[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Rzymska dzielnica żydowska

Czas na przekąskę - na terenie dawnego getta odnaleźć można wiele restauracji i knajpek, rzymska żydowska dzielnica

W Rzymie nie brakuje prawdziwie czarujących zaułków. Jednym z miejsc, które z pewnością warto odwiedzić jest niewielka, ale ujmująca swym niepowtarzalnym wdziękiem dzielnica żydowska. Tu nieopodal słynnego Campo de’ Fiori istnieje miejsce, w którym przeszłość w sposób zupełnie niezwykły miesza się ze współczesnością. Tu również spróbować można przysmaków koszernej kuchni.

Żydzi w Wiecznym Mieście

Rzymska żydowska diaspora jest jedną z najstarszych w Europie. Pierwsi wyznawcy judaizmu osiedlać zaczęli się tu już w czasach republiki rzymskiej, w momencie, gdy ta utrzymywać zaczęła regularne handlowe kontakty z Lewantem. Obecna dzielnica żydowska powstała stosunkowo niedawno – na przełomie XIX i XX wieku. Wcześniej w miejscu tym zlokalizowane było żydowskie getto. Sytuacja Żydów na terenie imperium rzymskiego pogorszyła się już w 70 roku, kiedy to konsul Tytus Flawiusz wkroczył do Judei i stłamsił tamtejsze powstanie. W konsekwencji również Żydom zamieszkującym teren Wiecznego Miasta odebrano status obywateli. Żydowskie getto w Rzymie powstało znacznie później – w XVI wieku na mocy bulli wydanej przez papieża Pawła IV. Wówczas to cała społeczność stłoczona została na niewielkim obszarze, który otoczono odgradzającym go od miasta murem. Dopiero w 1870 roku Żydzi ponownie uznani zostali za pełnoprawnych obywateli. Getto po rozmaitych perypetiach ostatecznie zlikwidowano, rozpoczęto też przebudowę znajdującego się w jego obszarze terenu.

Most łączący Zatybrze z dzielnicą żydowską, rzymska dzielnica żydowska

Most łączący Zatybrze z dzielnicą żydowską, foto: Dana, CC BY-ND 2.0

Rzymska dzielnica żydowska dzisiaj – sprawdź, co czeka w niej na odkrycie

Zwiedzając Rzym, mamy z reguły dość napięty kalendarz. W końcu, nawet gdy do miasta tego wracamy już po raz kolejny, wciąż wiele jest tu miejsc do odkrycia. Wizyta w dzielnicy żydowskiej wcale nie musi zająć nam wiele czasu – dobrze jest zahaczyć o nią np. wtedy, gdy wybieramy się na położony nieopodal Campo de’Fiori. Żydowska dzielnica Wiecznego Miasta to zaledwie parę przecinających się ulic ulokowanych naprzeciw Wyspy Tyberyjskiej na wschodnim brzegu rzeki. Ten magiczny zaułek, znajdujący się w samym centrum tętniącej życiem metropolii, z pewnością zauroczy nas swym odmiennym charakterem oraz przyjemną dawką spokoju.

Wielka Synagoga

Nie można odwiedzić żydowskiej dzielnicy i zapomnieć o znajdującej się w niej przepięknej Wielkiej Synagodze. Ten dom modlitwy wzniesiony w pierwszych latach XX wieku, a więc tuż po upadku getta, pełni dziś również funkcję muzeum oraz jest centrum wciąż istniejącej w Rzymie gminy żydowskiej. To zatem idealne miejsce na to, by zdobyć więcej informacji o losach tutejszej diaspory. To również znakomita okazja, by z bliska obejrzeć jeden z najwspanialszych budynków stolicy. Niewiele osób na swą rzymską listę miejsc wartych ujrzenia, wciąga tę utrzymaną w eklektycznym stylu synagogę. A szkoda! Budowla ta jest prawdziwym dziełem sztuki!

Rzymska Wielka Synagoga, rzymska dzielnica żydowska

Rzymska Wielka Synagoga, foto: Herb Neufeld, CC BY 2.0

Teatr Marcellusa

Najwspanialszym rzymskim amfiteatrem jest oczywiście Koloseum, niegdyś jednak tytuł ten z dumą dzierżył Teatr Marcellusa. Gmach ów ostatecznie wzniósł Oktawian Augusta w I w.p.n.e. i poświęcił go swemu przedwcześnie zmarłemu siostrzeńcowi. Szacuje się, że w czasach swej świetności tutejsza widownia pomieścić mogła nawet 20 tysięcy widzów! Do dziś z dawnego teatru zachowały się rzędy arkad będące niegdyś fasadą widowni. W XVI wieku wkomponowane zostały one we wniesiony w tym miejscu pałac Savellich. Rzymska dzielnica żydowska znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Pól Marsowych. Odwiedzając ją warto więc choć pospiesznie rzucić okiem na ulokowany w ich południowej części antyczny teatr.

Fragment Teatru Marcellusa wkomponowany w pałac Savellich, rzymska dzielnica żydowska

Fragment Teatru Marcellusa wkomponowany w pałac Savellich, foto: Dana, CC BY 2.0

Portyk Oktawii

Nieopodal budowli upamiętniającej Marcellusa wznoszą się ruiny dawnego portyku Oktawii. Pierwsza budowla powstała tu w 146 p.n.e., jednak Oktawian August przebudował ją i poświęcił swej siostrze. W XVI wieku łuk, jaki ocalał z dawnego portyku, pełnił funkcję jednej z czterech zamykanych na noc bram wiodących do getta. Bogata historia tego miejsca i na tym jednak się nie kończy. W czasach średniowiecza w ruinach zlokalizowany był targ rybny. Niespełna 100 lat temu z kolei pobliska restauracja „Giggetto” w tej niecodziennej scenerii – pomiędzy antycznymi kolumnami – umieszczała stoliki, przy których zjeść można było zupełnie niezapomnianą kolację.

Urokliwa Piazza Mattei

Rzym to nie tylko słynne wielkie place. Miasto to kryje w sobie również wiele naprawdę czarujących malutkich skwerów. Piazza Mattei to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w żydowskiej dzielnicy. To tu właśnie odnaleźć nam się uda przepiękną Fontannę Żółwi. Twórcami tego niewielkiego, ale niezwykle urokliwego XVI wiecznego wodotrysku byli: architekt Giacomo della Porta i rzeźbiarz Taddeo Landini. Nieco później swe trzy grosze dodał tu też sam Bernini – jego autorstwa są ponoć słynne żółwie, od których wzięła się obecna nazwa fontanny. Początkowo Fontana delle Tartarughe stanąć miała przy samym teatrze Marcellusa, jednak książę Muzio Mattei zdołał przeforsować ideę, by cudo to ulokowano pod oknami jego własnego pałacu. Tym oto sposobem żółwi wodotrysk podziwiać dziś możemy w samym sercu renesansowego Rzymu.

Piękna Fontanna Żółwi na Piazza Mattei, rzymska dzielnica żydowska

Piękna Fontanna Żółwi na Piazza Mattei, foto: Son of Groucho, CC BY 2.0

Żydowskie przysmaki

Żydowska dzielnica cieszy się wciąż rosnącą popularnością również wśród miejscowych. Szczególnie wieczorową porą ściągają tu tłumy spragnione pysznego jedzenia. Godne polecenia są nie tylko rozsiane po wąskich uliczkach restauracje. Jeśli plan wycieczki nagli, nie musimy rozsiadać się na obiad – dobrą alternatywą dla porządnej uczty będzie szybka wizyta w piekarni. Uroczych sklepików z wypiekami jest tu wiele, koniecznie zajrzyjmy jednak do tego, o nazwie Boccine. Tutejsze tarty i ciasta marcepanowe z owocami urzekną każdego smakosza!

Ba’’ Ghetto

Na większą ucztę dla podniebienia zajrzeć warto do restauracji Ba’’ Ghetto, w której odnajdziemy pyszne koszerne przysmaki oraz dania inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu. Tutejszy hummus i harissa to specjały, których koniecznie trzeba spróbować. Nie zapominajmy też, że rzymska dzielnica żydowska słynie również z carciofi alla giudea – ze złociście podsmażonych karczochów! Lokalu Ba’’ Ghetto szukać możemy na Via del Portico D’Ottavia, pod numerem 57.

Czas na przekąskę - na terenie dawnego getta odnaleźć można wiele restauracji i knajpek, rzymska żydowska dzielnica

Czas na przekąskę – na terenie dawnego getta odnaleźć można wiele restauracji i knajpek, foto: Sarah Kelemen Garber, CC BY 2.0

Yotvata

Smakosze serów nie mogą zapomnieć o wizycie na Piazza Cenci pod numerem 70. Tutejsza restauracja poszczycić może się wyrobem wspaniałych koszernych serów. Ów domowy produkt aromatem swym wzbogaca wiele dań figurujących w codziennym menu. Prawdziwi fascynaci na przystawkę sięgnąć powinni jednak po Fantasia di Formaggi – kuszący serowy talerz.

La Taverna del Ghetto

Na tradycyjne smaki i koszerne receptury stawia również La Taverna del Ghetto znajdująca się na ulicy Via Del Portico d’Ottavia pod numerem 8. Dodać nie zaszkodzi, że miejsce to cieszy się oficjalną rabiniczną aprobatą. Z pewnością możemy więc w nim liczyć na dania sporządzane w myśl zasad, które społeczność żydowską obowiązują od wieków. Tu również dostaniemy słynne karczochy, warta spróbowania jest również tarta. Chcesz skosztować tych przysmaków? Już teraz zarezerwuj bilety lotnicze do Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *