[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Słynne rzymskie ulice – via dei Coronari

Via dei Coronari - tę uliczkę warto zobaczyć! rzymskie ulice via coronari

Via dei Coronari to kolejna z malowniczych rzymskich uliczek. To również kolejna niezwykła alejka skryta w samym centrum Wiecznego Miasta. By ją odnaleźć, wystarczy zaledwie o parę kroków oddalić się od Piazza Navona. W tutejszej renesansowej scenerii odkryć można intrygujące sklepy z antykami. Odbyć można tu również urokliwy spacer, zjeść smakowite lody bądź przysiąść, w którejś z wychodzących na ulicę kawiarni i racząc się pyszną włoską kawą, podziwiać okolicę.

Z dawnych dziejów

Via dei Coronari istniała już w czasach starożytnych, choć wówczas znana była pod nazwą Via Recta, czyli Ulica Prosta. Obecne swe miano aleja ta zawdzięcza sprzedawcom dewocjonaliów, w tym przede wszystkim różańców – po włosku zwą się one corone. Handlarze rozmaitymi religijnymi akcesoriami swe sklepy i stragany ulokowali tu w średniowieczu. Jakby nie było, to właśnie tą ulicą podążali spieszący do Państwa Kościelnego pielgrzymi. Na drugą stronę Tybru przeprawiali się oni znajdującym się nieopodal mostem Eliasza, przemianowanym później, w czasach pontyfikatu Grzegorza I, na most św. Anioła.

Niezwykłą popularnością Via dei Coronari cieszyła się w czasach renesansu. Wówczas to na skutek przebudowy istniejących tam dotychczas budynków, ostatecznie straciła ona swój dawny średniowieczny charakter. Starania papieża Sykstusa IV, przede wszystkim zaś jego zapewnienia o podatkowych ulgach, w miejsce to przyciągnęły zamożnych kupców, prałatów i szlachtę. W oka mgnieniu wzniesiono tu wiele eleganckich rezydencji.

Via dei Coronari - tę uliczkę warto zobaczyć! rzymskie ulice via coronari

Via dei Coronari – tę uliczkę warto zobaczyć!

Jak to zazwyczaj z modą bywa, wiodące trendy po jakimś czasie muszą przeminąć. Ten sam los dotknął Via dei Coronari. Kolejną prestiżową rzymską lokalizacją stała się okolica Schodów Hiszpańskich. O uliczne ulokowanej nieopodal Piazza Navona zapomniano. Znacznie później, w początkach XX wieku pojawiły się pomysły poszerzenia via dei Coronari. Na szczęście zakusom tym przeciwstawił się ówczesny burmistrz Wiecznego Miasta Ernesto Nathan. Dzięki niemu i dziś możemy cieszyć się niezwykłym czarem tej alejki.

Sklepiki na via Coronari

Przemierzając via dei Coronari momentami poczuć można się jak w galerii sztuki. Pełno tu osobliwych niewielkich sklepików, które, nawet jeśli w planach nie mamy zakupów, potrafią prawdziwie cieszyć oko. Ponoć wiele sklepów z antykami zniknęło stąd w ciągu ostatnich paru lat. Wcale nie znaczy to jednak, że brak już tu miejsc, w których kusić będą nas cuda z przeszłości. Ci, którzy szczególnie lubują się w sztuce, antykach i włoskim rzemiośle, zawitać powinni na Via dei Coronari w połowie września. Wtedy właśnie przez cały miesiąc trwają tu targi, na których znaleźć można wiele niezwykłości. Ponadto na uliczce tej odnaleźć można również butki z oryginalnymi kreacjami i niecodzienną biżuterią, mole książkowe parę przyjemnych chwil spędzić będą mogły zaś w tutejszych księgarniach.

Na via Coronari nie brak ciekawych butików!, rzymskie ulice via Coronari

Na via Coronari nie brak ciekawych butików!, foto: brunifia, CC BY 2.0

Swojskie rzymskie ulice – via dei Coronari i toczące się na niej codzienne życie

Rzym przyzwyczaił nas do tego, że architektoniczne cuda spotkać można tu na każdym kroku. Nic dziwnego zatem, że to ich właśnie niemal mimowolnie wypatrujemy podczas każdej przechadzki po mieście. Jak okazuje się później, po powrocie do domu, w pamięci pozostaje jednak coś jeszcze. Włoska stolica to nie tylko wielkie nazwiska i niezapomniane dzieła sztuki. To również codzienne życie – barwne, nieco obdrapane kamienice, małe wabiące zapachem piekarnie oraz miejskie skwery, na których leniwie przesiadują mieszkańcy. W architektoniczne niezwykłości bogate są również najbardziej znane rzymskie ulice. Via dei Coronari też poszczycić się może paroma okazałymi budynkami. Zamieszkujący tu niegdyś możni pozostawili po sobie rezydencje takie jak Palazzo del Drago czy Palazzo Lancellotti. Jednak to nie ich widok cieszy tu najbardziej. Ta brukowana rzymska uliczka skrywa malownicze domy z pnącymi się ku ich wejściom schodami, przytulne kafejki i urokliwy niewielki plac – Piazza dei Coronari. Dobrze znane wielkie rzymskie place co dzień zwabiają pokaźne tłumy odwiedzających miasto turystów. Te małe, nieco zapomniane to miejsca, w których dla odmiany tętni lokalne życie. Tu niespiesznie wertować można gazetę, popijając espresso. Tu starsi mężczyźni gawędząc, palą papierosy. W tych zapomnianych zaułkach warto przysiąść choć na chwilę i delektować się tym, że czas biegnie tu zupełnie inaczej.

Na via Coronari też zaglądają wycieczki, rzymskie uliczki via Coronari

Na via Coronari też zaglądają wycieczki, foto: Lalupa, CC BY-SA 3.0

Casa & Bottega – przyjemna chwila w kawiarni

Kawa we Włoszech to wręcz obowiązek. Włosi nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. Przyjezdni, nawet jeśli na co dzień nie gustują w tym napoju, tu niemal natychmiastowo dają się mu uwieść. Włoscy bariści w filiżance wyczarować potrafią prawdziwe smakowitości. Do tego dołączyć trzeba jeszcze magiczny urok tutejszych kawiarni. Wspaniałą kawą pochwalić mogą się też znane rzymskie ulice. Via dei Coronari to Casa & Bottega – przytulny kącik, którego nie można pominąć. Tutejsze cappuccino w zestawie z croissantem bądź kawałkiem domowego ciasta warte jest grzechu. Serwowane tu sałatki i tosty wspaniale nadają się zaś na lunch lub śniadanie. Wnętrze zaskakuje przyjemnym, nieco francuskim wystrojem. Skorzystać można tu też ze stolików ustawionych na zewnątrz. Tej przyjemnej przystani, idealnej na chwilę odpoczynku szukać należy pod numerem 183.

Via Coronari zachwyci nas aromatyczną kawą, rzymskie ulice via Coronari

Via Coronari zachwyci nas aromatyczną kawą

Słodkości część dalsza

Wakacje to kiepski czas na rygorystyczne diety, szczególnie wówczas, gdy urlop planujemy spędzić we Włoszech. Nie ma się co łudzić, że uda nam się tu zrezygnować z pysznych słodkości. Szybko dojdziemy do wniosku, że dzień bez choć jednej wizyty w rozsianych po całym mieście gelateriach nie będzie do końca udany. Via dei Coronari z pewnością zaskoczy wszystkich lodowych smakoszy. Wystarczy zajrzeć pod numer 65 do Gelateria del Teatro. Właściciel Stefano Marcotulli to prawdziwy pasjonat z radością oddający się swej pracy. Osobiście czuwa on nad tym, by serwowane przysmaki codziennie przygotowywane były ze świeżego mleka i najlepszych sezonowych dodatków. Niezwykłych smaków jest tu bezliku. Pikantna czekolada, sycylijskie migdały i niepowtarzalna rozmarynowo-miodowo-cytrynowa kompozycja to niebo w gębie!

Tych słodkości trzeba spróbować!, rzymskie ulice via coronari

Tych słodkości trzeba spróbować!, foto: Lalupa, CC BY-SA 2.0

Mały bonus tuż za rogiem

Wąskie włoskie uliczki potrafią oczarować. W tych zaułkach, tak odmiennych od głośnych, zatłoczonych, szerokich alei poczuć można się tak, jakby czas zupełnie o nich zapomniał! Zaledwie 2 minuty drogi od via dei Coronari natkniemy się na najwęższą uliczkę Wiecznego Miasta. Zwie się ona Vicolo di S. Trifone. Choćby z ciekawości warto ją zobaczyć.

Uliczne targowiska to nieodłączny element tutejszego codziennego życia. Dużym supermarketom na szczęście nie udało się zniszczyć tych ujmujących enklaw miejskiej przestrzeni. Najbardziej znanym tego typu miejscem jest z pewnością słynne Campo de’Fiori. Jednak Wieczne Miasto i w tej dziedzinie skrywa parę prawdziwych niespodzianek. W odległości 7 minut drogi od Via dei Coronari odnajdziemy Piazza delle Coppelle – niewielki, malowniczy placyk zastawiony straganami z owocami, warzywami i kwiatami. Zdobyć możemy tu m.in. oliwę i smakowitą mozzarellę. Jednak nawet nie robiąc zakupów, spędzić można tu miłe chwile.

Dzięki interwencji Ernesto Nathana via Coronari pozostała malowniczą, wąską uliczką, rzymskie ulice via Coronari

Dzięki interwencji Ernesto Nathana via dei Coronari pozostała malowniczą, wąską uliczką, foto:
Jeff, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *