[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Październik w Rzymie

Październik w Rzymie

Wczesną jesienią w Rzymie wciąż świeci słońce. Wieczne Miasto przybyszy jak zwykle wita z szeroko rozpostartymi ramionami. Zwiedzanie wielkich zabytków i miejskich zaułków to i tym razem nie wszystko. Październik w zanadrzu chowa niejedną niespodziankę. Niesamowite wystawy, koncerty oraz nietypowa uczta na świeżym powietrzu. Masz już bilety lotnicze do Rzymu? Ruszasz w najbliższych dniach? Sprawdź,  czym ten miesiąc może Cię zaskoczyć.

Dźwięk i obraz w industrialnej przestrzeni

Tegoroczny Outdoor Festival to nie tylko intrygujący miks artystycznych dokonań, również niezwykła lokalizacja odegra tu niemałą rolę. Październik w Rzymie to trwające cały miesiąc przedsięwzięcie zlokalizowane w Ex Caserma Guido Reni – w iście industrialnej przestrzeni, w której niegdyś mieściły się wojskowe koszary. 17 artystów i 16 muzyków, wśród nich zarówno Włoscy, jak i międzynarodowi twórcy. To do nich między 2 a 31 dniem miesiąca będzie należał ten teren. Podczas kolejnych pięciu weekendów zarówno za dnia, jak i w nocy miejsce to tętnić będzie artystycznym życiem. 70.000 m² –  właśnie na takim obszarze niepodzielnie królować będzie sztuka. Wpierw rozmaite artystyczne poczynania, potem wieczorową porą strefa dźwięku. Nie zabraknie ciekawych muzycznych eksperymentów i wszystkiego, co skrywa się pod hasłem sztuk wizualnych. W każdy piątek i niedzielę miesiąca zajrzeć można tu między południem a 22. W sobotę zaś nieco dłużej, bo aż do północy.
Miejsce: Via Guido Reni 7. Bilet wstępu € 7/5, na koncerty €10-15.

Dzień św. Franciszka

Na początek października w kościele katolickim przypada wspomnienie św. Franciszka. Z okazji tej, dokładnie 4 dnia miesiąca, i w Rzymie odbędą się uroczystości. W końcu jakby nie było św. Franciszek to patron Italii. W Wiecznym Mieście obchody koncentrować będą się głównie w dwóch miejscach: w bazylice św. Jana na Lateranie i  na Zatybrzu w kościele San Francesco a Ripa.

Bazylika św. Jana na Lateranie, październik w Rzymie

Bazylika św. Jana na Lateranie, foto: Jan, CC BY-ND 2.0

Październik w Rzymie – propozycja dla prawdziwych kinomanów

Międzynarodowe premiery, najnowsze dokumenty, animacje, seriale, do tego retrospektywy, wystawy, koncerty, liczne ciekawe spotkania oraz znamienite filmowe gwiazdy. Rome International Film Festival to w świecie włoskiego kina prawdziwe wydarzenie. Tegoroczna, dziesiąta już edycja festiwalu trwać będzie od 16 do 24 października. Centrum wydarzeń na ten czas stanie się Auditorium Parco delle Musica, to tam niemal całe dziewięć dni spędzić będą mogli miłośnicy dobrego kina. Od 6. rusza elektroniczna sprzedaż biletów – więcej informacji na ten temat znaleźć można  tutaj, na oficjalnej stronie.

Wielcy malarze z wizytą w Rzymie

The Phillips Collection to znana prywatna galeria sztuki nowoczesnej w Waszyngtonie. 62  należące do niej dzieła odbywają właśnie tournée po świecie. Sposobem tym już od 16 października aż do 14 lutego w Palazzo delle Esposizioni podziwiać będzie można niezwykłe płótna pędzla XIX i XX wiecznych mistrzów. Wśród nich Goya, Delacroix, Manet, Monet czy Van Gogh, Kandinsky, Kokoschka, Picasso i Modigliani oraz zupełnie współcześni przedstawiciele tacy jak Rothko, Guston czy Diebenkorn. To zaledwie niewielki wycinek liczącej ponad 3.000 dzieł kolekcji, jednak i taki jej fragment dla miłośników sztuki to prawdziwa gratka.

To stąd przybyła słynna kolekcja, październik w Rzymie

To stąd przybyła słynna kolekcja, foto: Josh, CC BY-ND 2.0

Ciekawe wystawy cd.

Październik w Rzymie to czas, w którym w mieście podziwiać można wiele intrygujących wystaw. Jedną z nich jest z pewnością ekspozycja prac Kokocinskiego – współczesnego artysty: scenografa, malarza i rzeźbiarza. Jeszcze przez cały miesiąc w Palazzo Cipolla gościć będą jego dzieła. Wśród niech nie zabraknie obrazów, rzeźb, rysunków, instalacji, filmów, a nawet wierszy tego nad wyraz wszechstronnego artysty. Klamra spinająca przedsięwzięcie to hasło „Maska” – ona stała się tu główną inspiracją i motywem przewodnim. Efekt przedsięwzięcia podziwiać można w poniedziałki między 15 a 18 oraz od wtorku do niedzieli między 11 a 18. Adres: Via del Corso 320,  wstęp darmowy.

Tym razem historycznie

War is over! – to wystawa, którą w Palazzo Braschi, w Muzeum Rzymu oglądać będzie można aż do 10 stycznia. To spojrzenie na wojenną przeszłość poprzez filmy i fotografie, które w większości szerszej publiczności pokazywane będą po raz pierwszy. To również opowieść przedstawiająca różne wersje włoskiego wyzwolenia – niezwykle ciekawe zestawienie rodzimej i amerykańskiej perspektywy. Z historyczną przeszłością zapoznać można się od wtorku do niedzieli między 10 a 19.

Pyszności z food tracka

Między 23 a 25 dniem miesiąca na niezwykłą kulinarną przygodę zaprasza Città dell’Altra Economia. To tam odbywać się będzie Food Truck Festival, na którym zagoszczą rozmaite warsztaty, grana na żywo muzyka oraz oczywiście cała masa jedzenia przygotowywanego w kuchniach ulokowanych na czterech kołach. To z pewnością przyjemny sposób na spędzenia wolnego dnia, umilą go zdobyte tu smakołyki. Pomysł niebanalny, a mobilne kuchnie swym bogactwem na pewno zdołają zaskoczyć smakoszy.

Taki widok spotkać można nie tylko podczas festiwalu, październik w Rzymie

Taki widok spotkać można nie tylko podczas festiwalu, foto: DaFeBa, CC BY 2.0

Szczypta rocka

Dave Matthews Band właśnie odbywa swą europejską trasę. 28. amerykańskich muzyków gościć będzie również gdańska Arena, zanim jednak trafią i do nas, w pierwszej kolejności odwiedzą oni Wieczne Miasto. Koncert tej założonej w Wirginii formacji to bez wątpienia prawdziwe wydarzenie! Muzyczne improwizacje oraz wizualna oprawa złożona z gry obrazów i świateł to gwarancja niezapomnianych przeżyć. Termin? 20 października – bilety wciąż do zdobycia. Prosto zamówić można je  tutaj.

Muzyczne doznania w innej odsłonie

Opera w Rzymie? To zawsze dobry pomysł, który urzecze nie tylko zagorzałych melomanów. Przede wszystkim to ujmujący czar samej architektury. Gmach wzniesiony przy Piazza Beniamino Gigli 7 w swych murach skrywa prawdziwie czarujące wnętrza. Do tego dodać należy jeszcze artystów najwyższej klasy i gotowe! Tak spędzony wieczór po prostu musi być udany. W październiku z afisza nie schodzi romantyczny balet Gisselle. Dokładne daty przedstawień sprawdzić można  na oficjalnej stronie – tam też w internetowej sprzedaży dostępne są bilety.

Teatro dell'Opera di Roma, październik w Rzymie

Teatro dell’Opera di Roma, foto: Orric, CC BY-SA 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *