[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Wielkanoc w Rzymie

Wielkanoc jest świętem religijnym. Wszędzie tam, gdzie jest ona obchodzona obok oficjalnych kościelnych obchodów istnieją jednak również typowo lokalne tradycje. Chcesz wiedzieć, jak w Wiecznym Mieście czas ten świętować będą Włosi? Sprawdź, jakie szykują się wydarzenia! Poznaj tutejsze zwyczaje i słodkie przysmaki!

Piątkowa droga krzyżowa

Wielkanoc w Rzymie musi koncentrować się wokół Watykanu. Nikogo chyba nie dziwi fakt, że w tym okresie do miasta przybywają pokaźne rzesze pielgrzymów. Jednym z najważniejszych i najbardziej widowiskowych momentów Wielkiego Tygodnia jest z pewnością wiodąca ulicami Wiecznego Miasta piątkowa droga krzyżowa. Ta rozpoczynająca się wieczorową porą (o 21.15) procesja na stałe wpisała się już w świąteczne tradycje włoskiej stolicy. Po raz pierwszy stacje jej w przestrzeni miejskiej umieszczono za pontyfikatu papieża Benedykta XIV, w 1750 roku. Samo Koloseum to wybór dość oczywisty – w końcu to ono właśnie było miejscem męczeńskiej śmierci wielu chrześcijan. Sceneria ta, będąca świadkiem minionych dziejów, naprawdę robi wrażenie. Dla tych, którzy w Wielki Tydzień do Rzymu ruszają z pobudek religijnych, obecność na drodze krzyżowej jest sprawą oczywistą. Jednak nawet jeśli Wielkanoc w Wiecznym Mieście traktujesz jak wakacyjną przygodę, w piątkowy wieczór pod Koloseum zajrzyj, choć na chwilę.

Skrót innych świątecznych wydarzeń w 2017 roku:

14 kwietnia (Wielki Piątek) – 17.00 Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra

15 kwietnia (Wielka Sobota) – 20.30 – Liturgia Wigilii Paschalnej w Bazylice św. Piotra

16 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) – 10.00 papieska msza święta w Bazylice św. Piotra, 12.00 na Placu św. Piotra udzielone zostanie błogosławieństwo „Urbi et Orbi”

17 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocy) – 12.00 na Placu św. Piotra Regina Coeli

Wielkopiątkowa droga krzyżowa - tłum pod Koloseum, Wielkanoc w Rzymie

Wielkopiątkowa droga krzyżowa – tłum pod Koloseum, foto:
Patrick Morgan, CC BY 2.0

Wielkanocny zajączek kontra czekoladowe jajo

Obok jajka, kurczaka i baranka, zając nieodzownie kojarzy się w wielkanocnymi świętami. Jakby nie było, to właśnie szarak przynosi prezenty najmłodszym, jego podobizny zdobią też wielkanocne kartki i sklepowe wystawy. Nie wszędzie w Europie zając stał się tak ważną świąteczną personą. Wyjątkiem są tu m.in. Włochy. W Italii najważniejszym symbolem świąt jest wielkanocne jajko.

Wielkanocna włoska „pisanka” coraz częściej jest nie kurzym jakiem a czekoladową niespodzianką. Niegdyś prym na świątecznych stołach i tu wiodły jajka malowane. Sytuacja ta zmieniać zaczęła się jednak w XX wieku. Dziś tuż przed Wielkim Tygodniem w dużych supermarketach, w małych wiejskich sklepikach i na każdym wystawowym oknie odnaleźć można bogato zdobione, owinięte w celofan, przewiązane wstążkami i kokardami czekoladowe jajka. Wiele z nich to słodkości skrywające prawdziwe niespodzianki. Wersje dla dzieci obowiązkowo zawierać muszą składane zabawki. W tych dla dorosłych ukryć można biżuterię, słoneczne okulary, a nawet zaręczynowe pierścionki. Jak można się domyślać czekoladowe jajka to tutejszy świąteczny prezent. Zazwyczaj Włosi otwierają je przed rozpoczęciem uroczystego  śniadania.

Czekoladowe jajka, Wielkanoc w Rzymie

Czekoladowe jajka, foto:
sophie, CC BY 2.0

Pierwszy wiosenny piknik!

Wielkanocny poniedziałek – La Pasquetta – nie bez powodu uchodzi za jeden z najprzyjemniejszych świątecznych momentów w roku. Oficjalnie jest to dzień wolny od pracy, jednocześnie nie jest to już aż tak ważne religijne święto. Wielkanoc kojarzona jest z odnową życia i nastaniem wiosny. We Włoszech zazwyczaj liczyć można wtenczas na piękną pogodę, stąd Włosi z upodobaniem zabierają się za organizowanie pierwszych w roku pikników. Rzymianie, aby zrealizować to przedsięwzięcie, często wybierają się w Góry Albańskie, popularnością cieszy się też Castel Gandolfo, Frascati czy Ogrody Borghese. Właściwie każda lokalizacja jest dobra, jeśli tylko ma się przy sobie koszyk po brzegi wypełniony smakowitym jedzeniem. Prym wiodą w nim gotowane na twardo jajka, salami, sery, kawałki pizzy, frittata – omlet wypełniony warzywami i grillowane mięso.

Spotkania nie tylko w rodzinnym gronie

„Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc z kimkolwiek chcesz” – to  hasło przewodnie włoskiego świętowania. Przysmaki goszczące na babcinych stołach wciąż oczywiście mają magnetyczną moc przyciągania. Nie znaczy to jednak wcale, że Włosi całe święta spędzają tylko ze swą najbliższą familią. Spotkania ze znajomymi to punkt w wielkanocnym grafiku wręcz obowiązkowy. Bez kawy lub kieliszka wina w gronie przyjaciół nie można się wtenczas obyć!

Spotkania z przyjaciółmi, Wielkanoc w Rzymie

Spotkania z przyjaciółmi, foto: Sergio Calleja, CC BY-SA 2.0

Wielkanoc w Rzymie – czas na słodkości

Święta nie mogą się obejść bez słodkich smakołyków. Zasada ta obowiązuje również we Włoszech. Colomba Pasquale to tradycyjny drożdżowy wypiek w kształcie gołębicy. Do przyrządzenia jego konieczna jest zatem specjalna forma. Przyda się też nieco siły i szczypta cierpliwości, które to okazać mogą się niezbędne do porządnego wyrobienia ciasta. Colomba pachnie cytrusami i kusi chrupiącą wyczarowaną z migdałów kruszonką. Serwuje się ją zazwyczaj tuż po wielkanocnym obiedzie, na długo wyczekiwany deser.

Z tym popularnym we Włoszech przysmakiem łączy się wiele legend. W myśl jednych opowieści ciasto to pierwszy raz przygotowano w VI w. w Pawii, która prowadziła wtenczas wojnę z królem Longobardów Alboinem. Wypiek w kształcie gołębicy przyrządzić miał miejscowy piekarz, liczący na rychły triumf pokoju. Inne legendy Colomba łączą z Mediolanem. To tu ponoć w Wielkanoc 1176 roku podczas obrony miasta, nagle z nieba sfrunęły trzy gołębice. Pojawienie się ich diametralnie odwróciło losy bitwy. Mediolańczycy szczęśliwie wygrali, a na pamiątkę tego wydarzenia piec zaczęli to słynne ciasto. Tym podobnych opowiastek przytoczyć można by wiele. Niezależnie od tego, gdzie konkretnie powstał ten uwielbiany przez Włochów świąteczny przysmak, jedno jest pewne – Wielkanoc w Rzymie nie może się bez niego obyć! Chcecie spróbować tego specjału? Już teraz zarezerwujcie bilety lotnicze do Rzymu.

Colomba Pasquale, Wielkanoc w Rzymie

Colomba Pasquale,
foto: N i c o l a, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *