[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Villa Farnesina

Piękna i statyczna Villa Farnesina

Villa Farnesina zachwyca zwiedzających pięknem renesansowej architektury i fresków Rafaela. Obiekt ten jest miejscem, które trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Rzymu – stanowi świadectwo rozwoju sztuki w okresie renesansu, a jej bogate wnętrza zapierają dech w piersiach.

Krótka historia obiektu

Jako jeden z najznamienitszych włoskich obiektów renesansowych, Villa Farnesina została zaprojektowana i ozdobiona z wyczuciem i przepychem. Projekt budynku stworzył architekt Baldassarre Peruzzi na początku XVI wieku. Villa została później zakupiona przez kardynała Alessandro Farnese, a jej nazwa została zmieniona na Villę Farnesina, by móc odróżnić budowlę od znajdującego się na przeciwległym brzegu rzeki Pałacu Farnese.

Loggia ogrodowa/ fot. http://www.pinterest.com/pin/315533517614586225/?z=1

Loggia ogrodowa/ fot. http://www.pinterest.com/pin/315533517614586225/?z=1

Perła renesansu

Wielką artystyczną wartość budynku stanowi nie tylko jego wyszukana, interesująca bryła, ale przede wszystkim bogate zdobienia w licznych komnatach. Zobaczyć tu można wiele fresków, stworzonych między innymi przez Rafaela, Sebastiano del Piombo, Giovanniego A. Bazzi znanego jako Sodoma, a także projektanta budynku – Peruzziego.

Triumf Galatei – fresk Rafaela/ fot. http://www.pinterest.com/pin/299207968965162121/?z=1

Triumf Galatei – fresk Rafaela/ fot. http://www.pinterest.com/pin/299207968965162121/?z=1

Na parterze obiektu znajduje się Loggia Galatei z pięknym freskiem Rafaela, przedstawiającym zwyciężającą boginię. „Triumf Galatei” to jedno z wielu znajdujących się w Villi fresków o tematyce mitologicznej – to jednak dzieło uznaje się za najpiękniejsze i świadczące o poszerzaniu się wiedzy anatomicznej i perspektywicznej renesansowych twórców.

Z Loggi Galatei przechodzi się do Loggi Kupida i Psyche, gdzie również znajdują się bogate freski stworzone przez Rafaela i jego uczniów. Malowidła ukazujące żywot Psyche oddziela bogata groteska – dekoracja roślinna namalowana przez Giovanniego da Udine, która akcentuje główną scenę ze Ślubem Kupida i Psyche oraz radą bogów.

Salę zamykającą zwiedzanie parteru stanowi Pokój Fryzu, nazwany tak od bogatej dekoracji malarskiej, obiegającej pomieszczenie. Fryz przedstawia mitycznego herosa – Herkulesa.

Na piętrze zobaczyć można salę malarstwa perspektywicznego, stworzonego przez architekta obiektu, Peruzziego, a także Pokój Małżeństwa Aleksandra Wielkiego i Roxany, który otrzymał swoją nazwę dzięki freskowi, znajdującemu się na północnej ścianie pomieszczenia.

Villa znajduje się na Via della Lungara 230. Tuż nad brzegiem Tybru, na południowy-wschód od Watykanu, bardzo blisko wzgórza Janikulum.

Informacje na temat zwiedzania

Godziny otwarcia:

  • Od poniedziałku do soboty od 9 do 14
  • Nieczynne w niedziele i święta
  • Druga niedziela każdego miesiąca – specjalne wycieczki oprowadzane od 9 do 15 (obowiązkowa rezerwacja)

Ceny wstępu:

  • Dla dorosłych (18-65 lat) 6 EUR
  • Dzieci w wieku 14-18 lat, osoby powyżej 65 lat, 5 EUR
  • Dzieci 10-14 lat, grupy szkolne 3 EUR
  • Dzieci poniżej 10 lat, niepełnosprawni z opiekunem – wstęp darmowy
  • Zwiedzanie ogrodów 2 EUR

Przydatne informacje

Jeśli udało Ci się znaleźć tanie loty do Rzymu i szukasz ciekawych wrażeń lub chcesz zabrać kogoś na niezwykłe zwiedzanie muzeum – pytaj o oprowadzanie po Villi Farnesina z muzyką, które odbywa się w drugą niedzielę każdego miesiąca i kosztuje 12 EUR od osoby.

One Comment on

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *