[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Najsłynniejsze rzymskie kawiarnie

Historia Wiecznego Miasta zaklęta jest nie tylko w monumentalnych zabytkach. Również dawne kawiarnie to miejsca, które niejedno zdołały zobaczyć czy usłyszeć. W końcu Włosi to prawdziwi miłośnicy kawy, nic więc dziwnego w tym, że serwujące ją lokale od dawna cieszą się niebywałą popularnością. Wśród nich są i takie, które istnieją już naprawdę długie lata – panujący w nich wystrój i atmosfera pozwalają przenieść się w czasie! Najstarsze rzymskie lokale to często miejsca nie na każdą kieszeń. Nie warto jednak tym się zrażać. Zajrzyj do środka i pozwól sobie na espresso przy barze. W ten sposób poczujesz atmosferę miejsca, nie nadwyrężając zanadto urlopowego budżetu.

Antico Caffè Greco

Antico Caffè Greco to jedna z najstarszych kawiarni nie tylko w samym Rzymie, ale i w całej Europie – na terenie Italii nieco dłuższym stażem cieszy się jedynie wenecka Caffè Florian.  Caffè Greco do życia powołane zostało w 1760 roku. Pomysłodawcą i założycielem był oczywiście Grek, Nicola della Maddalena, któremu stworzyć udało się przestrzeń idealnie nadającą się nie tylko na wypicie filiżanki kawy, ale i na artystyczne oraz polityczne debaty. Sposobem tym przez lata gwarnie gromadziła się tu twórcza elita. Wiele czasu spędzili tu Keats, Goethe, Byron, Schopenhauer, Wagner, Liszt, Mendelssohn, a nawet Słowacki, Mickiewicz czy Norwid. Do dziś tutejsze wnętrza zadziwiają swym niebywałym wystrojem. Magiczny klimat Belle époque i kelnerzy odziani w surduty – to wszystko tworzy lekko oniryczny klimat, dzięki któremu poczuć można się jak w  XIX wieku. Warto wspomnieć o tym, że to również jedna z najpiękniejszych europejskich kawiarni, w której dodatkowo podziwiać można nie tylko same wnętrza, ale i bogatą kolekcję obrazów. Ponad 300 niezwykłych malowideł zdobi tutejsze ściany, przeistaczając przestrzeń w prawdziwą minigalerię. Jak widać najsłynniejsze rzymskie kawiarnie to też nierzadko centra artystycznego życia.

Adres: Via dei Condotti 86

Antico Caffè Greco, nasłynniejsze rzymksie kawiarnie

Antico Caffè Greco, foto: Richard, enjoy my life!, CC BY-SA 2.0

Caffè Canova Tadolini

Kawiarnie galerie czy muzea odnaleźć można w Rzymie jeszcze w innych miejscach. Jednym z nich jest dawna pracownia ostatniego z wielkich włoskich rzeźbiarzy Antonia Canovy (1757 – 1822), którego dzieła niezwykłym uznaniem cieszyły się w całej Europie. Kupidyn i Psyche, trzy Gracje, Apollo czy Wenus, do której pozowała młodsza siostra Bonapartego, to zalewie garstka dokonań artysty. Tę ostatnią ze wspomnianych rzeźb obejrzeć można w Galerii Borghese. Studio, w którym Canova oddawał się swej pracy, po jego śmierci nie zniknęło z mapy miasta – w spadku otrzymał je jego uczeń Adamo Tasolini. Dziś dawna twórcza przestrzeń to niezwykle ciekawa kawiarnia, w której wciąż poczuć można ducha minionych czasów. Lekki artystyczny rozgardiasz, porozrzucane narzędzia i modele, to właśnie w takiej scenerii raczyć się tu można aromatyczną czarną kawą. Dwa stulecia rzeźbiarskich dokonań plus szczypta neoklasycystycznego, romantycznego i burżuazyjnego uroku. To wszystko dyskretnie się tu przeplata, dla wyobraźni stanowiąc niebywale inspirującą mieszankę.

Adres: Via del Babuino 150/a-b

Caffé Rosati

Nieopodal Caffè Canova, na samym Placu del Popolo odnaleźć można jeszcze inną, niezwykłą kawiarnię. Caffé Rosati, bo o niej mowa, to miejsce, które powstało w 1922 roku. Niegdyś często zaglądał tu włoski poeta Trilussa, który nie mógł obejść się bez podawanych tu wtenczas ciasteczek. Z serwowanych do kawy słodkości dziś ponoć warto zjeść tu tiramisu – ten specjał, właśnie w tutejszym wydaniu, przez wielu uważany jest za najlepszy w całym mieście. Przyznać trzeba, że kawiarnia ta wśród artystów od początku cieszyła się sporym uznaniem. Dla nich to Caffé Rosati stała się alternatywą dla modnych lokali, które jak grzyby po deszczu rozkwitać zaczęły przy słynnej Via Veneto. Często zaglądał tu Visconti, Moravia Fellini czy Pasolini. Zresztą trzeba przyznać, że już sama lokalizacja miejsca jest nader dogodna. Piazza del Popolo, któremu ostateczny szlif nadał znakomity neoklasycystyczny architekt Giuseppe Valadier, to przecież jeden z najbardziej niezwykłych rzymskich placów. Stąd idealnie można się mu przyjrzeć.

Adres:Piazza del Popolo 5a

Caffé Rosati, najsłynniejsze rzymskie kawiarnie

Caffé Rosati, foto:
Sergio Calleja, CC BY-SA 2.0

Antico Caffè della Pace

W Rzymie nie brak magicznych zaułków. Jedno z takich niebywale czarujących miejsc odnaleźć można zaledwie kilka metrów od Piazza Navona. Niewielki plac w samym sercu Wiecznego Miasta, przepiękna barokowa fasada kościoła Santa Maria della Pace projektu Pietro da Cortona oraz powstała u schyłku XIX w. kawiarnia tworzą tu niezwykle malowniczą całość. Antico Caffè della Pace ulokowana jest w tak ujmującej scenerii, że wielu zaglądających tu gości z upodobaniem zajmuje rozstawione na zewnątrz stoliki. Jedak i w środku miejsce to potrafi zadziwić. Białe marmurowe stoły, królująca art deco doprawiona szczyptą poprzedzającej ją secesji, do tego pokaźna dawka nader przyjemnej atmosfery. Malarze, poeci, reżyserzy – miejsce to niczym magnes przyciągało wiele znanych osobistości. Tu ponoć na przełomie lat 70. i 80. XX w. dojrzewały założenia włoskiej Transawangardy. W tym miejscu Woody Allen nakręcił otwierającą scenę „Zakochanych w Rzymie”. John F. Kennedy, Grace Kelly, Julia Roberts, Robert De Niro, Spike Lee, a nawet Jan Paweł II – oni wszyscy lubili tu zaglądać.

Adres: Via della Pace 3/7

Kawa w takiej scenerii musi smakować, najsłynniejsze rzymskie kawiarnie

Kawa w takiej scenerii musi smakować, foto:
Michiel Jelijs, CC BY 2.0

Najsłynniejsze włoskie kawiarnie – coś na każdą kieszeń

Antigua Tazza D’Oro Coffee House ze wszystkich wspomnianych tu kawiarni jest zdecydowanie najmłodsza, wcale nie przeszkadza to jednak temu, by cieszyć mogła się ona najlepszą kawą w całym mieście. Miejsce to nigdy nie świeci pustkami, a niebywałe swe powodzenie zawdzięcza ono nie tylko nad wyraz dogodnej lokalizacji. Jakby nie było, tę założoną w 1946 roku kawiarnię odnaleźć można przy samym Panteonie, jednak to niepowtarzalny asortyment jest tu tym, co wabi pokaźne rzesze klientów. Posmakować można tu wielu oryginalnych mieszanek. Na uwagę zasługuje szczególnie Królowa Kaw, w której skład wchodzi aż osiem odmian Arabiki. Zresztą małą czarną można prawdziwie się tu zachwycić. Właściciele osobiście dbają o sprowadzanie jak najlepszych jej gatunków. Przy barze spokojnie spróbować można też różnych kawowych wariantów, zanim wybierze się ten najlepiej trafiający w gusta. Na tych, którzy kawę zamierzają wypić w biegu, na zewnątrz czeka serwujący ją automat. Pomyślano tu więc naprawdę o wszystkim. Jak widać, najsłynniejsze rzymskie kawiarnie też mogą być miejscami, w których styl, jakość i cena zachwycą każdego. Przy poszukiwaniu dawnych, serwujących kawę lokali warto pamiętać też o Sant’Eustachio Il Caffé.

Adres: Via degli Orfani 84

Wycieczka szlakiem najsłynniejszych włoskich kawiarni to idealny pomysł na kilkudniowy pobyt w wiecznym mieście. Warto wcześniej zarezerwować bilety lotnicze do Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *