[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Słynne rzymskie ulice – Via Margutta

Tu z pewnością warto skierować swe kroki! rzymskie ulice, via Margutta

Wśród niewielkich, malowniczych rzymskich uliczek prym wiedzie Via Margutta. Ten zaułek ulokowany w samym centrum tętniącego życiem miasta zachwyca niebywałym spokojem i urokliwym klimatem. Niegdyś królowała w nim artystyczna bohema. Dziś poczuć możemy się tu tak, jakbyśmy opuścili włoską stolicę i znaleźli się w małym, przytulnym miasteczku.

Via Margutta – przystań artystów

Via Margutta na mapie miasta od wieków stanowiła miejsce zupełnie wyjątkowe. Była przystanią dla rzemieślników, rzeźbiarzy, malarzy, kompozytorów i poetów. Wpierw w średniowieczu wzdłuż uliczki ciągnęły się warsztaty kowali, stolarzy i kamieniarzy. Potem od połowy XVI wieku miejsce to we władanie swe przejęli artyści.

Na przyjezdnych czar alejki z pewnością robił niemałe wrażenie, jednak głównym organizatorem tej twórczej przestrzeni był papież Paweł III. Ów zagorzały mecenas sztuki,  nad miejscem tym roztoczył swą pieczę – artystów tu żyjących zwolnił z konieczności płacenia podatków. To wystarczyło, by do Rzymu ciągnąć zaczęli malarze z całej Europy. Wieczne Miasto miało przecież w sobie niebywały potencjał.  Stwarzało wspaniałe warunki do tego, by młodzi adepci doskonalili tu swą technikę. Znanych dzieł było tu bezliku. Początkujący artyści długie godziny poświęcać mogli zatem na próby kopiowania prac dawnych mistrzów.

Jedna z najpiękniejszych rzymskich uliczek, rzymskie ulice via Margutta

Jedna z najpiękniejszych rzymskich uliczek, Philosofia, CC BY 2.0

Via Margutta w zadziwiająco szybkim tempie przeistoczyła się w wielką pracownię. Poza malarzami swe studia mieli tu też kompozytorzy, pisarze czy reżyserzy. Z ulicą tą związany był  Debussy, Liszt, Puccini i Wagner. Pod numerem 33 mieszkał niegdyś Truman Capote. Pod 110 zaś jeden z największych twórców włoskiego kina – Federico Fellini.

Kino i rzymskie ulice – via Margutta na wielkim ekranie

„Rzymskie wakacje” to pierwszy amerykański film w całości nakręcony we Włoszech. To również produkcja, dzięki której sława via Margutta przekroczyła Europę. Kinowe sale spowodowały, że ta niewielka włoska uliczka znana stała się nawet za oceanem. W końcu to na niej pod numerem 51 mieszkał Joe Bradley – filmowy dziennikarz, który poznał zwiedzającą na własną rękę Rzym księżniczkę Annę. Sceny z Gregorym Peckiem i Audrey Hepburn nie tylko przeszły do historii kina, również znacznie zmieniły one charakter samej ulicy. Amerykański boom spowodował, że ceny lokali wyraźnie poszły w górę. Zniknęły dawne pracownie, miejsca ustępując eleganckim restauracjom, galeriom i antykwariatom. Frywolny duch cyganerii uleciał stąd bezpowrotnie. I choć dawnej Via Margutta już nie ma, ulica w obecnej odsłonie wciąż wydaje się całkiem czarująca.

Gdy odnajdziecie ten szyld, będziecie wiedzieć, gdzie mieszkał Fellini, rzymskie ulice via margutta

Gdy odnajdziecie ten szyld, będziecie wiedzieć, gdzie mieszkał Fellini

Via Margutta dzisiaj

Bottega del Marmoraro

Wiele ciekawych perełek kryją w sobie rzymskie ulice. Via Margutta pod tym względem nie pozostaje w tyle. Wbrew przypuszczeniom rzemieślnicze warsztaty z miejsca tego nie zniknęły zupełnie. Ciekawą pracownię odnajdziemy pod numerem 53. Tu studio odziedziczone po ojcu posiada mistrz kamieniarskiego fachu Sandro Fiorentini. Przestrzeń tą właściwie trudno nazwać sklepem, choć jeśli szukamy niepowtarzalnej wakacyjnej pamiątki, trafiliśmy pod właściwy adres. W intrygującej dziurze w murze nabyć możemy marmurową tabliczkę z napisem, jaki tylko nam się zamarzy. Zresztą, jeśli uważnie przemierzymy uliczkę, to odnajdziemy na niej takie wygrawerowane marmurowe płytki.

Tu z pewnością warto skierować swe kroki! rzymskie ulice, via Margutta

Tu z pewnością warto skierować swe kroki!, foto: Viaggio Routard, CC BY 2.0

Galeria na świeżym powietrzu

Via Margutta co jakiś czas przypomina sobie o swych korzeniach i ponownie przeistacza się w ulicę malarzy. Na co dzień zajrzeć można tu do ukrytych w kamienicach galerii. Przynajmniej dwa razy do roku obrazy wystawiane są na zewnątrz wzdłuż całej brukowanej alei. I Cento Pittori di via Margutta, czyli Stu malarzy z Via Margutta to artystyczna inicjatywa, która cyklicznie powtarzana jest od 1953 roku. Na parę dni zaułek ów zamienia się wówczas w wystawę na świeżym powietrzu. Dzieła swe prezentują tu wówczas zarówno włoscy, jak i zagraniczni artyści. Obrazy, rysunki i akwarele ustawiane są wprost na chodniku. Całości dodatkowego smaczku dodaje też możliwość rozmowy z obecnymi tu twórcami. Wstęp na tę niecodzienną wystawę jest darmowy. Warto więc śledzić terminy, zamówić bilety lotnicze do Rzymu i  na własne oczy ujrzeć to, co tu się dzieje.

Via Margutta - galeria pod gołym niebem, rzymskie ulice via Margutta

Via Margutta – galeria pod gołym niebem,
brunifia, CC BY 2.0

Fontanna artystów

Rzym słynie ze wspaniałych fontann. Każdy, nawet ten, kto jeszcze osobiście nie zawitał do włoskiej stolicy, z pewnością rozpozna słynną di Trevi. Ci, którzy odwiedzają Wieczne Miasto, tutejsze wodotryski znają znacznie lepiej. I choć największe i najpiękniejsze z nich codziennie odwiedzają tłumy, te mniej znane i nie tak wystawne wciąż czekają na odkrycie. W poszukiwaniu ich warto przemierzyć znane rzymskie ulice – via Margutta w tej dziedzinie też nas nie zawiedzie. W 1927 roku powstała tu fontanna upamiętniająca historię tego miejsca. Architekt Pietro Lombardi zaprojektował ją tak, by przywoływała na myśl rezydujących tu niegdyś artystów. Stąd miejsce mitologicznych postaci, które tak często zamieszkują rzymskie wodotryski, zajęły tu sztalugi, rzemieślnicze narzędzia i wiadro wypełnione pędzlami. Jakby nie było odmiana to dość osobliwa, ale całkiem ciekawa.

Caffè Canova Tadolini

Gdy na dobre rozsmakujecie się w artystycznym klimacie tutejszej okolicy, kolejnym punktem obowiązkowym będzie aromatyczna kawa w Caffè Canova Tadolini. Tę oryginalną knajpkę odnaleźć można przy Via del Babuino 150. Wystarczy zatem od via Margutta oddalić się o parę zaledwie kroków, by trafić w kolejną magiczną przestrzeń. Więcej na temat tego miejsca przeczytacie tutaj.

Osobliwa fontanna artystów, rzymskie ulice via Margutta

Osobliwa fontanna artystów, Stefano Costantini, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *