[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Panteon – świątynia wszystkich bogów

Wnętrze Panteonu

Panteon, czyli „Świątynia wszystkich Bogów”, zaliczany jest do najbardziej popularnych atrakcji Wiecznego Miasta. Ta starożytna budowla, jako jedyna, dotrwała w całości do naszych czasów. Według legend, wzniesiona została w miejscu, gdzie założyciel Rzymu – Romulus – wydawał ostatnie tchnienie, a następnie został zabrany przez orła do niebios, aby zamieszkać z bogami.

Pozostałości Agrypy

Pierwszą świątynię, która zbudowana została w latach 27-25 rokiem p.n.e., w miejscu dzisiejszego Panteonu, zaprojektował i ufundował Marek Agrypa. W 80 roku n.e., podczas wielkiego pożaru trawiącego Rzym, uległa zniszczeniu. Istniejąca dziś świątynia, o charakterystycznej okrągłej konstrukcji, powstała na tym samym terenie dopiero w 125 roku n.e.

Nowy budynek Panteonu odbudowany został przed cesarza Hadriana, jednak zachowano w nim inskrypcje Agrypy. Przed wejściem znajduje się oryginalny, jedyny ocalały z pożaru, trzyrzędowy portyk z 16 kolumnami korynckimi. Każda z nich ma wysokość 14 metrów. Na wieńczącym go tympanonie widnieje inskrypcja: „Wzniesiony przez Marka Agrypę, syna Lucjusza, konsula po raz trzeci.” (M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT/M (AGCUS) AGRIPPA L (UCII)F (ILIUS CO(N)S(UL)TERTIVM FECIT). Świątynia postała na planie koła, co czyni z niej rotundę, jej średnica i wysokość wynoszą 44 metry.

fot. http://www.pinterest.com/pin/20688479508462227/

fot. http://www.pinterest.com/pin/20688479508462227/

Zachwycająca kopuła

Zwieńczeniem tej starożytnej budowli jest odlana z betonu kopuła. W jej centralnym miejscu znajduje się otwór, będący jedynym źródłem światła. Ma on średnicę prawie 9 metrów i zwany jest „okiem” (oculusem). Grubość kopuły przy podstawie wynosi ponad 6 metrów, zwęża się wraz z wysokością, a przy oculusie wynosi zaledwie pół metra. Pomimo otworu w dachu budowli, jej wnętrze prawie zawsze pozostaje w półmroku.

Co ciekawe świątynię skonstruowano w taki sposób, że w określone dni, czyli 21 marca oraz 21 kwietnia słońce wpadające przez oculus pada wprost na wejście do niej. Obie daty mają duże znaczenie, 21 marca to dzień równonocy wiosennej, natomiast 21 kwietnia uznawany jest za datę powstania miasta. Ten zabieg miał gwarantować spektakularne wejście cesarza do świątyni oraz potwierdzać jego związek ze światem bóstw. Na środku budowli, centralnie pod „okiem”, podłoga jest lekko wklęsła, z pojedynczymi otworami w posadce, co służy odprowadzaniu opadów. Natomiast wnętrze kopuły pokryte jest kasetonami, zwężającymi się ku górze. Michał Anioł, zanim przystąpił do prac nad Bazyliką św. Piotra, pilne studiował konstrukcję kopuły Panteonu.

Wnętrze Panteonu/ fot. http://www.pinterest.com/pin/477592735458292695/

Wnętrze Panteonu/ fot. http://www.pinterest.com/pin/477592735458292695/

Niepozorna budowla

Świątynia zaprojektowana została w taki sposób, aby z zewnątrz robić wrażenie niepozornej, natomiast w środku zachwycać. Do wnętrza dostaniemy się przez bardzo dużych rozmiarów, 20-tonowe drzwi odlane z brązu – to element pochodzący z XV wieku.

W środku znajduje się siedem odlanych z brązu bóstw, którym głównie poświęcony był Panteon: Apollo, Diana, Merkury, Mars, Jowisz, Wenus oraz Saturn. W centralnym punkcie mieścił się ceremonialny ołtarz, gdzie składano i palono zwierzęta w ofierze. Ponadto, wnętrze jest bogato zdobione oryginalnymi marmurami. Podczas przeprowadzania prac konserwatorskich papież Urban VIII Barberini, zlecił zdemontowanie znacznej części zdobień wykonanych ze złoconego brązu. Zostały one wykorzystane, jako materiał do stworzenia baldachimu nad grobem św. Piotra w Watykanie oraz 60 armat do Zamku św. Anioła. Mieszkańcy Wiecznego Miasta skwitowali to stwierdzeniem: „czego nie zniszczyli barbarzyńcy, zniszczył Barberini”.

Miejsce dla zasłużonych

Co ciekawe, w głównym ołtarzu świątyni znajduje się kopia obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Panteon obecnie pełni również funkcję mauzoleum dla zasłużonych. W jego wnętrzach znajdziemy między innymi grób Rafaela Santi, który kierował pracami renowacyjnymi świątyni, czy królów zjednoczonych Włoch: Wiktora Emmanuela II, jego syna Umberto I, a także groby artystów, takich jak na przykład malarz Annibale Carracci.

Od 600 roku n.e. Panteon został przejęty przez chrześcijan i przekształcony w kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny od Męczenników (współcześnie znany, jako Santa Maria dei Martiri), co ocaliło budowlę przed rozbiórką i zniszczeniem.

Piazza della Rotonda/ fot. http://www.pinterest.com/pin/145452262936012855/

Piazza della Rotonda/ fot. http://www.pinterest.com/pin/145452262936012855/

Starożytny zabytek znajduje się przy placu Piazza della Rotonda, który pełny jest niewielkich knajpek i kawiarenek. Wejście do wnętrza świątyni jest bezpłatne. Otwarty jest w dni powszednie od 9.00 do 19.30, natomiast w niedzielne popołudnia do godziny 18:00. Więcej informacji odnajdziemy na oficjalnej stronie Panteonu.

Warto odwiedzić Wieczne Miasto tylko po to, by zwiedzić Panteon. Idealnym rozwiązaniem są tanie loty do Rzymu i okresowe promocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *