[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Skąd się wziął Sylwester, czyli o tym, dlaczego tak hucznie świętujemy ostatni dzień roku

Legendy rzymskie

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w ostatni dzień roku na całym świecie odbywają się liczne bale i imprezy? Czy na pewno chodzi jedynie o pożegnanie Starego Roku i powitanie Nowego, z nadzieją, że będzie lepszy od poprzedniego? A dlaczego dzień ten nazywany jest akurat Sylwestrem? Wszystkie wątpliwości pomoże rozwiać rzymska legenda o Sylwestrze. Posłuchajcie…

fot. http://www.pinterest.com/pin/170151692143741816/

fot. http://www.pinterest.com/pin/170151692143741816/

Według dawnych wierzeń, w roku 317 papież Sylwester I pod jedną z papieskich rezydencji – pałacem w Lateranie – miał uwięzić potwora Lewiatana, uosobienie zła, a nawet samego szatana. Według przepowiedni jednak, pod koniec tysiąclecia, a dokładniej 31 grudnia, czyli w rocznicę śmierci papieża Sylwestra I, potwór miał się uwolnić i zniszczyć świat. Mieszkańcy Rzymu z przerażeniem wyczekiwali ostatniego dnia 999 roku. Mijała godzina za godziną i kiedy wreszcie wybiła północ, a koniec świata nie nastąpił, ludzie wyszli na ulice i zaczęli świętować. Radości nie było końca, a ówczesny papież – Sylwester II, udzielił miastu i całemu światu uroczystego błogosławieństwa Urbi et orbi, które udzielane jest po dzień dzisiejszy. Od imienia sprawującego wówczas władzę papieża, ostatni dzień roku został nazwany Sylwestrem.

Dzisiaj cały świat bawi się i świętuje nadejście Nowego Roku. Życzymy Wam, aby był jeszcze lepszy niż poprzedni :) A może wybieracie się na powitanie Nowego Roku do Włoch? Warto sprawdzić promocje i oferty na bilety lotnicze do Rzymu z Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *