[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Niezwykłe mosty w Rzymie

Ponte Milvio

Starożytni Rzymianie byli doskonałymi budowniczymi, wiele z ich dzieł stoi do dziś. Mosty, które budowali, miały nie tylko funkcję praktyczną, były również ozdobą miasta. Dodatkowo, ich konstrukcja wzbudza podziw do dziś. Podczas zwiedzania być może rzadko zwracamy na nie uwagę, warto jednak wiedzieć, którymi mostami trzeba się przespacerować, będąc w Rzymie.

Most św. Anioła (Ponte Sant’ Angelo)

To jeden z najbardziej okazałych mostów na Tybrze. Prowadzi on do Zamku Świętego Anioła (Castel Sant’Angelo), stąd też pochodzi jego nazwa. Pierwotnie był to most Pons Aelius – nazwa pochodziła od drugiego imienia cesarza Hadriana, który zbudował go w II wieku n.e. W większości konstrukcja pochodzi z XVII i XIX wieku, jednak centralne przęsła to pozostałości po moście Pons Aelius.

Ponte Sant’ Angelo/ fot. http://www.pinterest.com/pin/40743571599959743/

Ponte Sant’ Angelo/ fot. http://www.pinterest.com/pin/40743571599959743/

Dzisiejszy wygląd mostu zawdzięczamy papieżowi Klemensowi IX. To on nakazał ozdobienie go balustradą i barokowymi figurami aniołów. W 1668 roku Bernini zaprojektował dziesięć posągów aniołów, które ustawione zostały na cokołach powyżej balustrad, była to jedna z ostatnich prac artysty. Posągi trzymają różne przedmioty Męki Pańskiej i stoją na straży symbolicznej drogi krzyżowej wiodącej z Zamku Świętego Anioła poprzez Via Conzilazione do Bazyliki św. Piotra. Konstrukcja mostu jest pięcioprzęsłowa, ma on 135 metrów długości i 7 metrów wysokości. Obecnie służy wyłącznie pieszemu ruchowi. Skorzystaj i Ty :) Wystarczy wyszukać tanie loty do Rzymu, by móc przespacerować się po tym niezwykłym mieście.

Most Fabrycjusza (Ponte Fabricio)

Most Fabrycjusza to najstarsza zachowana konstrukcja tego typu w Rzymie – zbudowany został w 192 roku p.n.e. z drewna, a w 62 roku p.n.e. został zastąpiony mostem z rzymskiej gliny.

Po obu stronach budowli zachowały się inskrypcje, na postawie których stwierdzono, że most zbudowany został przez Lucjusza Fabrycjusza – urzędnika rzymskiego, odpowiedzialnego za stan dróg.

Ponte Fabricio/ fot. http://www.pinterest.com/pin/146367056614619344/

Ponte Fabricio/ fot. http://www.pinterest.com/pin/146367056614619344/

Most łączy małą wyspę Isola Tiberina ze wschodnim brzegiem i centrum Rzymu. W okresie średniowiecza określany był Mostem Żydowskim, ponieważ w jego pobliżu znajdowało się getto.

Most Fabrycjusza zawieszony jest na wysokości 57 metrów nad poziomem wody w Tybrze. Składa się w dwóch przęseł zdobionych dwoma popiersiami boga o dwóch obliczach – Janusa, który jest opiekunem mostów i bram.

Most Mulwijski (Ponte Milvio)

To symboliczne miejsce przyciągające zakochanych. Most Mulwijski to jeden z najstarszych mostów w Rzymie, jego powstanie datowane jest na 110 rok p.n.e. Początkowo był konstrukcją drewnianą, dopiero w II wieku został zastąpiony mostem kamiennym i w prawie niezmienionej formie istnieje do dziś. Położony jest na północ od centrum Rzymu.

Ponte Milvio ma długość 136 metrów. To na nim rozpoczęła się moda na zapinanie kłódek przez zakochanych i wrzucanie klucza w nurt rzeki. Pierwsze kłódki zapięte zostały na ulicznej latarni stojącej na Ponte Milvio, jednak ta nie wytrzymała ciężaru i runęła. Później na moście postawiono specjalny stojak, na którym można było przywieszać kłódki, jednak pod ich ciężarem uszkodzeniu uległ most. Obecnie władze miasta regularnie starają się usuwać kłódki, ponadto powstał specjalny serwis internetowy, na którym możemy zawiesić wirtualną kłódkę miłości.

Ponte Milvio/ fot. http://www.pinterest.com/pin/443041682064647171/

Ponte Milvio/ fot. http://www.pinterest.com/pin/443041682064647171/

Okolica mostu jest także centrum życia nocnego, szczególnie dla mieszkańców północnej części Rzymu. Most jest dostępny jedynie dla ruchu pieszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *