrodów okala wille należące niegdyś do papieży, kardynałów czy arystokratów. Dziś miejsca te są własnością publiczną, wcale nie znaczy to jednak, że w całości dostępne są one o każdej porze roku. W czołówce najbardziej znanych tego typu obiektów zaszczytne miejsce zajmują Ogrody Villi Borghese. I choć najczęściej zagląda się tu po to, by zwiedzić tutejsze galerie oraz zoo, by pojeździć rowerem, kolejką bądź łódką popływać po jeziorze, to są i takie dni w roku, w których największą atrakcją są tutejsze Sekretne Ogrody. Te przed wiekami były najpiękniejszą częścią całego kompleksu. Dziś zaś – odtworzone na podstawie zachowanych dokumentów – stanowią zupełnie niezwykłe żywe muzeum. Wrzesień 2018 w Rzymie sprawi, że 14, 15 i 16 dnia miesiąca będziemy mieć niepowtarzalną szansę, by na własne oczy ujrzeć ten zakątek.

W ogrodach Villi Borghese na odwiedzających czeka wiele niespodzianek, wrzesień 2018 w Rzymie

W ogrodach Villi Borghese na odwiedzających czeka wiele niespodzianek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *