[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Via Appia Antica – królowa rzymskich dróg

Via Appia Antica

Starożytne drogi rzymskie do dziś określane są jako jedno z najważniejszych osiągnięć inżynierów tamtych czasów. Jedną z nich jest Via Appia – to najważniejszy szlak handlowy i komunikacyjny starożytności, łączący północ i południe Włoch. Aby poczuć klimat miasta i poznać jego historię, warto wybrać się na spacer Via Appia. Mijając zabytki i oddalając się od centrum Rzymu, droga zyskuje sielski charakter i nadal pełni swoją funkcję, dzięki licznym zamieszkałym willom.

Rozwój komunikacji

Rzymianie przyczynili się do stworzenia największej sieci komunikacyjnej starożytności. Dzięki temu ich legiony mogły się sprawnie przemieszczać, ponadto drogi ułatwiły handel i wymianę towarów. Główne szlaki komunikacyjne datuje się na IV wiek p.n.e. Podczas budowania pierwszych dróg skupiono się na połączeniu pobliskich miast. W III wieku p.n.e. łączna długość wszystkich tras wynosiła ponad 78 tysięcy kilometrów, co dawało ogromny system komunikacyjny, a wraz z drogami morskimi tworzyło siatkę szlaków, obejmujących trzy kontynenty.

Historyczna trasa

Budowę Via Appia Antica rozpoczął w 312 roku p.n.e. Cenzor Appiusz Klaudiusz. Została ona nazwana jego imieniem, co było precedensem i stało się tradycją. Jej powstanie było przełomem, początkowo była to po prostu ubita ziemia, następnie została utwardzona kamieniem, a na początku II wieku została całkowicie wybrukowana.

Ta najbardziej znana spośród wszystkich dróg Rzymu w okresie starożytnym miała długość około 550 kilometrów. Początek Via Appia znajduje się przy końcu Porta San Sebastiano, czyli bramie w Murach Aureliańskich, skąd biegnie dalej na południe w pobliżu Parku Appia Antica i rzymskich katakumb. Przekracza mury miasta i wiedzie w pobliże Neapolu, aż do Brindisi, gdzie łączy się z Via Adriatica.

Museo delle Mura/ fot. https://www.pinterest.com/pin/488218415825766273/

Museo delle Mura/ fot. https://www.pinterest.com/pin/488218415825766273/

Według rzymskiego założenia, drogi miały skracać odległość do minimum. Zgodnie z tą przesłanką powstała również Via Appia, która ciągnie się kilometrami w linii prostej, a jednym z ważniejszych jej momentów jest wiadukt nad doliną Ariccia. Rzymianie wzdłuż dróg ustawiali również znaki – były to kamienie milowe, umieszczane co rzymską milę (czyli 1478,5 m). Ponadto, bardzo często znajdowały się tam punkty pocztowe oraz kapliczki na cześć bóstw.

Wiadukt nad doliną Ariccia/ fot. https://www.pinterest.com/pin/51228514483215788/

Wiadukt nad doliną Ariccia/ fot. https://www.pinterest.com/pin/51228514483215788/

Droga wybrukowana zabytkami

Ponieważ dawniej zabronione było grzebanie zmarłych w obszarze murów miejskich, zwykle odbywało się to przy drogach. Również przy Via Appia powstały monumentalne grobowce, zwykle należące do najbogatszych Rzymian. Wzdłuż tej trasy, na odcinku od Rzymu do Capui, ukrzyżowani zostali zwolennicy Spartakusa, po powstaniu w I wieku p.n.e.

Przy Via Appia znajduje się wiele historycznie ważnych miejsc. Jednym z nich są Katakumby świętego Kaliksta, uznawane są za pierwszy spośród starochrześcijańskich cmentarzy. Ich podziemne korytarze ciągną się na przestrzeni 20 kilometrów, odnaleźć tam możemy 16 grobowców biskupów rzymskich. Udostępniona do zwiedzania jest zaledwie niewielka część budowli. Zwiedzanie katakumb możliwe jest w godzinach od 9:00 do 12:00 oraz od 14:00 do 17:00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 EUR.

Katakumby św. Kaliksta/ fot. https://www.pinterest.com/pin/367395282077503190/

Katakumby św. Kaliksta/ fot. https://www.pinterest.com/pin/367395282077503190/

„Quo Vadis Domine?”

Na jednym z rozwidleń dróg znajduje się Kościół Domine Quo Vadis. To pochodząca z XVII wieku świątynia, mająca upamiętniać miejsce spotkania Jezusa ze św. Piotrem. Według legendy, w trakcie ucieczki Apostoła z wrogiego dla chrześcijan i podpalonego przez Nerona Rzymu, spotkał on Jezusa. Podobno powiedział On Piotrowi, że wraca do Rzymu, aby dać się powtórnie ukrzyżować. Apostoł wrócił do miasta i poniósł śmierć męczeńską. W celu upamiętnienia tego zdarzenia w świątyni umieszczono kopię płyty z odciskiem stóp Jezusa (oryginał zobaczyć można w kościele San Sebastiano). W świątyni znajduje się również popiersie Henryka Sienkiewicza.

Kościół Quo Vadis Domine/ fot. https://www.pinterest.com/pin/183803228512107331/

Kościół Quo Vadis Domine/ fot. https://www.pinterest.com/pin/183803228512107331/

Pierwotnie Via Appia rozpoczynała się przy największym i najstarszym cyrku starożytnego Rzymu, Circus Maximus. Znajdował się on między wzgórzami Awentyn i Palatyn. Głównymi wydarzeniami na jego terenie były wyścigi rydwanów. Cyrk wielokrotnie rozbudowywano, mieścił nawet 250 000 osób. W 550 roku n.e. na jego terenie rozegrane zostały ostatnie igrzyska. Niestety na obszarze dawnego Circus Maximus nie zachowały się żadne zabudowania, a jedynie wzniesienie terenu.

Via Appia Antica to fantastyczne miejsce na bliższe poznanie dziejów Rzymu. Warto udać się tam nie tylko na spacer, ale również na przejażdżkę rowerową.

Nie warto zbyt długo zastanawiać się z rezerwowaniem biletów, gdyż często pojawiają się okazje i promocje na tanie loty do Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *