[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Najpiękniejsze rzymskie freski

Rafael Santi - Szkoła ateńska, najpiękniejsze rzymskie freski

Rzym skrywa wiele niezwykłych skarbów, w tym również wiele pięknych fresków zdobiących wnętrza muzeów, pałaców i kościołów. Na poznanie wszystkich ściennych malowideł tego miasta, raczej nie starczy nam czasu. Oto więc lista tych miejsc, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

Muzea Watykańskie

Do odwiedzenia Watykanu, a więc i Muzeów Watykańskich oraz słynnej Kaplicy Sykstyńskiej nikogo nie trzeba chyba specjalnie namawiać. Jakby nie było, punkt ten gości w harmonogramie każdej wyprawy do Wiecznego Miasta. Kaplicę Sykstyńską śmiało nazwać można dziełem życia jednego z największych włoskich artystów doby renesansu. Sam Goethe podziwiając ją, powiedział, że „kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej, ten nie może mieć pojęcia, do czego zdolny jest jeden człowiek, Michał Anioł”. Nad pokryciem sklepienia kaplicy Michelangelo pracował w latach 1508 – 1512. To wówczas powstały sceny zainspirowane Starym Testamentem, w tym m.in. słynny obraz przedstawiający stworzenie Adama. Nieco później namalowany został „Sąd Ostateczny” – fresk zdobiący ścianę zachodnią. Jako ciekawostkę dodamy, że wśród postaci goszczących na tutejszych obrazach, Michał Anioł ukrył samego siebie. W ten właśnie sposób twórca zwykł podpisywać się pod swym dziełem.

W Watykanie natkniemy się nie tylko na ślad Michała Anioła, ale i na freski innego znanego artysty doby odrodzenia. Rafael Santi, bo o nim tu mowa, udekorował Stantze Watykańskie, czyli papieskie reprezentacyjne apartamenty, które to odnaleźć można w północnym skrzydle pałacu. Na pierwszy ogień poszła Stanza della Segnatura, a więc sala urzędowa i sądowa. To tu odnajdziemy słynne malowidło noszące tytuł „Szkoła ateńska”. Najpiękniejsze rzymskie freski z całą pewnością nie powstydzą się go w swym gronie.

Rafael Santi  -  Szkoła ateńska, najpiękniejsze rzymskie freski

Rafael Santi – „Szkoła ateńska”

Villa Farnesina

Podążając śladami Rafaela, udać musimy się do pięknego renesansowego budynku niegdyś zwanego Willą Chigi, dziś znanego pod nazwą Willa Farnesina. Tym razem słynnego malarza ujrzeć będziemy mogli w nieco innej, bo mitologicznej odsłonie. Augustyn Chigi – bankier rozchwytywany swego czasu przez papieży – wznosząc swą rzymską rezydencję, do współpracy zaprosił najlepszych. Na głównego architekta wybrany został Baldassarre Peruzzi. W kwestii fresków poza dziełami Rafaela Santi natkniemy się tu też na prace Giovanni Antonio Bazzi, w ówczesnych kręgach zwanego Sodomą, oraz na malowidła Sebastiano del Piombo. Ten ostatni pozostawił tu po sobie m.in. okrutnego zamieszkującego Sycylię Polifema, który to zerka na uciekającą przez morze Galateę. Fragment zwany „Triumfem Galatei” wyszedł zaś spod ręki Rafaela. Gwarantujemy, że bogactwo i czar tutejszych fresków na pewno Was zachwyci.

Freski zdobiące Willę Farnesina, najpiękniejsze rzymskie freski

Freski zdobiące Willę Farnesina, foto: bob, CC BY 2.0

Najpiękniejsze rzymskie freski w kościelnej odsłonie – Il Gesù

We włoskiej stolicy znajduje się ponad 900 kościołów. Nowe sakralne budowle odkrywać możemy tu przy okazji każdej kolejnej wizyty. Jeśli jednak chcemy cieszyć oko przepięknymi malowidłami, koniecznie kroki swe skierować musimy do Il Gesù. We wnętrzu tej świątyni natkniemy się na znakomity przykład iluzjonistycznego malarstwa, jakim jest fresk pod tytułem „Triumf imienia Jezusa”. Dzieło to, którego twórcą jest Giovanni Battista Gaulli – znakomity włoski malarz epoki baroku, zachwyca tym bardziej że możemy podziwiać je z bliska. Z reguły w pnących się wysoko kościołach nie jesteśmy w stanie dostrzec tego, co dzieje się na sklepieniach, a szkoda! Często to właśnie tam znajdują się przepiękne freski, na które warto rzucić okiem. W kościele Il Gesù krótkowzroczność pokonać możemy dzięki tafli lustra ustawionej na posadzce. To w niej bez problemu ujrzymy wszystkie zdobiące sufit detale. Przy okazji podziwiania ściennych malowideł, nie zapomnijmy też wnikliwie przyjrzeć się bryle i fasadzie kościoła. Il Gesù jest jezuicką świątynią macierzystą. To ją, czasem niemal dosłownie, odwzorowywano więc później w innych krajach. U nas przykładem takiej inspiracji jest krakowski kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Wnętrze kościoła Il Gesù, najpiękniejsze rzymskie freski

Wnętrze kościoła Il Gesù

Palazzo Barberini

Pietro da Cortona należy do grona najważniejszych barokowych włoskich malarzy i architektów. Najlepszym miejscem na zapoznanie się z dokonaniami tego wielkiego mistrza jest zaś wzniesiony w XVII wieku na życzenie papieża Urbana VIII Pałac Barberini. Do powstania tej niezwykłej rezydencji rękę swą przyłożyli m.in. Bernini, Borromini i Maderno. Wspaniałe dzieło Cortony – „Triumf Opatrzności Bożej” zdobi zaś strop jednej z tutejszych, pustych dziś sal pałacowych. Cortona malarstwem swym potrafił prawdziwie czarować. Intensywność barw, niebywała dynamika oraz iluzja sprawiająca, że wir latających postaci opuszcza gmach pałacu i frunie wysoko ku niebu, sprawiają, że malowidło to naprawdę potrafi wzniecić niedowierzanie i zachwyt. Najpiękniejsze rzymskie freski to jednak niejedyna niespodzianka, na jaką liczyć możemy w tym miejscu. Pałac Barberini to również Narodowe Muzeum Sztuki Dawnej. Ujrzeć możemy więc tu obrazy Rafaela, Tycjana czy el Greco.

Pietro da Cortona - "Triumf Opatrzności Bożej". najpiękniejsze rzymskie freski

Pietro da Cortona – „Triumf Opatrzności Bożej”

Palazzo Massimo

Najwyższe piętro Palazzo Massimo zabierze nas w podróż do czasów rzymskiego cesarstwa. To właśnie tu przyjrzeć będziemy mogli się starożytnym freskom, które niegdyś zdobiły ściany jednego z pomieszczeń Willi Liwii. Rezydencja ta, będąca własnością Liwii Druzylii, a więc żony samego cesarza Augusta, odkryta została w roku 1863. Wówczas to, parę dni po tym, jak w miejscu tym odnaleziono słynny marmurowy posąg Augusta z Prima Porta, natrafiono też na ukrytą w dolnej części budynku jadalnię. Sala ta wykorzystywana miała być w upalnie dni letnie. Częściowo znajdowała się więc ona pod ziemią, a widok na otaczające rezydencję wspaniałe ogrody zastąpić miały malowidła ścienne. Stąd też ok. 30 – 20 r. p.n.e. na tutejszych murach wymalowano drzewa owocowe, kwitnące kwiaty oraz usadowione na gałęziach szczygły, kuropatwy i gołębie. Fresk, będący znakomitym przykładem drugiego stylu pompejskiego, w latach 50. XX wieku przeniesiony został do Palazzo Massimo. Tam, w Narodowym Muzeum Rzymskim, podziwiać można go w sali zachowującej wymiary oryginalnej dawnej jadalni. Chcecie na własne oczy ujrzeć wszystkie te nakreślone pędzlem cuda? Już teraz sprawdźcie i zarezerwujcie bilety lotnicze do Rzymu.

Antyczne freski z willi Liwii, najpiękniejsze rzymskie freski

Antyczne freski z willi Liwii, foto: Amphipolis, CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *