[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Urokliwe miasteczka w okolicach Rzymu

Casperia i jej urokliwe brukowane uliczki, miasteczka w okolicach Rzymu

Rzym podczas pierwszego w nim pobytu poza swe granice z pewnością nie wypuści nas choćby na chwilę. W samym mieście tyle jest do obejrzenia, że nie musimy udawać się nigdzie indziej w celu poszukiwania dodatkowych atrakcji. Dopiero gdy po raz kolejny wracamy do Wiecznego Miasta, odkrywać zaczynamy urokliwe otaczające je okolice. Nie bark tu przepięknie położonych osad czy małych miasteczek idealnie nadających się na jednodniową wycieczkę.

Na tropie pachnących truskawek i dawnych pogańskich wierzeń

Nemi to urokliwa miejscowość rozpostarta na stromym zboczu wulkanicznego wzgórza, z której to roztacza się ujmujący widok na znajdujące się nieco niżej jezioro. Te niegdyś nazywano „zwierciadłem Diany”. Nemi, czyli święty las to bowiem miejsce, które silnie związane było z kultem tej rzymskiej pani łowów, płodności, księżyca i przyrody. Wybierając się na spacer w stronę wodnego zbiornika, natkniemy się na ruiny istniejącej tu dawniej świątyni. Po dziś dzień, podczas pełni księżyca, rytuały swe odprawiają tu neopoganie. W czasach rzymskiego imperium tutejsze jezioro upodobał sobie też Kaligula – to na nim pływały dwie wielkie barki, na których oddawano cześć egipskiej Izydzie. Repliki statków obejrzeć można w lokalnym muzeum. Ponadto Nemi to również pięknie zachowana średniowieczna zabudowa oraz truskawkowe ciasto, którego koniecznie trzeba spróbować! Truskawkami i poziomkami wspaniale rosnącymi na tutejszej żyznej, wulkanicznej glebie zajadano się już w czasach starożytnych. Jeśli chcecie załapać się na Festiwal Truskawek, zajrzyjcie tu w pierwszą niedzielę czerwca.

Tak w XVIII w. Nemi namalował Joseph Wright of Derby, miasteczka w okolicach Rzymu

Tak w XVIII w. Nemi namalował Joseph Wright of Derby

Wakacyjna mekka dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek

Miasteczka w okolicach Rzymu oferują nam nie tylko szansę na odkrycie śladów przeszłości, to również miejsca idealnie nadające się na aktywny wypoczynek. Ci wszyscy, którzy w urlopowy relaks wpleść lubią nieco ruchu, zachwyceni będą wizytą w Ovindoli. Ta wznosząca się nieopodal Monte Magnola miejscowość zimową porą przyciąga narciarzy spragnionych szaleństw na stokach. Latem prym wiodą piesze wycieczki, konne i rowerowe wojaże, którym sprzyja urokliwa otaczająca miasteczko okolica. Pyszne jedzenie, jakie serwują lokalne knajpki, czarujące wąskie brukowane uliczki oraz leśny park idealnie nadający się na piknikowe ucztowanie to kolejne tutejsze propozycje. Dodatkowo Ovindoli wytchnienie przyniesie wszystkim tym, którzy zmęczeni upalnym latem w stolicy, odetchnąć będą chcieli nieco przyjaźniejszym powietrzem. Rzymianie często zjawiają się tu choćby po to, by zażyć ożywczego chłodu.

Zimowe szaleństwo w okolicach Rzymu, miasteczka w okolicach Rzymu

Zimowe szaleństwo w okolicach Rzymu, foto: Francesco Paroni Sterbini, CC BY-ND 2.0

Z wizytą u Etrusków

Orvieto to jedno z tych miasteczek, które wspominać będziemy jeszcze długo po powrocie do domu. Ta ulokowana na wzgórzu średniowieczna osada zachwyca o każdej porze dnia i roku, jednak jeśli w zanadrzu mamy choć dwa wolne dni, w Orvieto zamówić powinniśmy przynajmniej jeden nocleg. Zachód słońca podziwiany z górującej nad miastem zegarowej wieży oraz leniwe brodzenie w mroku romantycznymi uliczkami to atrakcje, których nie można sobie odmówić. Kolejnym punktem obowiązkowym jest tu oczywiście wspaniała gotycka XIV-wieczna katedra z zewnątrz czarująca barwną fasadą, w środku zaś niezwykłymi freskami Signorellego. To jednak jeszcze nie najstarsze skarby, jakimi poszczycić może się Orvieto! W skrytych pod miastem tufowych grotach i tunelach wciąż odnaleźć można ślady Etrusków – tutejszych dawnych mieszkańców. Ci, którzy interesują się starożytnymi dziejami, wybrać mogą się tam na przechadzkę. Inną, naziemną, wędrówkę odbyć można malowniczym szlakiem okrążającym miasto. Miłośnicy wina z kolei nie mogą ominąć tutejszych winiarni! Tenuta Le Velette to miejsce z pewnością godne polecenia. Napełnione wyborowym trunkiem butelki leżakują tu w piwnicach, w których wino swe przechowywali niegdyś Etruskowie.

Barwna fasada katedry w Orvieto, miasteczka w okolicach Rzymu

Barwna fasada katedry w Orvieto, foto: Aaron Vowels, CC BY 2.0

Miasteczka w okolicach Rzymu – Marino, kraina winem płynąca

Okolice Wiecznego Miasta od wieków słyną z uprawy winorośli – na przyjezdnych czekają więc tu nie tylko winnice, ale i lokalne związane z winem festiwale. Marino to miasteczko, do którego zajrzeć warto w pierwszą niedzielę października, kiedy to odbywa się tu Sagra del Uva – wielkie święto winobrania odprawiane ku czci Bachusa. Najbardziej przyciągającym punktem programu jest wówczas główna miejska fontanna – Fontana dei Quattro Mori, z której to przez godzinę, zamiast wody, płynąć zaczyna białe wino. Konsumpcja jest jak najbardziej dozwolona – trunek czerpać można szklankami wprost ze źródła. Obchodom święta towarzyszy też kościelna procesja oraz malowniczy orszak, który upamiętniać ma XVI wieczną bitwę pod Lepanto.

Fontana dei Quattro Mori -  to w niej w pierwszą niedzielę października płynie wino, miasteczka w okolicach Rzymu

Fontana dei Quattro Mori – to w niej w pierwszą niedzielę października płynie wino, foto: Alessio Damato, CC BY-SA 3.0

Miejsce, w którym czas się zatrzymał

Wydawać by się mogło, że wznoszące się na wzgórzach miasteczka w okolicach Rzymu nie specjalnie się od siebie różnią. Nic bardziej mylnego! W tych dawnych średniowiecznych osadach można się zakochać na tyle, by poświęcić im całe włoskie wakacje. Casperia to kolejny punkt, który koniecznie musiałby się znaleźć w planie takiej wyprawy. Pobyt tu to znakomita odskocznia od Rzymu, który zwiedzamy, pośpiesznie przemieszczając się od jednego do drugiego zabytku. Casperia to dla odmiany kraina, w której czas radykalnie zwalnia – napięty turystyczny grafik odchodzi w niepamięć, a na plan pierwszy wysuwa się spokojne życie niewielkiej włoskiej mieściny. Błądzenie wąskimi wijącymi się w górę i w dół brukowanymi uliczkami i podziwianie niewielkich przycupniętych przy nich domków to największa tutejsza atrakcja. Od napotkanych po drodze urokliwych zaułków ciężko będzie oderwać obiektyw aparatu.

Casperia i jej urokliwe brukowane uliczki, miasteczka w okolicach Rzymu

Casperia i jej urokliwe brukowane uliczki, foto: Carrie, CC BY-ND 2.0

Chcesz na własne oczy ujrzeć te niezwykłe perełki ukryte w okolicach Wiecznego Miasta? Sprawdź tanie loty do Rzymu! W poszukiwaniu pięknych włoskich miasteczek warto udać się też do Bagnoregio i Calcaty, o których wspominaliśmy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *