[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Październik 2016 w Rzymie

Odwiedzając Willę Borghese, warto udać się też na piękny jesienny spacer, październik w Rzymie

W Rzymie początek jesieni upłynie pod znakiem festiwali! Miłośnicy sztuki z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Przedstawienia teatralne, długo oczekiwane kinowe premiery, intrygujące wystawy, muzyka i taniec to tylko niektóre z październikowych propozycji. Jedno jest pewne: nawet gdy niebo zasłonią dżdżyste chmury, we włoskiej stolicy nie zagości nuda!

Miejska przestrzeń w rękach artystów

Październik Rzymie nie może obyć się bez imprezy, która na dobre wpisała się już w tutejszy jesienny harmonogram artystycznych działań. Outdoor Festival już po raz siódmy za sprawą muzyki, sztuki i szeroko pojętej kultury zabierze się za ożywianie miejskiej przestrzeni. Kolejny rok z rzędu całe przedsięwzięcie rozegra się w industrialnej scenerii Ex Caserma Guido Reni – w miejscu, w którym niegdyś znajdowały się wojskowe koszary. Na 70.000 m² przez cały miesiąc, zarówno za dnia, jak i nocą, wiele będzie się działo. Artystycznym performance’om towarzyszyć będą konferencje, niedzielne pokazy filmowe i sobotnie muzyczne noce ze znakomitymi europejskimi kompozytorami, dj-ami i producentami. 23 dnia miesiąca z atrakcji dodatkowych planowany jest też duży Vintage Market. Kolejne październikowe weekendy zapowiadają się nad wyraz ciekawie – z dokładnym programem wydarzeń zapoznać można się tutaj.

miejsce: Via Guido Reni 7
bilety: wystawy – 8€ , koncerty – 8-15 €

Felipe Pantone to jeden z gości tegorocznego Outdoor Festival, październik w Rzymie

Felipe Pantone to jeden z gości tegorocznego Outdoor Festival, foto: Exile on Ontario St, CC BY-SA 2.0

W krainie niezwykłych historii

Od 19 września w Galerii Marie-Laure Fleisch swe najnowsze dokonania prezentuje Maya Zack – izraelska artystka, która w sposób zupełnie niebywały tka swą opowieść przy użyciu rozmaitych mediów. Goszczący obecnie w Rzymie najnowszy projekt – „Counterlights” przeplata więc fragmenty filmu z wideo instalacją, rysunkami, rzeźbą i fotografią. Motywem przewodnim stała się tu podróż do przeszłości i wspomnień, do umysłu i duszy poety Paula Celana. Z drugiej strony jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie ulotność pamięci, czasu i zawieszonych w nich historii jest tu głównym bohaterem. W dziele tym nie brak filmowych cytatów i historycznych odniesień, które traktowane w sposób dość swobodny umożliwiają stworzenie kolejnej, naprawdę ciekawej narracji. Pracę tę oglądać można do 19 listopada.

miejsce: Via di Pallacorda 15
wstęp darmowy

Październik w Rzymie – czar wielkiego ekranu

Tradycyjnie październik w Wiecznym Mieście z pewnością zachwyci kinomanów. Już 13 dnia miesiąca rusza jedenasta edycja Rome Film Festival – jest zatem jeszcze chwila na to, by zamówić bilety lotnicze do Rzymu i wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu! Na jednym z największych czerwonych dywanów na świecie, zajmującym 1300 m², nie zabraknie gwiazd międzynarodowego formatu. Ponadto Parco della Musica w ciągu dziesięciu długich dni uraczy nas filmowymi nowościami oraz godnymi uwagi retrospektywami, odbędą się liczne wystawy, konferencje i dyskusyjne panele. 44 filmy z oficjalnej selekcji z pewnością warte są obejrzenia. Wśród znamienitych gości na tegorocznej edycji pojawi się m.in. Tom Hanks i Maryl Streep, spoza aktorskiego kręgu zaś dramatopisarz David Mamet i Don DeLillo – jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiego postmodernizmu. Rzymska kinowa uczta i w tym roku zapowiada się więc znakomicie!

W tym wspaniałym budynku odbędzie się rzymski filmowy festiwal, październik w Rzymie

W tym wspaniałym budynku odbędzie się rzymski filmowy festiwal, foto: Roberto Ventre, CC BY-SA 2.0

Współczesne włoskie malarstwo

Ci z Was, którzy teraz goszczą w Rzymie, jeszcze przez parę najbliższych dni – do 9 października – mają szansę obejrzeć ekspozycję prac Renato Guttuso – jednego z najwybitniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych włoskich malarzy XX wieku. Dzieła tego pochodzącego z Sycylii artysty nieczęsto obejrzeć można poza granicami kraju, tym bardziej warto więc skorzystać z okazji i odwiedzić rzymską wystawę.

Renato Guttuso, za sprawą ojca – amatora akwarelisty, od najmłodszych lat interesował się malarstwem. Jako chłopiec wiele czasu spędzał w warsztatach rzemieślniczych, w których zajmowano się zdobieniem tradycyjnych wózków. Ów sycylijski wieśniak – jak sam siebie artysta zwykł nazywać – do swej małej ojczyzny z przyjemnością powracał w malarskich opowieściach, choć oczywiście nie był to jedyny poruszany przez niego wątek. Guttuso nie stronił od problematyki społecznej, dał poznać się też jako zaangażowany komunista, któremu działać przyszło w Italii czasów Mussoliniego. Intrygujące realistyczne malarstwo wybitnego Włocha to punkt bezapelacyjnie godzien uwagi!

miejsce: Palazzo del Quirinale przy Piazza del Quirinale
wstęp darmowy, konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja pod nr 0639967557 bądź online

Kontrowersyjne dzieła Renato Guttuso, październik w Rzymie

Kontrowersyjne dzieła Renato Guttuso, foto: paPisc, CC BY-SA 2.0

Artystycznych działań cd.

Romaeuropa Festival to kolejna jesienna propozycja dla prawdziwych miłośników sztuki współczesnej. Podczas 31 edycji tego przedsięwzięcia, w ciągu trzech kolejnych miesięcy, na rzymskich scenach zagości aż 524 artystów! W Willach: Borghese, Medici i Farnesina oraz w MACRO Testaccio – La Pelanda i Termach Dioklecjana królować będzie muzyka i taniec, cyrk współczesny oraz sztuki wizualne. Jak okazuje się, październik w Rzymie zaskoczy też wiernych fanów twórczości Szekspira. W tym roku przypada 400 rocznica śmierci tego wybitnego dramaturga. Z tej okazji, od 8-16 października, w telegraficznym skrócie przedstawionych zostanie aż 36 sztuk słynnego anglika. Każde przedstawienie zajmie nie więcej niż 40 – 60 minut, sceną będzie stół, przy którym za pomocą solniczek, butelek, termosów i innych sprzętów codziennego użytku odegrane zostaną wiekopomne dzieła. Bilety zarezerwować można tutaj.

Odwiedzając Willę Borghese, warto udać się też na piękny jesienny spacer, październik w Rzymie

Odwiedzając Willę Borghese, warto udać się też na piękny jesienny spacer, foto: Paolo Fefe’, CC BY-ND 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *