[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Urodziny Rzymu i legenda o powstaniu Wiecznego Miasta

Wielka Parada podczas urodzin Rzymu

Stolica Włoch liczy sobie już 2770 lat. Każdego roku, 21 kwietnia, mieszkańcy Rzymu obchodzą urodziny swojego miasta. W tym czasie odbywają się tam liczne koncerty, występy teatralne, wystawy, parady. Największą atrakcją jest Wielka Parada, która przemierza Via dei Fori Imperiali. Udział w niej bierze blisko tysiąc osób przebranych w stroje charakterystyczne dla różnych epok i rzymskich grup społecznych. Warto dodać, że tego dnia wstęp do najważniejszych zabytków w Wiecznym Mieście jest darmowy. Dotyczy to m.in. Koloseum, Forum Romanum czy Kapitolu.

Wielka Parada podczas rzymskich urodzin 21 kwietnia/ fot. http://www.pinterest.com/pin/188377196883839187/

Wielka Parada podczas rzymskich urodzin 21 kwietnia/ fot. http://www.pinterest.com/pin/188377196883839187/

Według rzymskiego historyka Liwiusza, Rzym został założony w 753 roku p.n.e. A wszystko zaczęło się od dwóch braci bliźniaków…

Prokas – władca miasta Alba Longa, znajdującego się niegdyś na terenie Lacjum, miał dwóch synów: starszego Numitrona i młodszego Amuliusa. Po śmierci ojca pierwszy z nich został królem. Jednak Amulius postanowił siłą odebrać tron swojemu bratu i pozbyć się wszystkich prawowitych spadkobierców. Dotyczyło to m.in. Remusa i Romulusa, którzy byli wnukami Numitrona. Matką bliźniaków była westalka Rea Sylwia, ojcem zaś bóg wojny Mars.

Pomimo, że chłopcy zostali wrzuceni do Tybru na rozkaz Amuliusa, cudem ocaleli. Woda wyrzuciła ich na brzeg w pobliżu Palatynu, gdzie wykarmiła ich wilczyca. Pewnego dnia chłopców znalazł pastuch Faustulus, który przygarnął ich do siebie i wychował. Kiedy Remus i Romulus dorośli, dowiedzieli się o swoim pochodzeniu. Postanowili wówczas strącić Amuliusa z tronu i przywrócić go Numitronowi. Sami jednak nie pozostali w Alba Longa, pragnęli bowiem założyć własne miasto. Postanowili poradzić się bogów, który z nich ma być prawowitym założycielem nowej osady. Udali się więc nocą na wzgórza: Remus na Awentyn, a Romulus na Kapitol. Nagle nad pierwszym zaczęło krążyć sześć sępów. Jednak po chwili nad Romulusem pojawiło się ich dwanaście. Był to znak od bogów, że drugi z braci został wybrany na założyciela nowego miasta.

Wilczyca karmiąca Remusa i Romulusa , urodziny Rzymu

Wilczyca karmiąca Remusa i Romulusa, foto: PROContando Estrelas, CC BY-SA 2.0

Romulus rozpoczął budowę miasta w miejscu, w którym bliźniacy zostali znalezieni przez wilczycę. Kiedy zazdrosny Remus zaczął drwić z brata i przekroczył granicę wyznaczoną przez Romulusa, ten chwycił miecz i go zabił. Według podań miało to miejsce właśnie 21 kwietnia 753 roku p.n.e. Od tamtej pory Romulus objął panowanie jako pierwszy król Rzymu.

Jeżeli interesuje Cię niezwykła historia Wiecznego Miasta, już dziś zabukuj bilety lotnicze do Rzymu z Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *