[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Rzym rowerem

Rzym rowerem

Nie tylko Amsterdam idealnie nadaje się na rowerową przejażdżkę. Również Rzym podziwiać można z pozycji rowerowego siodełka. Wyprawa jednośladem ma swe plusy! Dzięki niej bez problemu dotrzeć będzie można w okolice znanych zabytków oraz w ukryte, malownicze zaułki. Z okna samochodu czy autobusu wiele niezwykłości Wiecznego Miasta łatwo można przeoczyć. Co innego rower! Ten niezależny środek transportu pomoże odkryć rzymskie tajemnice.

Nie bój się miasta

Rzym rowerem? To wcale nie tak wielkie wyzwanie jak mogłoby się zdawać. Oczywiście miasto to ruch, gwar, piesi, samochody. Ci, którzy na co dzień korzystają z tego sposobu przemieszczania się i we włoskiej stolicy z upodobań swych nie muszą rezygnować. Wręcz przeciwnie – to idealna okazja na bliższe spotkanie z miastem, szczególnie latem. Podróżowanie pieszo pochłania zazwyczaj zbyt dużo czasu, autobus z kolei przeskakuje z punktu do punktu pomijając wiele ciekawych przestrzeni. Walorów bicykla w tej sytuacji nie trzeba zachwalać. Rzym, tak jak wiele europejskich miast, zadbał w ostatnich latach o rozbudowę rowerowych ścieżek. Dziś ciągną się już one na długości ok. 100 km. I choć jakość rowerowego pasa miejscami wciąż pozostawia nieco do życzenia – z pewnością nie odbiega ona znacznie od tego, do czego i u nas jesteśmy przyzwyczajeni. Gdzieniegdzie rowerowe ścieżki to też pas dla motorów czy skuterów. Warto mieć to na uwadze, by w pełni bezpiecznie uczestniczyć w ulicznym ruchu.

Wycieczka zorganizowana – Rzym rowerem w asyście przewodnika

Chcesz ruszyć rowerem na zwiedzanie Wiecznego Miasta, ale nieco boisz się samodzielnej wyprawy? Rzym zdążył zadbać i o to. W mieście nie brak miejsc, w których organizowane są grupowe przejażdżki pod czujnym okiem przewodnika. To z pewnością wygodne rozwiązanie – odpada walka z mapą i poszukiwanie drogi. Do tego haust niezbędnych informacji o miejscach, budynkach, a nawet wartych uwagi knajpkach to też przecież cenna sprawa. Tak obejrzeć można nie tylko najpiękniejsze place, fontanny, kościoły czy pozostałości dawnego Imperium. Również zaułki, niewielkie uliczki i magiczne zakamarki, te do których pewnie nigdy nie udałoby nam się dotrzeć samodzielnie, też staną się istotnym punktem wyprawy.

W grupie raźniej, Rzym rowerem

W grupie raźniej, foto:
( Waiting for ) Godot, CC BY- SA 2.0

Miasto na własną rękę

Na samodzielnie zorganizowaną wyprawę z pewnością skuszą się Ci, w których drzemie dusza odkrywcy. Zupełna niezależność, własne tempo i możliwość zajrzenia wszędzie tam, gdzie tylko fantazja poniesie. Zdobycie roweru w Rzymie nie stanowi najmniejszego problemu. W obrębie samego centrum wiele jest punktów, w których można go wypożyczyć. By zadanie jeszcze bardzie ułatwić podajemy listę kilku dogodnych lokalizacji wraz z internetowymi stronami:

Bici Baci – to trzy wygodne lokalizacje: Via Cavour 302 (okolice Koloseum), Via Viminale 5 (okolice Muzeum Narodowego), Via del Bottino 8 (okolice Schodów Hiszpańskich)
Roma rent bike – Via di San Paolo alla Regola 33 (okolice Campo de’ Fiori)
Top Bike Rental – Via Labicana 49 (okolice Colosseum)
Rome for you – Vicolo San Nicola De Cesarini 4 (okolice Largo Argentina), Vicolo della Renella 95a ( Zatybrze)

Nieco dłuższa wyprawa

Wiele niezwykłych miejsc odwiedzić można zwiedzając Rzym rowerem. Dla tych, którzy lubią na siodełku posiedzieć nieco dłużej też nie brak odpowiednich propozycji.

Lungotevere

Bulwary to często niezwykle miejsca, które wiele uroku dodają licznym europejskim miastom. Nie inaczej jest też w Rzymie. To tu cieszyć można się spokojem, zielenią przyrody, a  i wieczne Miasto podziwiane z tej właśnie perspektywy potrafi prawdziwie oczarować. Projekt budowy tej nadbrzeżnej alei zatwierdzono w 1875 roku. Wówczas to postanowiono ostatecznie uregulować Tyber po to, by zapobiec kolejnym powodziom. Rzym od wieków sięgał samych brzegów rzeki. Przez to rozpoczęta inwestycja była niemałym wyzwaniem – wiele historycznych budynków bezpowrotnie zniknąć musiało z mapy miasta. Dziś wzdłuż rzeki przejechać można odcinek o długości ponad 30 km. Zarówno za dnia, jak i wieczorem taka rowerowa wyprawa będzie prawdziwą przyjemnością.

Przejażdżka wzdłuż Tybru, Rzym rowerem

Przejażdżka wzdłuż Tybru, foto: N i c o l a, CC BY 2.0

Willa Borghese

Miejskie parki to w Rzymie przestrzeń, w której można złapać nieco oddechu. Te idealnie nadające się na wypoczynek miejsca, to również przyjazne tereny na rowerową wycieczkę. Willi Borghese  nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ten park ze sztucznym jeziorkiem, licznymi fontannami, muzeami i teatrami znają chyba wszyscy. Rower wypożyczyć można tu bez problemu. Ci zaś, którzy na chwilę będą chcieli dać odpocząć nogą, swój jednoślad zamienić mogą tu na łódkę. Chwila na wodzie to też przyjemna odmiana.

Park Caffarella

Wiejskie plenery w sercu miasta. Tak w skrócie opisać można Park Caffarella – miejscami aż trudno uwierzyć, że to wciąż część włoskiej stolicy. Stada owiec pilnie strzeżone przez kudłate czworonogi czy chronione gatunki ptaków, które ciężko znaleźć gdzie indziej w okolicy. Jednak nie tylko w świeżym wiejskim powietrzu i dzikiej przyrodzie skrywa się urok tego miejsca. Ta rzeczna dolina zamknięta między ulicami Via Appia Antica i Via Latina to również przestrzeń, w której nie brak śladów odległej przeszłości. Odnaleźć można tu m.in. świątynię boga Redicolo, kościół św. Urbana, wieże powstałe w czasach średniowiecza, szczątki świętego lasu czy ruiny, w których niegdyś zamieszkiwać miała nimfa Egeria. Historyczne zabytki doprawione pokaźną szczyptą mitów i legend miejscu temu dodają tajemnicy. Organizując rowerowy wypad nie można zapomnieć zajrzeć i tutaj. Rezerwując tanie loty do Rzymu możemy zobaczyć o wiele więcej niż znane zabytki i przeżyć prawdziwie włoską przygodę.

Wiejskie plenery w centrum miasta, Rzym rowerem

Wiejskie plenery w centrum miasta, foto:
( Waiting for ) Godot, CC BY-SA 2.0

Janikulum

Wizyta w Wiecznym Mieście nie może obejść się bez wyprawy na rzymskie wzgórza. Położone na prawym brzegu Tybru Janikulum to gwarancja, że rowerowe trudy sowicie zostaną wynagrodzone. Zresztą wcale nie trzeba być zaprawionym w bojach kolarzem Tour de France by tu dotrzeć. Górujące nad miastem wzniesienie liczy sobie 88 metrów nie jest zatem znowu aż tak wysokie. Janikulum to nie jedno ze słynnych siedmiu wzgórz i to raczej nowożytna a nie starożytna historia dochodzi tu do głosu. W XIX w. w miejscu tym toczyły się zacięte walki między oddziałami Garibaldiego a Francuzami opowiadającymi się po stronie papieża. Poza miejscowymi atrakcjami Janikulum zapewnia zapierającą dech w piersiach panoramę. Dostrzec stąd można zarys Wzgórz Albańskich oraz wszystkie najważniejsze budowle Wiecznego Miasta. Przyznać trzeba, że z oddali prezentują się one równie znakomicie.

Miejska panorama, Rzym rowerem

Miejska panorama,
fourthandfifteen, CC BY 2.0

One Comment on

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *