[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Trasy narciarskie w okolicach Rzymu

Rzym

Wizyta w Rzymie to niezwykła okazja do poznania jednego z najpiękniejszych zakątków Południowej Europy. Dla większości turystów wyprawa do Wiecznego Miasta oznacza odwiedzenie takich miejsc, jak Koloseum czy Fontanna di Trevi. Dla innych najważniejsza będzie wizyta w Watykanie. Ilu z nas pomyśli jednak o wycieczce do Rzymu, jako okazji do pojeżdżenia na nartach? Wbrew pozorom, w pobliżu włoskiej stolicy można znaleźć kilka centrów białego szaleństwa.  Poszukaj tanie loty do Rzymu i wypróbuj nieoczywiste dla wszystkich zagranicznych narciarzy trasy!

Terminillo

Pierwszym ośrodkiem narciarskim, jaki warto odwiedzić podczas wizyty w Rzymie, jest Góra Terminillo. Dojazd jest stosunkowo łatwy. Jeśli dysponujesz własnym samochodem, najlepiej jeśli wybierzesz autostradę A1 w kierunku Florencji, a następnie zjedziesz na SS4 w kierunku Rieti. Jest to miasteczko, w którym najlepiej rozpocząć przygodę z białym szaleństwem w okolicach stolicy. Jeśli jednak musisz polegać na transporcie publicznym, to najkorzystniejszym wyjściem będzie skorzystanie z autobusu, kursującego z dworca Tiburtina. Po niecałych dwóch godzinach będziesz w już w Rieti.

Monte Terminillo/ fot. https://www.flickr.com/photos/chiccops/2255812418

Monte Terminillo/ fot. https://www.flickr.com/photos/chiccops/2255812418

Początki ośrodka narciarskiego na Terminillo sięgają początków XX wieku. Wtedy to zaczęto doceniać piękno okolicy i zauważono jej potencjał, jako miejsca wypoczynku. Dynamiczny rozkwit zahamowany został przez wybuch II wojny światowej, pod koniec której na górze odbywały się regularne ćwiczenia oddziałów specjalnych. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku doszło do odrodzenia Terminillo jako ośrodka wypoczynkowego.

Sezon narciarski w tej części Włoch trwa średnio od początków grudnia do połowy kwietnia. Te kilka miesięcy warto wykorzystać nie tylko na jazdę na nartach, ale również na piesze wycieczki. Wokół wzgórza wyznaczono kilka tras, różniących się poziomem trudności oraz długością. Każda z nich wiedzie przez okoliczne zbocza, umożliwiając podziwianie piękna tej części Włoch. Koszt karnetu na jeden tydzień wiąże się z opłatą 150 EUR. Jeśli jednak planujesz zostać w okolicy na dłużej, warto wykupić bilet na cały sezon, kosztujący 474 EUR.

Ovindoli

Niewielu zdaje sobie sprawę, że w pobliżu Rzymu znajduje się wyjątkowo nowoczesne centrum sportów zimowych. Dojazd do ośrodka jest niezwykle prosty. Opuszczając Rzym, należy kierować się autostradą A25 w kierunku Pescary, a następnie SS A5 na Ovindoli. Ze stolicy kursuje również autobus linii ARPA, dojeżdżający do Avezzano Celano.

Ovindoli/ fot. http://pl.pinterest.com/pin/243475923574667057/

Ovindoli/ fot. http://pl.pinterest.com/pin/243475923574667057/

Miejsce to jest wprost wymarzone dla rodzin z dziećmi. Obok atrakcji przeznaczonych dla doświadczonych miłośników białego szaleństwa, przy stokach działa kilka szkółek narciarskich. Miejscowe szlaki nie są tak zatłoczone jak te w Alpach, dlatego mogą okazać się wprost wymarzonymi do nauki zjazdów.

Ośrodek w Ovindoli przystosowany jest do wielu form aktywności, począwszy od znanego doskonale narciarstwa, przez trekking, aż po paralotniarstwo. Oczywiście największą popularnością cieszą się miejscowe stoki. Na zboczu wyznaczono ich aż 22, z których większość sklasyfikowana została jako łatwa lub średnia, jednak nawet bardzo doświadczeni miłośnicy sportów zimowych znajdą tu coś odpowiedniego dla siebie. Chcąc cieszyć się zimą w ośrodku Ovindoli, należy wykupić jeden z dostępnych karnetów. Bilet na cały sezon (trwający od grudnia do kwietnia) kosztuje 490 EUR. Za jednodniową wejściówkę przyjdzie nam zapłacić 27 EUR.

Monte Livata

Może wydawać się, że ośrodek narciarski w pobliżu Subiaco ma już najlepsze lata za sobą. Obecnie można odnieść wrażenie, że turyści nieco zapomnieli o tej części gór. Położone na południowy-wschód od Rzymu stoki Monte Livata oferują możliwość kameralnego cieszenia się urokami śnieżnej zimy. Dojazd ze stolicy możliwy jest na kilka sposobów. Najłatwiej wybrać się w podróż samochodem. Jadąc autostradą A24, należy zjechać na południe na wysokości Vicovaro–Mandela i kierować się w stronę Subiaco. Można również wybrać autobus, kursujący z dworca Tiburtina wprost pod Monte Livata. Na miejscu można znaleźć liczne miejsca noclegowe oraz niewielkie, niezwykle piękne restauracje.

Monte Livata/ fot. http://www.livata.it/

Monte Livata/ fot. http://www.livata.it/

W ośrodku, obok typowych tras zjazdowych, można skorzystać ze szlaku przystosowanego do uprawiania narciarstwa biegowego. W przeszłości odbywały się tu liczne imprezy sportowe, jednak dziś w większości wykorzystywane są jedynie w celach rekreacyjnych. Większość atrakcji przystosowana jest dla średnio zaawansowanych narciarzy i rodzin z dziećmi. Wydaje się, że jest to jedno z najlepszych miejsc na spokojne cieszenie się urokami zimy w pobliżu Rzymu. Bilet obejmujący cały sezon kosztuje 219 EUR. Jeśli planujesz spędzić jedynie weekend pod Monte Livata, opłata wynosić będzie 20 EUR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *