[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Najpiękniejsze kościoły i bazyliki w Rzymie

Rzym, jako kolebka cywilizacji Europejskiej, oferuje nam mnóstwo niezwykłych zabytków. Wiele z nich to bazyliki i kościoły. Większość z kościołów rzymskich przez wieki zgromadziło liczne dzieła sztuki. Przyczyniło się do tego m.in. uwielbienie Wiecznego Miasta przez wielu znanych artystów.

Il Gesù

To główna świątynia zakonu jezuitów w Rzymie, która stanowiła prototyp dla innych w całej Europie. Ten wzorcowy kościół barokowy, zbudowany został w latach 1568-1584 na Piazza del Gesù. Z placem, związana jest jedna z najstarszych legend Rzymu. Przez cały czas można na nim odczuć powiew wiatru. Podobno kiedyś razem z wiatrem na Piazza del Gesù przybył diabeł. Ciekawość sprawiła, że wszedł do świątyni, wiatr miał na niego czekać na placu. Szatan nigdy nie wydostał się z kościoła, a wiatr do dziś na niego czeka.

Bazylika Św. Jana na Lateranie

Bazylika powstała na początku IV wieku, na terenie dawnych koszarów rzymskich legionów. Poświęcona jest św. Janowi Ewangeliście oraz św. Janowi Chrzcicielowi. Na fasadzie bazyliki znajduje się napis: Omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis Mater et Caput (matka i głowa wszystkich kościołów miasta i świata). Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem i przepychem. W znajdującej się tuż obok kaplicy San Lorenzo mieszczą się Święte Schody (łac. Scala Santa), które w 326 roku przeniesione zostały z pałacu Poncjusza Piłata w Jerozolimie. To po tych schodach Jezus miał byś prowadzony do Poncjusza Piłata, dlatego można po nich wchodzić wyłącznie na kolanach.

Bazylika św. Jana na Lateranie/ fot. http://www.pinterest.com/pin/125889752054829220/

Bazylika św. Jana na Lateranie/ fot. http://www.pinterest.com/pin/125889752054829220/

Kościoły Santa Maria dei Montesanto i Santa Maria dei Miracoli

Przy Piazza del Popolo znajdują się bardzo podobne, choć nie identyczne kościoły. Oba zaprojektowane zostały przez Carlo Rainaldiego, a wzniesione przez Berniniego w XVII wieku. Kościoły stanowią rodzaj bramy przy wejściu na Pole Marsowe. Przyglądając się świątyniom, dostrzec można, że fasady są niemal identyczne, natomiast sklepienia budowli różnią się znacząco. Santa Maria dei Miracoli zwieńczony jest kopułą na podstawie ośmiokąta, natomiast sklepienie Santa Maria dei Montesanto, jest na postawie dwunastokąta.

Panteon

To majestatyczna świątynia, ufundowana przez cesarza Hadriana. Powstała ku czci rzymskich bóstw. Od VII wieku przekształcona została w kościół katolicki, Santa Maria ad Martyres (Najświętszej Marii Panny od Męczenników). Budowla zwieńczona jest kopułą, która do dziś budzi zachwyt i zdziwienie architektów – w całości odlana jest z betonu, a na środku znajduje się otwór o średnicy 8 metrów. W tym najlepiej zachowanym zabytku antycznym znajdują się grobowce m.in. króla Humberta I i królowej Małgorzaty oraz Wiktora Emmanuela II.

Panteon/ fot. http://www.pinterest.com/pin/215258057159015552/

Panteon/ fot. http://www.pinterest.com/pin/215258057159015552/

Basilica di Santa Maria in Trastevere

Ta jedna z najstarszych świątyń w Rzymie, mieści się na Zatybrzu. Ufundowana została przez św. Kaliksta w 217 roku. Według przekazów historycznych, to właśnie w tej świątyni po raz pierwszy jawnie celebrowano mszę świętą. Na tronie kardynalskim istnieje stara inskrypcja, mówiąca, że jest to najstarszy kościół poświęcony Matce Boskiej na świecie. Wewnątrz podziwiać możemy fasadę udekorowaną XII-wiecznymi mozaikami, niesamowite mozaiki podłogowe oraz freski poświęcone życiu Marii, autorstwa Pietra Cavalliniego.

Bazylika Santa Maria Maggiore

We wnętrzu bazyliki podziwiać możemy dekoracje z okresu bizantyjskiego. Kościół przebudowany został w XII wieku, pozostałością jest wieża o wysokości ponad 70 metrów. Natomiast fasada przekształcona została w XVIII wieku. Wnętrze zachowane jest w stylu prymitywnej paleochrześcijańskiej bazyliki, udekorowane serią mozaik, wykonanych przez Jacopo Torritiego (1295), tematycznie związanych ze Starym Testamentem. Warte zobaczenia są: ołtarz z drogich kamieni, żłobek oraz Cappella Paolina (Kaplica Paolińska), autorstwa Arnolfo di Cambio: Bazylika znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Santa Maria del Popolo

Świątynia jest jednym z najważniejszych obiektów turystycznych. Zbudowana została w 1099 roku, w miejscu antycznego grobowca, który miał być miejscem pochówku cesarza Nerona. To także pierwszy rzymski kościół w stylu renesansowym. Warto zwrócić uwagę na wnętrze, szczególnie na obrazy Caravaggia (Nawrócenie św. Pawła w drodze do Damaszku, Ukrzyżowanie św. Piotra) i freski sufitowe wykonane przez Pinturicchiego. Dodatkowo, koniecznie trzeba wejść do kaplicy Chigich, która zaprojektowana została przez Rafaela, a udekorowana przez Berniniego.

Santa Maria del Popolo/ fot. http://www.pinterest.com/pin/306667055850652474/

Santa Maria del Popolo/ fot. http://www.pinterest.com/pin/306667055850652474/

Bazylika św. Piotra

To druga co do wielkości świątynia na świecie (z powierzchnią 23 tys. m²) oraz jedno z najważniejszych świętych miejsc według hierarchii Kościoła Katolickiego. Mieści się na Placu św. Piotra w Watykanie. Zbudowana została w 1506-1626 roku, w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra. Jej wygląd zawdzięczamy artystom takim, jak: Michał Anioł, Bernini, Rafael, Giacomo Dela Porta. Na szczególną uwagę zasługuje wykonany z brązu, barokowy baldachim nad grobem św. Piotra, autorstwa Berniniego oraz Pieta Michała Anioła. Bazylika jest miejscem pochówku wielu papieży, w tym także Jana Pawła II.

Bazylika św. Pawła za Murami

Druga, co do wielkości bazylika w Rzymie, zbudowana w miejscu, gdzie zginął i został pochowany św. Paweł. Dojechać do niej trzeba metrem lub kolejką podmiejską. Powstała w IV wieku. W XIX wieku w bazylice wybuchł pożar, który częściowo zniszczył budynek, została ona odbudowana z użyciem ocalałych fragmentów. W świątyni znajdują się mozaikowe medaliony, przedstawiające poszczególnych papieży. Według legendy, gdy skończy się miejsce na medaliony, nastąpi koniec świata.

Bazylika św. Pawła za Murami/ fot. http://www.pinterest.com/pin/62839357270601856/

Bazylika św. Pawła za Murami/ fot. http://www.pinterest.com/pin/62839357270601856/

Santa Maria in Aracoeli

Niewielki kościół maryjny wznosi się na Wzgórzu Kapitolińskim. Zbudowany został w XII wieku i zaliczany jest do kościołów romańskich, posiadających elementy wczesnego gotyku. Stąd też surowa, średniowieczna fasada, jednak wnętrze kryje wiele dzieł sztuki, m.in. nagrobki autorstwa Donatella i Michała Anioła. Prowadzą do niego strome schody z 124 stopniami, które powstały w XIV wieku. W Wigilię Bożego Narodzenia mieszkańcy Rzymu z zapalonymi świecami gromadzą się na schodach i we wspólnej modlitwie oczekują wybicia północy. Gdy to nastąpi, na widok publiczny wystawiana jest figurka Santo Bambino. To kopia skradzionej, XV-wiecznej, rzeźby Dzieciątka Jezus, wykonanej z drzewa oliwnego z Ogrójca. Figurkę znajdziemy w kaplicy za ołtarzem.

Jeżeli jesteś zainteresowany odwiedzeniem najpiękniejszych kościołów i bazylik w Wiecznym Mieście, zarezerwuj już dziś bilety lotnicze z Polski do Rzymu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *