[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Recenzja książki „Pierwsza kawa o poranku” Diego Galdino

Pierwsza kawa o poranku

Rzym jest naszą inspiracją. Fascynacja tym wspaniałym miastem powoduje, że interesuje nas wszystko, co jest z nim związane. Przedstawiamy Wam zatem recenzję książki włoskiego baristy i pisarza Diego Galdino, której akcja toczy się właśnie w Wiecznym Mieście. „Pierwsza kawa o poranku” to romantyczna historia pachnąca najlepszym włoskim espresso.

Autor książki, podobnie jak jej główny bohater – Massimo Tiberi – wstaje codziennie o piątej rano, by otworzyć swój bar w centrum Rzymu i serwować klientom rozmaite rodzaje kawy. Pisanie jest jego drugą wielką pasją.

Pierwsza_kawa_2.inddMassimo Tiberi – kluczowa postać powieści „Pierwsza kawa o poranku” – jest trzydziestokilkuletnim mieszkańcem rzymskiego Zatybrza i właścicielem baru na placu Santa Maria in Trastevere. Jego codziennymi towarzyszami są: współpracownik Dario, stali klienci baru, a także… wyśmienita kawa. Pewnego dnia jednak całe życie Massima zmienia się, kiedy w barze pojawia się przepiękna, zielonooka Francuzka Genevive. Nowa osoba szybko wzbudza zainteresowanie wśród stałych bywalców baru Tiberi. Jej nieśmiałość i niewielka znajomość włoskiego sprawiają, że dziewczyna ma problem ze złożeniem zamówienia. Kiedy pyta po francusku o czarną herbatę z różą, miejscowi zaczynają żartować i śmiać się. Zdezorientowana Genevive ze złością opuszcza lokal. Massimo jest zawiedziony i rozczarowany. Kiedy jednak okazuje się, że dziewczyna jest krewną zmarłej niedawno Pani Marii (bliskiej znajomej Massima i mieszkańców placu Santa Maria in Trastevere) i zamieszkuje tuż obok baru, chłopak postanawia ją przekonać, że zarówno Rzym, jak i jego mieszkańcy, potrafią być naprawdę urzekający. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Francuzka jest osobą zamkniętą i nieufną, co jeszcze bardziej zwiększa zainteresowanie Massima. Chłopak robi wszystko, aby umilić jej pobyt w Rzymie i zbliżyć się do niej – zabiera ją do opery, oprowadza po najwspanialszych zakątkach Wiecznego Miasta, a przede wszystkim serwuje najlepsze rodzaje kawy, jakie tylko potrafi stworzyć. Kiedy wreszcie udaje mu się przekonać do siebie piękną dziewczynę, sprawy kolejny raz komplikują się…

„Pierwsza kawa o poranku” to zaskakująca, romantyczna opowieść, pełna humoru (szczególnie przy opisach stałych bywalców baru) i zabawnych nieporozumień, które w większości wynikają z niewielkiej znajomości włoskiego przez Genevive i francuskiego przez Massima. W historii tej nie brakuje także wielu wzruszeń i niepewności. Momentami czytelnik zostaje zasypany natłokiem myśli, wahań i zwątpień głównego bohatera, który jednak szybko potrafi zmienić się w zdecydowanego i pewnego siebie mężczyznę.

Opisy wewnętrznych przeżyć głównych bohaterów pozwalają czytelnikowi na lepsze poznanie ich. Nie są jednak zbyt długie i nużące, co nie zniechęca do dalszego czytania. Dosyć krótkie rozdziały posiadają ciekawe zakończenia, dzięki czemu odbiorca ma ochotę kontynuować powieść i powracać do niej w każdej wolnej chwili.

Szczególnie zachwyceni powieścią powinni być miłośnicy kawy oraz Rzymu – drugoplanowych, wyjątkowych bohaterów książki. Z kolei osoby nimi niezainteresowane, z pewnością poczują ochotę na poznanie tego niezwykłego trunku (w szczególności caffe alla nutella) i najbardziej magicznego miasta świata.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Posiada delikatną i zachęcającą okładkę. Czcionka, standardowej wielkości, nie męczy wzroku, dzięki czemu powieść czyta się szybko i przyjemnie.

Podsumowując, „Pierwsza kawa o poranku” w niecodzienny sposób opowiada niesamowitą historię. Czytelnik ma ochotę utożsamiać się z bohaterami, a już na pewno podążać ich śladami, odkrywając nieznane do tej pory oblicza miłości, kawy i wspaniałego Rzymu.

Jeżeli zaintrygowała Cię recenzja książki, to co powiesz na wizytę w tym niezwykłym mieście. Już dziś zarezerwuj bilety lotnicze do Rzymu.

One Comment on
  1. Pingback: Konkurs "Rzym pachnący kawą" | Loty do Rzymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *