[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Trasy narciarskie w okolicach Rzymu cz. II

W okolicach Rzymu również narciarze biegowi znajdą trasy w sam raz dla siebie, trasy narciarskie w okolicach Rzymu

Jeśli zimową porą do Włoch planujemy wybrać się na narty, najczęściej trafiamy w Dolomity bądź Alpy, a więc w północny rejon kraju. Tymczasem planując urlop na początku roku, upiec można dwie pieczenie przy jednym ogniu. Miejscowi dobrze wiedzą, że w okolicach włoskiej stolicy da się rzucić w wir białego szaleństwa. Warto więc poznać najciekawsze ze zlokalizowanych tu tras i po zwiedzeniu Wiecznego Miasta udać się na narty! Część propozycji już kiedyś przedstawialiśmy tutaj, dziś serwujemy drugą porcję.

Zimowa oferta Campo Felice

Jedną z ciekawszych i łatwej dostępnych zimowych propozycji jest Campo Felice oddalone od Rzymu o mniej więcej dwie godziny drogi. Zwłaszcza jeśli samochód skierujemy na autostradę Rzym – Aquila, z dostaniem się w to miejsce nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Campo Felice ulokowane jest w Abruzji na terenie Parku Regionalnego Sirente-Velino. Większość z tutejszych szczytów liczy sobie przeszło 2.000 metrów nad poziomem morza – ze śniegiem zimową porą raczej nie ma więc tu problemów. W razie awarii warunków atmosferycznych na podorędziu czekają jednak najwyższej jakości śnieżne armatki. W tutejszych górach do dyspozycji mamy wyciągi krzesełkowe, orczykowe i ok. 30 km przeważnie czerwonych i czarnych szlaków narciarskich. Również początkujący adepci tej sztuki liczyć mogą tu na stoki odpowiadające ich umiejętnościom. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano zaś wydzieloną zimową przestrzeń do zabaw.

Porządna infrastruktura ułatwia korzystanie ze znajdujących się w okolicach Rzymu narciarskich szlaków, trasy narciarskie w okolicach Rzymu

Porządna infrastruktura ułatwia korzystanie ze znajdujących się w okolicach Rzymu narciarskich szlaków, foto: Andréa Jesus Santos, CC BY-SA 2.0

Trasy narciarskie w okolicach Rzymu – czas na Roccaraso

Ośrodek Roccaraso zwany też pod nazwą Skipass Alto Sangro jest najbardziej znanym zimowym miejscem wypoczynkowym w Abruzji. To właśnie tu całymi rodzinami ciągną Włosi zarówno z Rzymu, jak i z oddalonego niemal o taki sam kawałek drogi Neapolu. Jeśli więc liczyć chcemy na puste szlaki, na ciszę i spokój – miejsce to może nie sprostać takim wymaganiom. W zamian za to prawdziwi miłośnicy białego szaleństwa do dyspozycji dostaną tu 160 km idealnie nadających się do jazdy zboczy oraz 36 sprawnie działających wyciągów. Wśród tutejszych szlaków nie brak i tych łatwiejszych oznaczonych kolorem niebieskim – idealnie nadających się dla początkujących i dla dzieci. W razie problemów ze śniegiem tu również urlop uratują nam śnieżne armatki.

Campo Staffi i narciarstwo biegowe

Zimowe śnieżne szaleństwa to nie tylko zjazdy po stromych stokach. Ci z Was, którzy lubują się w narciarstwie biegowym, ruszyć powinni do Campo Staffi. To właśni tu na tak zdeklarowanych miłośników zimowych sportów czeka ponad 10 km specjalnie dla nich przygotowanej trasy. Oczywiście, jeśli chcemy pozjeżdżać, też będzie ku temu okazja. Adeptów tego typu szaleństw na wysokość 1,500 – 2,000 metrów zabierze pięć wyciągów.

W okolicach Rzymu również narciarze biegowi znajdą trasy w sam raz dla siebie, trasy narciarskie w okolicach Rzymu

W okolicach Rzymu również narciarze biegowi znajdą trasy w sam raz dla siebie

Niezwykle urokliwe Campo Imperatore

Gran Sasso – Campo Imperatore poszczycić może się mianem najstarszego narciarskiego ośrodka w Apeninach. Zimą przyjemnie jest więc zajrzeć tu na narty i wykorzystać nie tylko wiodące stokami szlaki, ale i dobrze przygotowane trasy biegowe. Na propozycję tę skusić będzie nam się tym łatwiej, że zarówno Campo Imperatore, jak i Ovindoli oraz Campo Felice działają na tym samym skipassie. W kwestii długości tras narciarskich, liczących tu sobie zaledwie 15 km, ośrodek ten z pewnością nie może równać się ze wspomnianymi już wcześniej faworytami. Pod względami krajobrazowymi miejsce to prawdziwie urzeka jednak swym pięknem. To tu właśnie wokół masywu liczącego sobie 2,200 metrów rozciąga się wielki, malowniczy płaskowyż, zwany też włoskim Małym Tybetem. Już samo to określenie najlepiej wyjaśnia, dlaczego lokalizację tę na plan filmowy wybierało wielu, nie tylko rodzimych reżyserów. Stąd też o Campo Imperatore warto pamiętać nie tylko zimą, ale i wiosną oraz latem. Wówczas to wybrać możemy się na przechadzkę do roztaczającego się tu parku narodowego. Jak okazuje się, trasy narciarskie w okolicach Rzymu potrafią zachwycić nie tylko infrastrukturą, ale i osobistym urokiem.

Campo Imperatore potrafi zachwycić nie tylko zimą, trasy narciarskie w okolicach Rzymu

Campo Imperatore potrafi zachwycić nie tylko zimą, foto:Bruno, CC BY-SA 2.0

Pescasseroli – idealny ośrodek dla początkujących

Pescasseroli od włoskiej stolicy oddalony jest o 160 km. Długość tutejszych tras może nie jest tak imponująca, jak w słynnym Roccaraso, jednak jeśli na nartach nie czujemy się jeszcze zbyt pewnie, wybierzmy się właśnie tutaj. Na czternastu dostępnych tu stokach wytyczono drogi o różnym stopniu trudności. Wyborni narciarze czy snowboardziści na nudę z pewnością nie będą mogli narzekać. 42% wszystkich tutejszych propozycji dedykowano jednak początkującym. Do dyspozycji przyjezdnych oddanych zostało też pięć narciarskich wyciągów.

Krótkie podsumowanie

Jak widać, pogodzenie nart i zwiedzania Wiecznego Miasta wcale nie jest trudnym zadaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu w trakcie zimowego urlopu nie tylko poznamy włoską stolicę, ale i zażyć będziemy mogli pokaźnej dawki ruchu. Już teraz sprawdźmy więc loty i zarezerwujmy bilety lotnicze do Rzymu. Wybierając miejsce idealne na białe szaleństwo, weźmy zaś pod uwagę nasze zamiłowania oraz umiejętności.

Najbliżej Wiecznego Miasta ulokowana jest Monte Tivoli. Tam uda nam się dotrzeć publicznym środkiem transportu. Z racji na niewielkie rozmiary ośrodka unikniemy też tam tłumów i cieszyć będziemy mogli się ciszą. Na dłuższy wyjazd idealnie nadaje się Roccaraso, który pod względem ilości i różnorodności tras daje najwięcej możliwości. Na najwyżej ulokowane szlaki zaprasza Gran Sasso. Tu również, podobnie zresztą jak w Ovindoli, górską scenerią zachwyceni będą miłośnicy pięknych krajobrazów. Trasy narciarskie w okolicach Rzymu oferują naprawdę wiele możliwości.

W Abruzji znajdziemy też trasy narciarskie znakomicie nadające się dla dzieci, trasy narciarskie w okolicach Rzymu

W Abruzji znajdziemy też trasy narciarskie znakomicie nadające się dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *