[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Mniej znane rzymskie zakątki

Magiczne Drzwi ukryte przy Piazza Vittorio Emmanuele, mniej znane rzymskie zakątki

Rzym odkrywać można latami. Prawdziwi miłośnicy włoskiej stolicy wiedzą, że miasto to spokojnie skraść potrafi niejedne wakacje. Poza utartymi szlakami, którymi zawsze podążają rzesze turystów, w Wiecznym Mieście istnieją też intrygujące, ale zdawać by się mogło zapomniane zakątki. Chcecie poznać nieco inne oblicze swego ukochanego miasta? Wystarczy prześledzić nasze propozycje i zarezerwować bilety lotnicze do Rzymu.

Galleria Sciarra – tego architektonicznego cudu nie można przegapić!

Wieczne Miasto na każdym kroku oferuje tak wspaniałą architekturę, że z pewnością nie sposób odkryć wszystkich tutejszych niezwykłości. Tym z Was jednak, którzy zachłannie poszukują nowych estetycznych wrażeń, polecamy choć na chwilę wyrwać się ze szponów starożytności i przenieść w zdecydowanie bardziej współczesne czasy Art Nouveau. Galleria Sciarra to architektoniczny klejnot, który do życia powołano pod koniec XIX wieku. Nad dziełem tym pieczę swą sprawowali: architekt – Giulio de Angelis i malarz – Giuseppe Cellini. Duet ten stworzył niewielki, ale naprawdę urzekający swym wyglądem dziedziniec, który to z złożenia pełnić miał funkcję centrum handlowego. Mamy więc tu osłaniający podwórze szklany sufit wsparty o żelazną konstrukcję i wpuszczający do wnętrza rozigrane promienie słoneczne. Mamy też pnące się na wysokość czterech pięter fasady szczelnie pokryte barwnymi freskami. Nie da ukryć się, że malowidła te stanowią prawdziwą ucztę dla oka. Iście zjawiskowa Galleria Sciarra znajduje się nieopodal słynnej fontanny di Trevi. Wybierając się w tamtejsze rejony, warto więc zboczyć z utartego szlaku i obejrzeć to miejsce.

adres: Via Menghetti 9/10
dodatkowe info.: Dziedziniec zamknięty jest w soboty i niedziele. W pozostałe dni tygodnia zwiedzać można go do godziny 20.00

Pokryta pięknymi freskami Galleria Sciarra, mniej znane rzymskie zakątki

Pokryta pięknymi freskami Galleria Sciarra, foto: Philosofia, CC BY 2.0

Magiczne Wrota w centrum Wiecznego Miasta

Mniej znane rzymskie zakątki kryją w sobie wiele tajemnic. Jednym z miejsc, wokół którego wciąż unosi się aura tajemniczości, jest Piazza Vittorio Emmanuele. To właśnie w tutejszym ogrodzie natrafić można na Magiczne Drzwi bacznie strzeżone przez dwa posągi uosabiające egipskie bóstwo Bes. Ta osobliwa pozostałość niegdyś była jedną z pięciu bram wiodących do wnętrza pokaźnej Villi Massimiliano Palombara – alchemika mieszkającego tu w XVII wieku. Pewnego dnia domostwo markiza odwiedził tajemniczy przybysz, który to chwalił się tym, że potrafi zmienić metal w złoto. Gość podjął się eksperymentu, w wyniku którego na dobre zniknął za Magicznymi Drzwiami, pozostawiając po sobie złote płatki i zaszyfrowany przepis na transformację. Ani sam Palombara, ani nikt inny nie potrafił rozczytać tajemniczych znaków. Zrozpaczony markiz kazał zamurować wejście i własnoręcznie wyrył na nim zakodowaną informację z nadzieją, że przechodzić będzie tędy ktoś, komu wreszcie uda się ją odczytać. Jeśli chcecie więc podjąć wyzwanie, koniecznie zajrzyjcie właśnie tutaj.

adres: park przy Piazza Vittorio Emmanuele

Magiczne Drzwi ukryte przy Piazza Vittorio Emmanuele, mniej znane rzymskie zakątki

Magiczne Drzwi ukryte przy Piazza Vittorio Emmanuele, foto: F. // Chicca // K. Silva, CC BY-ND 2.0

Mniej znane rzymskie zakątki – rosyjska cerkiew

Biorąc pod uwagę charakter rzymskiej architektury, przyznać trzeba, że w mieście tym dość osobliwie prezentuje się wzniesiona z rozmachem prawosławna cerkiew. Świątynia pod wezwaniem św. Katarzyny do użytku oddana została niedawno – w 2006 roku. Data ta ciekawa wydaje się tym bardziej, że jest to pierwsza tego typu rosyjska budowla w Wiecznym Mieście. Starania o wzniesienie cerkwi rozpoczęto już w XIX wieku, ale dwie wojny światowe oraz komunistyczne rządy we Włoszech okazały się skuteczną przeszkodą w realizacji tego planu. Kolejna zgoda na budowę wydana została w 2001 roku. Po ukończeniu prac związanych ze wzniesieniem samej bryły budynku, na miejscu zjawił się sztab artystów rosyjskich. To właśnie im powierzono wykonanie malowideł zdobiących wnętrza. Cerkiew św. Katarzyny dumnie przycupnęła na zboczu Janiculum. Jeśli więc będziecie spacerować w tych rejonach, rzućcie okiem na te ciekawe architektonicznie dzieło.

adres: Via del lago terrione 77

Rzym słynie z kościołów ... a odnaleźć można tu również prawosławną rosyjską cerkiew, mniej znane zakątki Rzymu

Rzym słynie z kościołów … a odnaleźć można tu również prawosławną rosyjską cerkiew

Osobliwy Dom Puszczyków

Jak okazuje się, w Rzymie zaskoczyć może nas nie tylko klasyczną starożytną architekturą. Miasto to w czeluściach swych skrywa i takie budynki, które poszczycić mogą się iście bajkowym charakterem. Domek Puszczyków to ekscentryczny pałacyk, na który natrafić uda nam się w parku należącym do Villi Torlonia. Wcześniej budynek ten zwany był Chatą Szwajcarską i pełnił funkcję skromnej samotni. W latach 20.XX wieku przebudowany został na żądanie ostatniego właściciela Giovanni Torlonia. Tym to sposobem chatka przypominająca nieco tradycyjne szwajcarskie górskie schronisko zyskała średniowieczny sznyt doprawiony nieco stylem Art Nouveau. Dom zdobić zaczęły więc wieżyczki, arkady i czarujące witraże przedstawiające kwiaty, motyle, ptaki i nietoperze. Docenionymi bohaterami tutejszych zdobień stały się też figurujące w nazwie puszczyki. Dziś w tej intrygującej rezydencji mieści się Museo della Vetrata Liberty – bez problemu uda Wam się więc zajrzeć do środka i obejrzeć tę intrygującą posiadłość.

adres: Via Nomentana 70

Dom Puszczyków, mniej znane rzymskie zakątki

Dom Puszczyków, foto: Howard Hudson, CC BY-SA 3.0

Mały Londyn

W pierwszej chwili można by podejrzewać, że Rzym z Londynem niewiele ma wspólnego. Tymczasem w Wiecznym Mieście istnieje miejsce, w którym poczuć można się tak, jakbyśmy trafili wprost na jedną z ulic brytyjskiej stolicy. Piccola Londra, czyli Mały Londyn, do życia powołany został w pierwszych latach XX wieku, kiedy to Wieczne Miasto usilnie aspirować starało się do miana prężnie rozwijającej się europejskiej metropolii. Projekt tej niewielkiej uliczki stworzył architekt Quadrio Pirani. To właśnie jemu zawdzięczamy dziś 200-metrową alejkę z obu stron okoloną rzędami małych pastelowych domów zaopatrzonych w prywatne ogródki i oświetlonych wiktoriańskimi lampami. Miejsca tego turyści praktycznie nie znają wcale, a i z miejscowych w większości kojarzą je tylko ci, którzy mieszkają w okolicy. Jeśli szukacie więc chwili spokoju i wytchnienia, na filiżankę dobrej angielskiej herbaty zajrzeć możecie właśnie tutaj. Gwarantujemy, że mniej znane rzymskie zakątki zaskoczą Was swym niepowtarzalnym charakterem.

adres: Via Bernardo Celentano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *