DreamPoints

Styczeń 2017 w Rzymie

Zima to idealna pora na wizyty w muzeach i galeriach!, styczeń 2017 w Rzymie

Styczeń to czas, w którym do Rzymu przybywa Befana. Spotkanie z urokliwą i wcale nie aż tak straszną wiedźmą to podstawowy punkt programu, jeśli włoską stolicę odwiedzić planujemy na samym początku nowego roku. Ponadto Wieczne Miasto miłośników sztuki jak zwykle zachwyci intrygującymi wystawami. Na niedoszłych odkrywców czeka zaś Złoty Dom Nerona.

Styczeń 2017 w Rzymie – sztuka naiwna w najlepszej odsłonie!

Jeszcze przez parę najbliższych dni – do 8 stycznia – Rzym zaprasza na niezwykłą wystawę. Koniecznie obejrzeć powinni ją wszyscy Ci, których intrygują prace naszego rodzimego Nikifora. Antonio Ligabue to artysta, który na świat przyszedł w Zurychu, jednak znaczną część swego życia spędził on na włoskiej wsi. Miejscowi początkowo widzieli w nim tylko lokalnego pomyleńca. Jednak gdy prace tego domorosłego samouka cieszyć zaczęły się coraz większym uznaniem krytyków, sytuacja uległa zmianie. Rodzimego artystę zaczęto traktować z poważaniem, a wychodzące spod jego ręki obrazy coraz częściej pojawiały się na ścianach sąsiedzkich domów. Ligabue, jak przystało na przedstawiciela prymitywizmu, nigdy nie pobierał lekcji rysunku. To właśnie zniekształcona przestrzeń i perspektywa dodają jego dziełom prawdziwie magicznego uroku. Artysta często malował samego siebie, inspiracją stały się też dla niego dzikie zwierzęta i wiejskie życie. Te płótna, wypełnione emocji aż po same brzegi, naprawdę warto zobaczyć. Styczeń 2017 w Rzymie daje nam taką okazję.

miejce: Via di San Pietro in Carcere
bilety: 8, 10 €

Zima to idealna pora na wizyty w muzeach i galeriach!, styczeń 2017 w Rzymie

Zima to idealna pora na wizyty w muzeach i galeriach!, foto: Jan Kraus, CC BY 2.0

Spotkanie z Befaną

Początek stycznia to czas, w którym włoskie dzieci z niecierpliwością oczekują Befany. Wizyty tej dość osobliwej jędzy nie muszą obawiać się Ci, którzy grzecznie sprawowali się w minionym roku. W tym wypadku wystarczy przygotować obszerne skarpety i cierpliwie czekać na prezenty. Rozrabiakom, zamiast wymarzonych podarunków, w udziale przypaść może główka czosnku bądź wyciskająca łzy cebula. Przypuszczać można, że Befana terminowała u samego św. Mikołaja. W domach pojawia się ona w nocy z 5 na 6 stycznia, do środka dostając się przez komin. Jednak nic straconego, jeśli w Rzymie jesteśmy tylko przejazdem, a wynajmowanym pokoju nie posiadamy kominka. Wówczas 5 stycznia koniecznie udać musimy się na Piazza Navona i tam oczekiwać przybycia legendarnej wiedźmy. W dzień ten od rana do nocy załapać można się tu na rozmaite atrakcje. Punktem kulminacyjnym zabaw jest oczywiście pojawienie się Befany – ta zazwyczaj przylatuje helikopterem bądź zjeżdża na linie, z któregoś z okolicznych okien.

Włoskiej Befany chyba nie trzeba się obawiać, styczeń 2017 w Rzymie

Włoskiej Befany chyba nie trzeba się obawiać, foto: PROVater_fotografo, CC BY-SA 2.0

Prawdziwie włoska rzeczywistość

Letizia Battaglia to znana włoska reporterka. W rzymskim MAXII – Narodowym Muzeum XXI wieku gości właśnie wystawa jej prac złożona z przeszło 200 fotografii. Będąc w Rzymie, zapoznajemy się zazwyczaj z lokalną kuchnią i najwspanialszymi zabytkami Wiecznego Miasta. Wcale nie musimy jednak poprzestać tylko na tym. Jeśli ktoś z Was chciałby bliżej poznać włoskie życie, wspomniana ekspozycja jest właśnie znakomitą ku temu okazją. Battaglia chwyciła za aparat w początku lat 70. XX wieku. Tworzące wystawę zdjęcia to dokumentacja 40 lat jej pracy. To również wieloaspektowy portret włoskiego społeczeństwa. Battaglia urodziła się w Palermo i choć w obiektywie jej gościła nie tylko Sycylia, szybko uznana została ona za fotografkę dokumentującą działania mafii. Prace tej włoskiej fotoreporterki to zarówno obrazki z codziennego życia, jak i relacja z ważnych społecznych, religijnych i politycznych wydarzeń. Jej poruszające zdjęcia to niezwykły kunszt fotograficzny, to również szczypta zupełnie nieznanej nam Italii. Prace oglądać można aż do 17 kwietnia.

miejsce: MAXII, Via Guido Reni 4/a
bilety: 12, 8 €

Na wystawę zaprasza MAXII, styczeń 2017 w Rzymie

Na wystawę zaprasza MAXII, foto: hmmmayor, CC BY-ND 2.0

Niecodzienne rzymskie nabożeństwo

Kościół Sant’Eusebio rzadko kiedy gości na trasie rzymskich wycieczek. Jeśli ktoś z Was będzie w Rzymie 17 stycznia to właśnie wówczas warto odwiedzić to miejsce. Św. Antonii, zwany też Antonim Wielkim był egipskim pustelnikiem. W tym wypadku jednak znacznie bardziej liczy się fakt, że, podobnie jak św. Franciszek, uznawany jest on za patrona zwierząt. Przynajmniej od lat 90. XV wieku 17 stycznia w rzymskim kościele Sant’Eusebio odprawiane jest nabożeństwo, w którym uczestniczą również pokaźne rzesze braci mniejszych. Niegdyś w dzień ten sprowadzano tu głównie zwierzęta hodowlane, zwłaszcza konie. Dziś zdecydowanie prym wiodą tu jednak psy i koty, do świątyni spokojnie wejść może jednak każdy domowy pupil. Choć większość z nas na rodzinny wypad do Rzymu nie zaprasza pewnie swych czworonożnych przyjaciół, to i tak warto poświęcić parę chwil i zajrzeć w to miejsce. Okazja ta może być doskonałym pretekstem do obejrzenia mniej znanego rzymskiego kościoła.

Kościół Sant'Eusebio, styczeń 2017 w Rzymie

Kościół Sant’Eusebio, foto: Simone Ramella, CC BY 2.0

Z wizytą u Nerona

Neron to osobistość, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto natomiast wspomnieć o tym, że do końca miesiąca wciąż skorzystać możemy z okazji zajrzenia do wnętrza jego wystawnej rezydencji. Ta określana jest mianem Złotego Domu i choć nigdy nie została skończona, swego czasu stanowiła prawdziwe architektoniczne arcydzieło. Z pałacu, za którego budowę cesarz zabrał się pod koniec swego życia, niewiele dziś pozostało. Jednak nawet ów niewielki fragment warto ujrzeć na własne oczy. Na terenie Domus Aurea prace wykopaliskowe wciąż trwają – ponoć ostatecznie zakończone mają zostać w 2018 roku. Jeśli drzemie w Was dusza odkrywcy, wcale nie musicie czekać do końca planowanych robót. Soboty i niedziele to dni, w których udać można się na teren działań archeologów. Styczeń 2017 w Rzymie umożliwi nam nie tylko podejrzenie kolejnych starożytnych skarbów. Pozwoli on nam również rzucić okiem na to, jak cuda przeszłości wydobywane są na światło dzienne. Chcesz w tym roku ujrzeć to miejsce? Już teraz zamów bilety lotnicze do Rzymu.

miejsce: via della Domus Aurea 1
cena: 10 €

Domus Aurea - archeologiczna wyprawa, styczeń 2017 w Rzymie

Domus Aurea – archeologiczna wyprawa, foto: Arienne McCracken, CC BY-SA 2.0

(Visited 567 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>