[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Rzym: komunikacja

Chociaż większość najważniejszych zabytków miasta znajduje się w centrum i są one położone niedaleko siebie, niektóre warte zobaczenia miejsca znajdują się na obrzeżach miasta, dlatego też w tym wypadku polecana jest komunikacja miejsca w Rzymie.

Linia tramwajowa nr 8, Rzym, Włochy, Rzym komunikacja

Linia tramwajowa nr 8, Rzym, Włochy / fot. JoJan@wikimedia

Środki transportu

Odwiedzających Rzym komunikacja może bardzo miło zaskoczyć. W mieście transport publiczny obejmuje 2 linie podziemnego metra, kilkadziesiąt linii autobusowych, kilka linii kolejowych oraz tramwajowych. Wszystkie są częścią zintegrowanego systemu biletowego METREBUS. Dzięki temu po mieście można poruszać się swobodnie, bez konieczności zakupu dodatkowych biletów – jeden bilet jest ważny na metro (linia A i B), autobus, tramwaj i kolej (łącznie z kolejką podmiejską i kolejką do nadmorskiej dzielnicy Ostia).

Bilety

W stolicy Włoch bilety można kupić w kasach biletowych głównych stacji metra, automatach biletowych, sklepach lub za pośrednictwem telefonu komórkowego (wymagana jest wcześniejsza aktywacja u włoskiego operatora). Ceny biletów przedstawiają się następująco: bilet zwykły (ważny do 100 minut) BIT – 1,5 € (6,4 PLN), jednodniowy BIG – 6 € (25,7 PLN), trzydniowy (turystyczny) BTI – 16 € (68,7 PLN), tygodniowy CIS – 24 € (103 PLN) oraz bilety miesięczne – 35 € (150,2 PLN) i roczne – 280 € (1202 PLN). Należy pamiętać, że bilet trzeba skasować niezwłocznie po ruszeniu wybranego środka transportu lub przed wejściem na peron stacji metra lub kolei i zachować do kontroli. Co ważne – w przypadku biletu do 100 minut – gdy wsiada się do metra jeszcze przed upływem czasu podróży, należy bilet skasować ponownie i jest on już tylko ważny do końca jazdy metrem. W przypadku niedziałających kasowników wewnątrz pojazdów, konieczne jest zgłoszenie się do kierownika pojazdu. Niestety – METREBUS nie przewiduje zniżek dla uczniów i studentów, a także osób starszych i inwalidów – będących turystami. Jedynie dzieci do lat 10 mogą w towarzystwie dorosłego jechać za darmo.

Metro

W mieście Rzym komunikacja jest świetnie rozwinięta, a zawdzięcza się to w dużej mierze liniom podziemnym i naziemnym metra.

Autobusy, tramwaje i trolejbus

Komunikacja rzymska posiada ponad 200 linii autobusowych, które w ciągu dnia kursują od godz. 6.00 do godz. 24.00, natomiast w nocy – od 24.00 do 5.00. Linii tramwajowych jest 6 (o numerach: 2, 3, 5, 8, 14 i 19).Oba rodzaje środków transportu są dość punktualne i jeżdżą co około 10 minut.

Pakiet Omnia V&R – dla turystów

Ten pakiet to połączenie karty miejskiej (Rzym) i karty watykańskiej, który uprawnia do: dowolnej ilości przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta (plus autobusy i busy „Open Bus Roma Cristiana”); wstępu do Muzeów Watykańskich, Kaplicy Sykstyńskiej, Bazyliki św. Piotra; zwiedzania busem Ogrodów Watykańskich; wstępu na dziedziniec Bazyliki św. Jana na Lateranie; wstępu do parku archeologicznego na Forum Romanum (łącznie z Koloseum i Palatynem); a także kilka innych. To idealne rozwiązanie dla osób przyjeżdżających do Rzymu na dość niedługi czas, np. na trzy dni – bo tyle jest ważny pakiet – by zobaczyć najważniejsze zabytki mi miejsca Rzymu oraz Watykanu. Koszt takiej karty to 85 € (373,4 PLN) – za osobę dorosłą, a 55 € (241,6) – za dziecko od 6. do 12. roku życia.

Mając już zabukowane bilety lotnicze z Polski do Rzymu, warto przed wyjazdem zamówić karty miejskie na komunikację i zwiedzanie wybranych muzeów, żeby oszczędzić sobie czasu na stanie w długich kolejkach podczas wakacji :)

One Comment on
  1. Pingback: Rzym: metro | Loty do Rzymu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *