[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Siedem wzgórz Rzymu

Awentyn

Rzym to miasto zbudowane na siedmiu wzgórzach, które odgrywały ważną rolę, nie tylko polityczną, mitologiczną, ale także czysto praktyczną, zapewniając lepszą ochronę przed atakami nieprzyjaciół. Wszystkie mieściły się po wschodniej stronie Tybru. Według tradycji, każde wzgórze zamieszkiwane było przez oddzielne plemię, a Rzym powstał w momencie ich połączenia się.

Awentyn (Mons Aventinus)

Widok z Awentynu/ fot. http://www.pinterest.com/pin/49328558393038015/

Widok z Awentynu/ fot. http://www.pinterest.com/pin/49328558393038015/

To wzgórze położone w południowej części miasta. Początkowo uważano, że obdarzone jest złym omenem, dlatego mimo, że otoczone było murami miejskimi, nie uznawano go za część miasta. Od 456 r. p.n.e. Awentyn był siedzibą plebejuszy, tam też znajdowała się gmina plebejska i świątynia bogini Minerwy. Do dziś na wzgórzu zobaczyć możemy ruiny term Karakali oraz Decjusza, a także kościół św. Aleksego, klasztor Benedyktynów oraz bazylikę św. Sabiny. Obecnie Awentyn to jedna z najbardziej zielonych dzielnic miasta. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na panoramę Zatybrza i dzielnicę Testaccio. Tutaj także znajduje się słynny otwór w bramie przy placu Maltańskim, przez który zobaczyć możemy kopułę bazyliki św. Piotra.

Celius (Caelius Mons)

To wzgórze położone między Awentynem a Eskwilinem. W starożytności było dzielnicą najzamożniejszych Rzymian, później opustoszało, co pozwoliło, aż do XIX wieku, na zachowanie wiejskiego charakteru. Na wzgórzu warto zobaczyć jeden z najstarszych zachowanych w Rzymie kościołów na planie koła – kościół Santo Stefano Rotondo, pochodzący z V wieku oraz łuk Dolabelli i Silana. Pozostały również Mury Aureliańskie i ruiny willi rodu Lateranii Plautii, a także Bazylika Hilariana.

Eskwilin (Esquilinus Mons)

Znajduje się w środkowo-wschodniej części miasta i składa się z trzech wzniesień. Wśród zabytków Eskwilinu wyróżnić należy: Bazylikę Santa Maria Maggiore, bazylikę św. Piotra w Okowach oraz kościół San Martino ai Monti. W południowej części wzgórza warto wybrać się do parku Colle Oppio. Oprócz ogrodów pełnych oleandrów, cyprysów i pinii, to miejsce pełne jest pomników, fontann, budowli i zabytków. Obecnie Eskwilin to dzielnica zamieszkana głównie przez Chińczyków (ok. 20 000 osób), dlatego też zyskała miano rzymskiego Chinatown.

Kwirynał (Collis Quirinalis)

To najwyższe spośród rzymskich wzgórz, położone w centrum miasta. Mieści się na nim Kwirynał (pałac prezydenta Republiki Włoskiej), który powstał w XVIII wieku na zamówienie papieża Grzegorza XIII. Pałac znajduje się przy placu Piazza del Quirinale, na środku którego stoi 14-metrowy obelisk z czerwonego granitu z posągami greckich herosów: Kastora i Polluksa. Oprócz tego, na wzgórzu znajduje się kościół św. Andrzeja z relikwiami św. Stanisława Kostki oraz Villa Colonna.

Kwirynał/ fot. http://www.pinterest.com/pin/207939707769520945/

Kwirynał/ fot. http://www.pinterest.com/pin/207939707769520945/

Palatyn (Mons Palatinus)

Według legend, to miejsce, gdzie znajdowała się najstarsza osada rzymska i właśnie tutaj miała rozpocząć się budowa Rzymu. Granice tego wzgórza wyznaczone są przez Forum Romanum oraz Circo Massimo. To także jedno z głównych miejsc w starożytnym Rzymie. Znajdowały się tu liczne świątynie i pałace. Do dziś na wzgórzu znajdują się ruiny domu Romulusa, domu Tyberiusza, świątyni Kybele, domu Oktawiana Augusta.

Wiminał (Viminale)

Znajduje się w środkowo-wschodniej części miasta. Jest najmniejszym wśród wszystkich wzgórz, a jego nazwa pochodzi od roślinności, którą dawniej można było znaleźć na wzgórzu – były to głównie wierzby. Wzgórze słynęło z term Dioklecjana. Na jego terenie znajduje się Palazzo del Viminale, budynek pochodzący z początku XX wieku, w którym mieści się Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kapitol (Mons Capitolinus)

Od zawsze uznawany był za symbol miasta i jego najważniejsze miejsce, także dziś znajduje się tu siedziba władz Rzymu. Dawniej na wzgórzu znajdowała się świątynia Jowisza Kapitolińskiego, a także świątynia Junony i Minerwy. Później Kapitol stracił na znaczeniu i dopiero dzięki Michałowi Aniołowi odzyskał dawną świetność. Wytyczył on na wzgórzu rozległy plac – Piazza del Campidoglio. Plac ma formę trapezu i skierowany jest w stronę Watykanu. Na środku zaś znajduje się konny pomnik Marka Aureliusza. Prace nad placem trwały aż do XVII wieku. Dziś to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Rzymie. W Pałacu Nowym oraz Pałacu Konserwatorów znajdują się zbiory Muzeum Kapitolińskiego, natomiast Pałac Senatorski jest siedzibą Rady Miejskiej.

Kapitol/ fot. http://www.pinterest.com/pin/19632948350228264/

Kapitol/ fot. http://www.pinterest.com/pin/19632948350228264/

Wizyta na siedmiu wzgórzach włoskiej metropolii to doskonała okazja, żeby zaplanować kilkudniowy wyjazd. Już dziś skorzystaj z oferty na tanie loty do Rzymu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *