[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Rzymskie place – garść ciekawostek

Piazza del Popolo - tu hulały wiedźmy i demony, rzymskie place

To na miejskich placach skrywa się dusza Wiecznego Miasta. Barokowe fontanny, niezwykłe zabytki, wciąż widoczne ślady dawnego Imperium. To tu od lat kwitnie miejskie życie! Tu toczyły się religijne i polityczne uroczystości, tu nie cichł gwar targowisk, tu wciąż gromadzą się tłumy. Te intrygujące przestrzenie to też zaułki skrywające liczne tajemnice. Oto szczypta miejskich ciekawostek.

Plac Navona

Dzisiejszy Plac Navona to teren dawnych sportowych zmagań. Tu w 86 r. cesarz Domicjan wzniósł potężny stadion, na którym rozgrywano atletyczne zawody. Kolos ten pomieścić mógł nawet 33 tys. widzów – w podziemiach budynku usytuowanego w północnej części placu wciąż odnaleźć można fragment dawnych trybun. Obecnie Plac Navona kojarzony jest przede wszystkim z fontanną Czterech Rzek wybudowaną w latach 50. XVII w. według projektu Berniniego. Jedną z figur słynnej fontanny dotknęła ślepota. To Nil. Dlaczego niewidomy? W czasach budowy fontanny źródło tej rzeki wciąż pozostawało nieodkryte. To jedno z tłumaczeń, inne mówi o tym, że Bernini posągowi zakrył oczy po to, by nie musiał patrzeć na stojący naprzeciwko kościół św. Agnieszki. Projektantem świątyni był rywal Berniniego – Borromini.

Campo de Fiori

Campo de Fiori słynący dziś z uginających się pod naporem kwiatów i warzyw straganów jeszcze do początku XV w. był porośniętą dzikimi kwiatami łąką, przeplecioną warzywnymi grządkami. Ponoć stąd jego nazwa, choć są i tacy, którzy łączą ją raczej z kurtyzaną Florą – pierwszą wielką miłością Pompejusza. W miejscu tym ludzie gwarnie gromadzili się od wieków. Tu odbywał się targ koni, tu powstawać zaczęły rzemieślnicze warsztaty, sklepy, zajazdy, tu kwitło nie tylko handlowe, ale i kulturowe życie. Plac ten to oczywiście również miejsce, w którym w 1600 roku na inkwizycyjnym stosie spłonął Giordano Bruno. Pomnik dominikanina stworzony przez rzeźbiarza Ettore Ferrari stoi tu do dzisiaj.

Stragany na Campo de Fiori, rzymskie place

Stragany na Campo de Fiori/ foto: Roberto Taddeo CC BY 2.0

Piazza di Spagna

Plac Hiszpański to jedna z najsłynniejszych miejskich scenerii na świecie. Często na zdjęciach rozpoznają go nawet Ci, którzy w Rzymie nigdy nie byli. Rozłożyste XVIII w. Schody Hiszpańskie wyglądem swym mające przywoływać ruch morskiej fali prezentują się wręcz zjawiskowo! Nic dziwnego, że miejsce to od początku upodobali sobie artyści. Fontanna Barcaccia to kolejny z tutejszych cudów. Ponoć podczas XVI w. powodzi woda wylewająca się z Tybru aż tu przyniosła jedną z rybackich łodzi. Tutejszy wodotrysk kształtem swym nawiązywać ma właśnie do tonącego statku z miejskich opowieści.

Piazza del Popolo

Rzymskie place dziś głównie urzekają swym wyglądem, niegdyś potrafiły jednak wzbudzić trwogę. To na Piazza del Popolo pojawiały się swego czasy zastępy wiedźm i demonów. Tu ponoć znajdował się grób Nerona, nad nim zaś wyrastało orzechowe drzewo, w którym uwięziony został duch cesarza. Z tak doborowym towarzystwem okoliczni mieszkańcy w końcu postanowili się rozprawić. Zebrali fundusze i wybudowali kościół Santa Maria del Popolo. Wraz ze świątynią na placu zagościł spokój, nieproszeni goście nie mieli odwagi więcej się tu zjawiać.

Piazza del Popolo - tu hulały wiedźmy i demony, rzymskie place

Piazza del Popolo – tu hulały wiedźmy i demony/ foto: N i c o l a, CC BY 2.0

Plac Wenecki

Vittoriano, czyli Ołtarz Ojczyzny zwany też nieco pogardliwie weselnym tortem czy fortepianem, to jedno z bardziej kontrowersyjnych architektonicznych poczynań, jakie odnaleźć można w Wiecznym Mieście. Niektórzy otwarcie mówią o totalnej porażce – kolos, który na przełomie XIX i XX w. rozsiadł się na Placu Weneckim bezpardonowo zniszczył część znajdującej się w okolicy średniowiecznej zabudowy. Ów lśniący marmurową bielą gigant skrywa widokową platformę gwarantującą niezwykłą panoramę okolicy. Niektórzy śmieją się, że to stąd właśnie najlepiej obserwować Wieczne Miasto, bo ze szczytu Vittoriano jego samego nie widać!

Plac św. Piotra

Plac św. Piotra to prawdziwy olbrzym, który wielkością swą przebija wszystkie rzymskie place spokojnie wygrywając nie tylko włoskie, ale i światowe rankingi. To właściwe gigantyczna, otoczona kolumnadą świętych elipsa, której długość wynosi aż 240 metrów. Pośród 144 figur czcigodnych mężów odnaleźć można tu i rodzimy akcent. Na wysokości fontanny, po lewej stronie umiejscowiono pomnik Jacka Odrowąża polskiego dominikanina żyjącego na przełomie XII i XIII w. Centrum słynnego placu to długi na 25 m i ważący 326 t obelisk. Przywieziony został on na polecenie Kaliguli wprost z Egiptu – jak głosi Pliniusz specjalnie do tego celu wybudowany został zdolny podołać zadaniu okręt. Niegdyś wierzono, że szczyt obelisku skrywa prochy Juliusza Cezara. Podczas zmiany lokalizacji kolosa odkryto, że mająca je zawierać metalowa kula jest pusta. Nowym skarbem stały się relikwie z Krzyża Chrystusa umiejscowione w krucyfiksie na szczycie.

Plac św. Piotra, rzymskie place

Plac św. Piotra/ foto: Diego Cambiaso, CC BY-SA 2.0

Plac na Kapitolu

Piazza del Campidoglio to plac rozciągający się na Kapitolu. To tu w starożytności tętniło religijne i polityczne życia miasta, tu wznosiły się świątynie i ołtarze, tu składano ofiary i przechowywano skrywające przepowiednie sybillińskie księgi. Miejsce to symbolizowało dawną rzymską potęgę – to od Kapitolu pochodzi słowo capital oznaczające stolicę. Po dziś dzień Kapitol pozostał siedzibą władz miejskich, tu w renesansowym Palazzo Senatorio zbiera się rada miejska. Słynny plac przez wieki oczywiście zmienił swe oblicze. Największą przebudowę rozpoczęto tu w I poł. XVI w. w myśl projektu samego Michała Anioła – za jego sprawą miejsce to przeistoczyło się w jeden z najpiękniejszych placów w Wiecznym Mieście.

Plac Republiki

Położony nieopodal dworca Termini Plac Republiki to jeden z nowszych miejskich placów – są tu typowo XIX w. monumentalne gmachy, jest i ruch samochodowy, który zdaje się bronić dostępu do ulokowanej w samym centrum fontanny. Jeszcze do lat 60. XX w. plac ów nosił nazwę Piazza Esedra, co nawiązywać miało do eksedry z Term Dioklecjana, które to ulokowane były w tym obszarze. Swego czasu wiele kontrowersji wzbudzała tutejsza fontanna wypełniona przez nimfy wodne tzw. najady. Otwarciu, które miało miejsce w 1901 roku towarzyszyła aura skandalu. Niektóre środowiska obiekt uznały za na tyle nieprzyzwoity, że wymusiły zasłonięcie go parkanem. Lud wziął sprawy w swe ręce – dzieło Mario Rutelli’ego odsłonięto, a plac zdobi ono do dzisiaj.

Ruch samochodowy przy Piazza della Repubblica, rzymskie place

Ruch samochodowy przy Piazza della Repubblica/ foto: vagabondvince310, CC BY 2.0

Piazza Barberini

Piazza Barberini ulokowana na Kwirynale to dziś miejsce gwarne i ruchliwe. Jakby nie było to tu schodzi się sześć ulic, w tym słynna Via Veneto. Jeszcze do XVII w. teren ów leżał na miejskich obrzeżach, nieopodal roztaczały się winnice, a w miejscu asfaltowych dróg wypasano owce. Nazwę plac zyskał od zamieszkującej go znamienitej familii. Rezydencja rodziny Barberini wciąż tu stoi, w jej wnętrzach gości Galleria Nazionale d’Arte Antica. Do XVIII w. plac kojarzono również z pewnym nieco makabrycznym zwyczajem. To tu w celu rozpoznania wystawiano niezidentyfikowane zwłoki.

Niebezpieczne Usta Prawdy, rzymskie place

Niebezpieczne Usta Prawdy/ foto: a_marga, CC BY-SA 2.0

Piazza Bocca della Verita

Ten położony naprzeciw Wyspy Tyberyjskiej plac prawdziwie rozsławiły „Rzymskie Wakacje”! To tu znajdują się słynne Usta Prawdy – marmurowy medalion będący twarzą brodatego bóstwa pretendujący do miana starożytnego wariografu. Podejrzanego o mijanie się z prawdą delikwenta wystarczy przyprowadzić w to miejsce. Jak głosi legenda dłoń wsadzona w kamienne usta zostanie odgryziona przy pierwszym kłamstwie. Wyprawa na ten akurat z placów okazać może się zatem nieco ryzykowna.

Z całą pewnością podróżników poszukujących niecodziennych wrażeń i adrenaliny nie trzeba namawiać do odwiedzenia Piazza Bocca della Verita. Wystarczy znaleźć tanie loty do Rzymu i zmierzyć się z legendą :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *