[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Słynne rzymskie ulice – via Giulia

Tej ulicy nie można przegapić!, rzymskie ulice via Giulia

Często za najsłynniejszą rzymską ulicę uchodzi Via del Corso. Ta typowo handlowa arteria codziennie przyciąga pokaźne tłumy. Niestety przemierzając tę tłoczną aleję, upstrzoną szyldami dobrze znanych marek łatwo zapomnieć o tym, że jest się w Wiecznym Mieście. Tym podobne ulice odnaleźć można przecież w każdej metropolii. Chcesz zaszyć się w prawdziwie magiczne rzymskie zaułki? Oto nasza pierwsza propozycja!

Niezwykłe rzymskie ulice – Via Giulia

Via Giulia to licząca sobie przeszło 1,5 km brukowana uliczka usłana kościołami i przykuwającymi oko pałacami. Powstała ona na zlecenie papieża Juliusza II w początkach XVI wieku – od czasów antycznych była to pierwsza rzymska arteria, której przebieg wyznaczony został wzdłuż linii prostej. Projektantem tego przedsięwzięcia został sam Donato Bramante, który w czasie tym po drugiej stronie Tybru pracował nas bazyliką św. Piotra. Ślad po sobie pozostawił tu też Michał Anioł. Jest on autorem Arco del Passetto Farnese – malowniczego  łuku, który przecina tutejszą aleję. W początkowym zamyśle miał to być most ciągnący się przez rzekę aż do usadowionej na Zatybrzu Willi Farnesina. Projekt nigdy nie został zrealizowany. Wcale nie przeszkodziło to jednak temu, by malownicza, otulona zielonym bluszczem arkada stała się znakiem rozpoznawczym ulicy.

Łuk niedokończonego mostu, rzymskie ulice Via Giulia

Łuk niedokończonego mostu, foto:
Anita Szeicz, CC BY-ND 2.0

Via Giulia to idealne miejsce na niespieszny spacer. Dość tu przestrzeni na to, by nie kluczyć między przemykającymi skuterami i łokciami nie torować sobie drogi w zbitym korowodzie przechodniów. Ta brukowana aleja nie należy do najmniejszych, wciąż jednak panuje na niej przyjemny spokój. Atmosfera z pewnością sprzyja więc podziwianiu licznych ukrytych tu skarbów. Udało ci się zarezerwować bilety lotnicze do Rzymu? Ten zaułek koniecznie musisz zobaczyć!

Kościoły z Via Giulia

Rzym to miasto kościołów – z łatwością przekonać można się o tym, przemierzając rzymskie ulice. Via Giulia w tej dziedzinie nie jest wyjątkiem. Wręcz przeciwnie! Tu właśnie nad wyraz licznie przycupnęły chrześcijańskie świątynie. Niegdyś we włoskiej stolicy swe własne kościoły wznosiły niemal wszystkie zamieszkujące ją grupy. Stąd też na samej Via Giulia znaleźć można sakralne budowle związane z Armenią, Hiszpanią, Florencją czy Sienną. Nie da się ukryć, że jest tu w czym wybierać.

Mroczna Santa Maria dell’Orazione e Morte

Wśród kościołów z Via Giulia szczególnie oryginalnym miejscem jest Santa Maria dell’Orazione e Morte – dawna siedziba Bractwa Modlitwy i Śmierci. To tu właśnie działało niegdyś towarzystwo odpowiedzialne za grzebanie osób o nieustalonej tożsamości. Chowało ono tych, których ciała znaleziono na ulicach, w wodach Tybru bądź w okolicznych lasach. Już samo wejście zdobią  poruszające wyobraźnię freski – w roli główniej występują tu oczywiście czaszki i szkielety. W środku kościoła mieści się też nad wyraz osobliwa kaplica. W jej wnętrzu odnaleźć można. kandelabry z kości i wielki krzyż ozdobiony ludzkimi czaszkami. Dziś wrota do niej wiodące zazwyczaj są zamknięte. Jeszcze dwa wieki temu w tym osobliwym miejscu często wystawiano natomiast dramaty misteryjne.

Poza wielkimi kościelnymi gmachami na Via Gulia nie brak też małych architektonicznych detali, rzymskie ulice Via Giulia

Poza wielkimi kościelnymi gmachami na Via Giulia nie brak też małych architektonicznych detali, foto: Italian Travel, CC BY 2.0

Barwne  Oratorio del Gonfalone

Rzym to miasto, w którym wiele jest to odkrycia. Nawet stali bywalcy zawsze odnaleźć mogą w nim coś nowego. Pewien niezwykły, mało znany skarb mieści się właśnie na Via Giulia. Znajdujące się pod numerem 32 Oratorio del Gonfalone to dość specyficzne katolickie miejsce spotkań. Nie kościół, a dawna siedziba religijnej organizacji założonej w XIII wieku. Do zadań gromadzącego się tu niegdyś bractwa należało m.in. przygotowanie wielkopiątkowych obchodów – Pasji rokrocznie odprawianej w Koloseum. W kontekście tym tematyka fresków zdobiących wnętrze tej budowli nie powinna dziwić. Pasyjne sceny szczelnie pokrywające ściany od sufitu aż do podłogi oraz pięknie zdobiona powała to prawdziwa uczta dla oka. Dodatkowo wzbogacić można ją też o kojące ucho dźwięki. We wnętrzu tym odbywają się koncerty! Podziwianie malowideł przy wtórze Händela czy Vivaldiego z pewnością będzie niebywałą przyjemnością.

Tej ulicy nie można przegapić!, rzymskie ulice via Giulia

Tej ulicy nie można przegapić! foto: fourthandfifteen, CC BY 2.0

Przyciągające sklepowe witryny

Nie tylko architektonicznymi zabytkami zaskoczą nas rzymskie ulice. Via Giulia oczarować potrafi również niezwykłymi sklepowymi witrynami. Aleja ta od początku była „rzymskim salonem” zamieszkałym przez zamożne arystokratyczne rody. Tutejsze butiki mogą więc odstraszać ceną, warto jednak poświęcić nieco czasu na to, by zajrzeć w ich wnętrza. Via Giulia słynie przede wszystkim ze sklepów z antykami. Te oferują niezwykle szeroki wybór zabytkowych mebli i liczne dzieła sztuki. W klimat ów dobrze wpisują się jednak również inne sklepiki. Pod numerem 197 ulokował się Vintage Goo. Butik, w którym zdobyć można oryginalne okulary przeciwsłoneczne i oprawki znanych projektantów pochodzące z lat 50., 60. 70. i 90. Z magazynów wyjęto tu propozycje Diora czy Versace sprzed lat. Młodsi projektanci miejsce swe znaleźli natomiast pod numerem 73. Myzar to przestrzeń z modą kobiecą. Odnaleźć można tu oryginalne ubrania i biżuterię. Takich cudów z pewnością nigdzie indziej w Rzymie nie znajdziecie!

Intrygujące starocie spotkać tu można nie tylko w sklepach z antykami, rzymskie ulice via Giulia

Intrygujące starocie spotkać  można tu nie tylko w sklepach z antykami, foto: fourthandfifteen, CC BY 2.0

Coś na ząb

Szykowna kolacja z widokiem na Wieczne Miasto

Jak na lokalizację przystało przy via Giulia eleganckich restauracji nie może zabraknąć. Jeśli planujemy posiłek w nieco bardziej eleganckim wydaniu, udać możemy się pod numer 62 – tam właśnie znajduje się lokal pod nazwą „I Sofa”. W piękne słoneczne dni załapać można się tu na posiłek serwowany na tarasie. Od urokliwego widoku na bazylikę św. Piotra i na Wieczne Miasto wprost nie można oderwać wzroku. Przyjemna atmosfera, smaczne jedzenie i muzyka na żywo też warte są polecenia.

Słodka przerwa

Niespełna 6 minut drogi od Via Giulia, przy Via del Governo Vecchio 112, natrafimy La Gelateria Frigidarium – niewielką lodziarnię przyciągającą zarówno ceną, jak i smakiem. Miejsce to upodobali sobie nie tylko odwiedzający Rzym turyści. W kolejce nie zabraknie też miejscowych, a to chyba dla każdego gastronomicznego punktu najlepsza rekomendacja. Dla ciemnej czekolady z pomarańczą warto wyczekać swoje!

Pyszne gelato to najlepszy pomysł na letnie upały!, rzymskie ulice via Giulia

Pyszne gelato to najlepszy pomysł na letnie upały!, foto: Kazuhisa Togo, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *