[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Sierpień 2018 w Rzymie

W sierpniu zamek św. Anioła zaskoczy nas wieloma atrakcjami, sierpień 2018 w Rzymie

Sierpień potrafi przestraszyć żarem lejącym się z nieba. I choć prawdą jest, że w Wiecznym Mieście w miesiącu tym słońce praży porządnie, włoska stolica dobrze przygotowana jest na przyjęcie turystów. Wśród rozmaitych dodatkowych atrakcji nie zabraknie więc tu i takich, które miasto pozwolą zwiedzać nam o najbardziej dogodnej porze, a więc przy blasku księżyca.

Sierpień 2018 w Rzymie – propozycja na letnie upały

Latem, ze względu na wysokie temperatury Rzym potrafi dać się we znaki. Druga połowa sierpnia nie bez przyczyny jest czasem, w którym miasto pustoszeje – jego mieszkańcy uciekając przed upałami, udają się na wakacyjne urlopy. Czy znaczy to, że w tym terminie lepiej zrezygnować z wizyty w Wiecznym Mieście? Niekoniecznie! Wystarczy tylko wziąć pod uwagę przygotowane specjalnie na tę porę roku nocne propozycje. Po zmierzchu we włoskiej stolicy cieszyć można się nie tylko restauracjami, klubami i knajpkami. Gdy dni są zbyt upalne na zwiedzanie, najważniejsze tutejsze zabytki w swe progi zapraszają po zmroku. W sierpniu o takiej to właśnie późnej wieczorowej porze odwiedzić można Koloseum, Forum Augusta, Zamek św. Anioła, a w piątki również Muzeum Watykańskie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by za dnia udać się do zacienionego parku bądź nad morze, a prawdziwą przygodę z miastem rozpocząć dopiero nocą, gdy letnia gorączka nieco już opadnie.

Letni wieczór to wspaniała pora na zwiedzanie Koloseum, sierpień 2018 w Rzymie

Letni wieczór to wspaniała pora na zwiedzanie Koloseum, foto: David Ohmer, CC BY 2.0

Sierpniowe włoskie menu

Nie jest tajemnicą, że Włochy słyną nie tylko z zabytków pamiętających odległe starożytne dzieje, ale i ze wspaniałej kuchni stanowiącej istny raj dla podniebienia. Stąd też wybierając się do Rzymu, po prostu nie możemy zapomnieć o wizytach w lokalnych knajpkach i restauracjach. Zasada wyboru miejsc jest prosta – szerokim łukiem omijajmy te lokale, w których tłoczą się turyści i zaglądajmy tylko tam, gdzie niepodzielnie króluje język włoski. Również wyborem dań rządzą niezwykle proste prawidła. Przede wszystkim sięgajmy więc po produkty sezonowe, a więc po specjały, które w danej chwili są pozyskiwane lokalnie, nie zaś dostarczane z odległych zakątków globu. W sierpniu w jadłospisie niepodzielnie królować będą więc owoce i warzywa. Na targowiskach uwagę naszą zwracać powinny więc śliwki, melony, morele i brzoskwinie. Podczas posiłków zaś wybierajmy te dania, w których goszczą bakłażany, cukinie, pomidory, koper włoski czy fasola. Wśród sierpniowych przysmaków na szczególną uwagę zasługuje caponata – sycylijska potrawka z bakłażanów i świeżych pomidorów, która serwowana jest również w Wiecznym Mieście. Smakosze skusić powinni się też na sałatkę caprese z pomidorów, mozzarelli i bazylii oraz na tartę pomidorową.

Z tych produktów powstaje włoska caprese , sierpień 2018 w Rzymie

Z tych produktów powstaje włoska caprese

Spotkanie z chińską sztuką współczesną

Rzym, jak na europejską stolicę przystało, gości wiele godnych uwagi wystaw. Sposobem tym zwiedzając to miasto, odkrywać możemy nie tylko jego przeszłe i bieżące dzieje. Cieszyć możemy się też tu różnorakimi skarbami pochodzącymi z rozmaitych zakątków świata. Tak też sierpień 2018 w Rzymie zaprasza na wyprawę do Państwa Środka. Wehikułem, który umożliwia nam takie wojaże, jest tu chińskie współczesne malarstwo olejne. Zainteresowanych od razu uprzedzamy, że ekspozycja opatrzona została opisami w języku chińskim i włoskim. Jednocześnie gwarantujemy jednak, że ów drobny niedogodny niuans wcale nie przeszkadza w zwiedzaniu. W tym wypadku stwierdzenie, że obrazy mówią same za siebie, z pewnością nie będzie przesadą. Goszczącą w Rzymie ekspozycję tworzy 150 dzieł, które to wyszły spod rąk 62 artystów. Wystawa wielki sukces odniosła podczas wizyty w Paryżu. Jeśli więc macie ochotę poprzez sztukę spotkać się z chińską kulturą, wykorzystajcie nadarzającą się okazję. Z tej skorzystać można jeszcze do 9 września.

Miejsce: Complesso del Vittoriano – Ala Brasini
bilety: 5€

Słynny Ołtarz Ojczyzny to również miejsce, w którym odbywają się ciekawe wystawy, sierpień 2018 w Rzymie

Słynny Ołtarz Ojczyzny to również miejsce, w którym odbywają się ciekawe wystawy, foto: Allison Meier, CC BY-SA 2.0

Sen nocy letniej – rzymski wieczór w elżbietańskim stylu

Rzym w zanadrzu skrywa wiele niespodzianek. W mieście tym bez problemu wędrować można w przestrzeni i czasie. Nieco zaskakujący jest jednak fakt, że możliwe jest tu również przeniesienie się wprost do epoki elżbietańskiej. By dokonać tego, wystarczy wieczorową porą zajrzeć do ogrodów słynnej Willi Borghese. To tu wznosi się Silvano Toti Globe Theatre – budynek będący wierną rekonstrukcją XVII-wiecznego londyńskiego teatru, na którego deskach wystawiano premiery dzieł Szekspira. Letni program tradycyjnie już wypełniają sztuki wielkiego mistrza. Ci z Was więc, którzy znają język włoski i chcą spędzić niezapomniany wieczór pod gwiazdami, zajrzeć powinni właśnie tutaj. Do dyspozycji widzów dostępne są okalające scenę górne i dolne balkony oraz tańsze, ale zezwalające na bezpośredni kontakt ze sceną miejsca stojące. W sierpniu w tutejszym repertuarze królować będzie „Sen nocy letniej”. Prawdziwie zjawiskowa i godna uwagi jest tu jednak już sama mieszcząca scenę budowla.

Tak prezentuje się wnętrze elżbietańskiego teatru, sierpień 2018 w Rzymie

Tak prezentuje się wnętrze elżbietańskiego teatru, foto: McKay Savage, CC BY 2.0

Lato na zamku Świętego Anioła

Wspominaliśmy już o tym, że Castel Sant’Angelo letnią porą w swe progi zaprasza po zmroku. Jak okazuje się, intrygującymi propozycjami pochwalić może się jednak nie tylko sam zamek, ale i okalające go ogrody. To właśnie w nich od 10.00 aż do 1.30 w nocy na odwiedzających czeka wiele ciekawych atrakcji. W tutejszym wakacyjnym programie goszczą koncerty, filmowe projekcje, spotkania, wspólne czytanie książek, a nawet turnieje brydżowe czy szachowe. Do dyspozycji przybyłych są też rozmaite gry planszowe oraz specjalna strefa zabaw dedykowana najmłodszym. Gwarantujemy więc, że odwiedzając to właśnie miejsce, nie będziecie się nudzić. Jakby nie było, sierpień 2018 w Rzymie to czas, w którym w planie urlopowej wyprawy poza zwiedzaniem uwzględnić powinniśmy też chwile przeznaczone na inne rozrywki. Sposobem tym letnia wizyta w Wiecznym Mieście zabierze nas nie tylko w magiczną podróż do przeszłości, ale i zapewni wspaniałą wakacyjną zabawę. Jeśli więc marzycie o naprawdę niezapomnianym urlopie, koniecznie zamówcie bilety lotnicze do Rzymu.

W sierpniu zamek św. Anioła zaskoczy nas wieloma atrakcjami, sierpień 2018 w Rzymie

W sierpniu zamek św. Anioła zaskoczy nas wieloma atrakcjami, foto: Giuseppe Milo, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *