[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Wrzesień 2017 w Rzymie

Sagra dell’Uva to wino płynące fontannami i wspólne biesiadowanie, wrzesień 2017 w Rzymie

Koniec lata nieuchronnie zbliża się wielkimi krokami, wcale nie znaczy to jednak, że Rzym błogo odpoczywa po wyczerpujących wakacjach. W mieście tym również we wrześniu wiele się dzieje. Wielki festiwal wina w ulokowanym nieopodal Marino, wizyta w tajemniczej części Ogrodów Borghese, wielka uczta w Auditorium Parco della Musica i pokojowy półmaraton to tylko niektóre najbliższe propozycje.

Wieczór z Electric Campfire

W Wiecznym Mieście aż osiemnaście krajów posiada swe własne akademie sztuki. Jest więc tu i takie miejsce, które już w 1910 roku na dom swój wybrali artyści niemieccy. W Willi Massimo, bo o niej tu mowa, na co dzień mieszkają i tworzą pisarze, malarze i kompozytorzy, tu również rezydują zapraszani do Rzymu niemieccy stypendyści. Ponadto w rezydencji tej regularnie odbywają się rozmaite kulturalne wydarzenia – festyny, wystawy i koncerty. Jednym z tutejszych cyklicznych przedsięwzięć jest też elektroniczny festiwal – Electric Campfire. W tym roku, dokładniej w piątek 8 września, odbędzie się jego jubileuszowa, bo 10 już edycja. Od początku przedsięwzięcie to znajduje się pod skrzydłami eksperymentalnej wytwórni Raster-Norton. Dźwięk króluje więc tu wspólnie ze sztuką wizualną, a nawet z nauką. Electric Campfire nie jest biletowany, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja poprzez stronę internetową. 6 września od godziny 12.00 uda Wam się dokonać tego tutaj.

miejsce: Villa Massimo, Largo di Villa Massimo 2
wstęp wolny

Jeden z budynków należących do Villi Massimo, wrzesień 2017 w Rzymie

Jeden z budynków należących do Villi Massimo, foto: Anthony Majanlahti, CC BY 2.0

Wrzesień 2017 w Rzymie – sekretny Ogród Willi Borghese

Zarówno w samym Wiecznym Mieście, jak i w jego najbliższej okolicy ukrytych jest wiele pięknych parków. Giardino di Ninfa – magiczny włoski ogród w romantycznym angielskim stylu, czynny tylko wiosną awentyński Ogród Różany czy skryty w cieniu cytrusowych drzew Parco Savello zwany też Ogrodem Pomarańczowym to tylko niektóre rzymskie zielone propozycje. Już w najbliższych dniach 16 i 17 dnia miesiąca na miłośników ogrodów czeka jednak prawdziwa niespodzianka. W Willi Borghese po raz piętnasty otworzony zostanie niedostępny zazwyczaj dla zwiedzających Sekretny Ogród. Chcecie odkryć wszystkie rzymskie zielone zakątki? Jest ku temu sposobność! Jak okazuje się, nawet najsłynniejszy i najczęściej odwiedzany rzymski park skrywa jeszcze pewne tajemnice. Na co dzień Willa Borghese kusi słynną Galerią Borghese, a dokładniej zgromadzonymi w niej dziełami Berniniego, parkowymi alejkami, po których można pojeździć rowerem i malowniczym jeziorkiem. Od święta miejsce to uraczyć może nas jednak czymś jeszcze!

Wrzesień to idealny czas na odwiedzenie pięknych ogrodów Willi Borghese, wrzesień 2017 w Rzymie

Wrzesień to idealny czas na odwiedzenie pięknych ogrodów Willi Borghese

Półmaraton Via Pacis

Nieznane miejscowości zwiedzać można na szereg różnych sposobów, wrzesień 2017 w Rzymie zachęca do tego, by przez Wieczne Miasto ruszyć biegiem. Wbrew pozorom nie mamy na myśli krótkiej weekendowej wizyty i ogromu atrakcji, jakie upchnąć trzeba w dwudniowym planie zwiedzania. Chodzi tu o coś trochę innego – o pierwszą edycję półmaratonu Via Pacis. Każdy, kto tylko ma na to ochotę, 17 września przebiec może się rzymskimi ulicami. Udział w takiej imprezie to nie tylko szansa na aktywne spędzenie czasu i na przyjrzenie się Wiecznemu Miastu z nieco innej perspektywy. To również znakomita okazja ku temu, by swój głos wyrazić w ważnych kwestiach społecznych – naczelnym celem przedsięwzięcia jest bowiem sprzeciw wobec przemocy, rasizmu i nietolerancji. Przebieg trasy Via Pacis nie został wyznaczony przypadkowo. Podążając nią, miniemy więc najznamienitsze rzymskie zabytki, ale i miejsca kultu ważne dla różnych wyznań. Na szlaku pojawia się więc Bazylika św. Piotra, Wielka Synagoga, Wielki Meczet, Ewangelicki Kościół Waldensów i Cerkiew Prawosławna. Startujący do wyboru mają dwie trasy – dłuższą liczącą 21,097 km i krótszą 5-kilometrową. W wydarzeniu udział wziąć więc mogą nie tylko zdeklarowani sportowcy, ale i rodziny z dziećmi czy osoby niepełnosprawne. Szczegółowe informacje na temat sposobu rejestracji odnajdziecie tutaj.

Stąd wyruszy rzymski maraton Via Pacis, wrzesień 2017 w Rzymie

Stąd wyruszy rzymski maraton Via Pacis

Wielki festiwal wina

Marino to niewielka miejscowość oddalona od Rzymu o 23 km. To właśnie tu wczesną jesienią, po tym, jak z okolicznych plantacji winorośli zebrane zostaną już wszystkie plony, rusza wielkie święto wina. W tym roku wydarzenie to odbędzie się już po raz 93 – Sagra dell’Uva obchodzona jest bowiem nieprzerwanie od 1925 roku! Źródeł tego jakże przyjemnego wydarzenia szukać trzeba jednak jeszcze dalej – aż w XVI wieku. W Marino Święto Wina wiąże się z wygraną bitwą pod Lepanto oraz z przywiezionymi z odległych ziem szczepami winorośli. Te pierwsze wydarzenie rokrocznie upamiętnia malownicza parada w historycznych strojach, to drugie zaś białe wino płynące z miejskich wodotrysków, tzw. Cud Fontann. Ponadto paru świątecznym dniom towarzyszą też zazwyczaj miejskie spektakle, koncerty i smakowite przysmaki przygotowywane specjalnie na tę okazję. Jeśli chcecie wziąć udział w tym intrygującym wydarzeniu, już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu. W tym roku Marino świętować będzie od 30 września do 2 października. Dokładny program opublikowany zostanie 13 września na oficjalnej stronie festiwalu.

Sagra dell’Uva to wino płynące fontannami i wspólne biesiadowanie, wrzesień 2017 w Rzymie

Sagra dell’Uva to wino płynące fontannami i wspólne biesiadowanie, foto:Mats Önnestam, CC BY 2.0

Taste of Roma 2017

Wrzesień 2017 w Rzymie na niezwykłą ucztę dla podniebienia zaprasza wszystkich prawdziwych smakoszy! 21-24 dnia miesiąca Taste of Roma rusza już po raz szósty. Wielkimi krokami zbliża się więc niepowtarzalna okazja ku temu, by spróbować wielu naprawdę nieziemskich przysmaków. Większość z nas na co dzień nie jada dań serwowanych przez wielkich szefów kuchni. W ogrodach Auditorium Parco della Musica będzie jednak ku temu okazja. Swe mistrzowskie umiejętności zaprezentują tu kucharze z 15 najbardziej renomowanych rzymskich restauracji, dodatkowo 60 stworzonych przez nich dań spróbować będzie można tu za całkiem rozsądną cenę. Taste of Roma to pokazy, warsztaty, degustacje piwa, kawowe specjały serwowane przez najlepszych baristów i specjalna strefa dla dzieci. Spokojnie przybyć można więc tu całymi rodzinami i mieć pewność, że nawet Ci najmłodsi wśród tutejszych propozycji znajdą coś dla siebie. Informacje na temat biletów odnaleźć można tutaj.

miejsce: ogrody Auditorium Parco della Musica, Via Pietro de Coubertin 30

Taste of Roma to szansa na skosztowanie wspaniałych dań i najlepszej włoskiej kawy, wrzesień 2017 w Rzymie

Taste of Roma to szansa na skosztowanie wspaniałych dań i najlepszej włoskiej kawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *