[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Mniej znane rzymskie muzea

Starożytne rzeźby dobrze odnalazły się w przestrzeni dawnej elektrowni. mniej znane rzymskie muzea

Wydaje Wam się, że Rzym znacie już jak własną kieszeń? Gwarantujemy, że nawet wytrawni bywalcy we włoskiej stolicy zawsze odkryć mogą coś nowego. Miasto to skrywa całą masę sekretów i intrygujących niespodzianek. Tyczy się to również kwestii tutejszych muzeów. Chcecie zdemaskować kolejne tajemnice Wiecznego Miasta? Już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu!

Antyczne rzeźby w Centrale Montemartini

Włoska stolica, choć jest kolebką starożytnych dziejów, nie utkwiła na dobre w zamierzchłej przeszłości. Współczesność na wielu różnych poziomach przeplata się tu z tym, co minione, swobodnie dochodząc do głosu. Rzym to miasto o wielu twarzach. Jak okazuje się, o słuszności tej tezy przekonać mogą nas też niektóre mniej znane rzymskie muzea, w tym m.in. Centrale Montemartini. W roku 1997 miała miejsce wielka restrukturyzacja Muzeów Kapitolińskich. Wówczas to część ekspozycji, na którą to składały się rzeźby greckie i rzymskie, przeniesiono do pierwszej publicznej elektrowni. Efekt był dość zaskakujący. Jakby nie było, nowym domem posągów z odległej przeszłości stała się współczesna mocno industrialna przestrzeń. I choć wystawa w Centrale Montemartini gościć miała tylko czasowo, przyjęta została z tak dużym entuzjazmem, że zadomowiła się tu na dobre. Ciemna maszyneria w połączeniu ze śnieżnobiałymi figurami wywiera naprawdę duże wrażenie. Dodatkowo gwarantujemy, że w miejscu tym, raczej wolnym od turystów, uda Wam się złapać przyjemną chwilę wytchnienia.

adres: Via Ostiense 106, Rzym

Starożytne rzeźby dobrze odnalazły się w przestrzeni dawnej elektrowni. mniej znane rzymskie muzea

Starożytne rzeźby dobrze odnalazły się w przestrzeni dawnej elektrowni, foto:Evelyn Hill, CC BY 2.0

Muzeum statków rzymskich

Port Lotniczy Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci znają chyba wszyscy Ci, którzy odwiedzają włoską stolicę. Lądowisko to, położone 32 km na południowy zachód od Wiecznego Miasta, rocznie obsługuje 37 mln pasażerów. Sposobem tym jest to najprężniej działający port lotniczy na całym Półwyspie Apenińskim. Lotnisko Fiumicino do użytku oddane zostało w 1961 roku. Na początku lat 50., gdy rozpoczęto budowę, natknięto się na zlokalizowany w tym właśnie miejscu starożytny port morski, który to powstać miał za czasów cesarza Klaudiusza. Dla archeologów odkrycie takie okazało się prawdziwą gratką, tym bardziej że światło dzienne ujrzały tu nie tylko starożytne amfory czy pojemniki służące do przewożenia towarów, ale i małe łodzie rybackie oraz wielkie frachtowce. Te pierwsze wyposażone były w niewielkie „akwaria”, do których dostawała się słona woda, umożliwiająca rybakom wrócenie z połowu z żywym, świeżym towarem. Te drugie po dziś dzień zaskakują swymi rozmiarami – bez problemu transportować mogły one nawet 1,5 tysiąca ton ziarna. Otwarte w Fiumicino muzeum statków to niepowtarzalna szansa na podejrzenie starożytnego morskiego życia.

adres: Via Alessandro Guidoni 35, Fiumicino

Tak niegdyś prezentowały się statki odkryte na terenie dzisiejszego lotniska w Fiumicino, mniej znane rzymskie muzea

Tak niegdyś prezentowały się statki odkryte na terenie dzisiejszego lotniska w Fiumicino, foto: Carole Raddato, CC BY-SA 2.0

Rzymskie Muzeum Kryminologii

Wbrew pozorom muzea Wiecznego Miasta poszczycić mogą się nie tylko kolekcjami artefaktów z zamierzchłej przeszłości czy dziełami wielkich twórców doby renesansu i baroku. Niektóre rzymskie galerie swą tematyką naprawdę potrafią zaskoczyć. Tak właśnie jest w przypadku sal zabierających nas w podróż po historii kryminologii. Początki tutejszej kolekcji sięgają 1873 roku – zgromadzone zbiory służyć miały wówczas szkoleniom więziennych strażników. Muzeum, początkowo otwarte tylko dla urzędników państwowych, do życia powołano w roku 1931. Od lat 90. XX wieku zaglądać może tu jednak każdy. Rzymskie Muzeum Kryminologii obejmuje trzy główne działy. Mamy więc tu sekcję skupiającą się na historycznej dokumentacji praktyk karnych, dział poświęcony zbrodni XIX-wiecznej poszerzony o wczesne techniki kryminalistyczne i studia z zakresu antropologii kryminalnej oraz kolekcję skupiającą się na przestępczości XX wieku. Podczas zwiedzania zaznajomimy się więc zarówno z dawnymi narzędziami tortur, jak i z kunsztownie uknutymi oszustwami hazardowymi i kradzieżami dzieł sztuki.

adres: Via del Gonfalone 29, Rzym

W czarującym Rzymie odnajdziemy też nieco mroczne Muzeum Kryminologii, mniej znane rzymskie muzea

W czarującym Rzymie odnajdziemy też nieco mroczne Muzeum Kryminologii

Mniej znane rzymskie muzea – artystyczne rewiry

Rzym na przestrzeni wieków swą niepowtarzalną atmosferą skusił rzesze artystów. Pisarze, poeci, malarze czy rzeźbiarze przybywali tu z różnych zakątków świata. Niektórzy z nich, w tym m.in. Hendrik C. Andersen, pozostawili po sobie okazałe domostwa i bogate kolekcje. Andersen – dorastający w Stanach Zjednoczonych artysta norweskiego pochodzenia, w Wiecznym Mieście spędził ponad 40 lat swego życia. To tu, po długiej podróży po Europie i po studiach na najważniejszych artystycznych uczelniach osiadł on na stałe i na dobre poświęcił się rzeźbie, architekturze, urbanistyce i malarstwu. Swego czasu twórca ten zdobył poparcie samego Mussoliniego na wzniesienie pomiędzy Ostią a Fregene utopijnego miasta. Projekt niestety nigdy nie doszedł do skutku, istnieją jednak podejrzenia, że urbanistyczne założenia Andersena wykorzystane zostały przy budowie EUR. W 1925 Andersen wzniósł swą prywatną rezydencję, stworzoną wg własnego pomysłu. Oryginalnie udekorowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Villa Helene dziś pełni funkcję muzeum. Odnajdziemy w niej wielkie neoklasycystyczne rzeźby Andersena, wykreślone przez niego projekty planów miejskich, osobiste narzędzia, meble, a nawet elementy garderoby artysty. Z pewnością zaskoczy Was niezwykły klimat tego miejsca.

adres: Via Pasquale Stanislao Mancini 20, Rzym

To tu mieści się Muzeum Andersena, mniej znane rzymskie muzea

To tu mieści się Muzeum Andersena, foto: G.dallorto, CC BY-SA 2.5

Rzymskie Muzeum Osobliwości i Miejsc Nieznanych

Wieczne Miasto w dziedzinie sztuki nigdy nie spoczęło na laurach. We włoskiej stolicy pod względem artystycznym wciąż wiele się dzieje – świadczą o tym liczne toczące się tu festiwale oraz oddane w ręce artystów przestrzenie. Dużą popularnością wśród tych ostatnich cieszą się zwłaszcza opuszczone fabryki ulokowane na miejskich obrzeżach. Jednym z takich nietuzinkowych zakątków jest MAAM, czyli Muzeum Osobliwości i Miejsc Nieznanych – teren wystawienniczy na co dzień zamieszkany przez squattersów. W tutejszych halach regularnie odbywają się wystawy i koncerty. Instalacje, obrazy i murale pozostawiło tu też po sobie ponad 300 artystów z różnych zakątków globu. W MAAM brak rozdziału między sferą mieszkalną a tą przeznaczoną na działania artystyczne. Dodatkowo w niektórych pomieszczeniach mieszczą się tu też ogromne place zabaw dla dzieci. Całość tworzy więc dość osobliwy, ale przez to niezwykle intrygujący konglomerat. Jak widać, mniej znane rzymskie muzea naprawdę potrafią zaskoczyć.

adres: Via Prenestina 913, Rzym

Dla miłośników street artu MAAM jest punktem obowiązkowym! , mniej znane rzymskie muzea

Dla miłośników street artu MAAM jest punktem obowiązkowym! , foto:Nicholas Frisardi, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *