[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Miasteczko filmowe Cinecitta – Hollywood nad Tybrem

Brama wejściowa, miasteczko filmowe Cinecitta

Rzym zwiedzać można na wiele rozmaitych sposobów. Prawdziwi miłośnicy X muzy Wieczne Miasto z pewnością nie raz przemierzyli filmowym szlakiem. Wiele tutejszych miejskich zaułków przywodzi na myśl sceny nader dobrze znane ze szklanego ekranu. Jednak tropienie ich w samym Wiecznym Mieście to jeszcze nie wszystko! Na obrzeżach Rzymu istnieje miejsce, które obowiązkowo odwiedzić powinien każdy kinoman! Dlatego warto już teraz zarezerwować bilety lotnicze do Rzymu.

Cinecitta – cóż to takiego?

Cinecitta to miejsce, w którym z wnętrza podwodnego okrętu w okamgnieniu przemieścić możemy się w samo serce Nowego Yorku. Parę kroków dalej zanurzymy się w bajecznie kolorowy antyczny Rzym lub przespacerujemy urokliwymi uliczkami Paryża. To przestrzeń, w której świat pojawia się i znika – Fontanna di Trevi budowana była tu aż sześć razy, Kaplica Sykstyńska siedem. Federico Fellini, który swego czasu niemal tu zamieszkał, Cinecittę zwał miastem ze snu. Czym jest ta niezwykła kraina?

Miasteczko filmowe Cinecitta to chyba najbardziej znany tego typu kompleks w Europie. To tu właśnie powstawały takie produkcje jak „Ben Hur” Wyler’a, „Kleopatra” Mankiewicza czy nakręcone przez Mervyn LeRoy’a „Quo Vadis”. Tu tworzyli swe filmy Fellini, Francis Ford Coppola, Luchino Visconti  i Bernardo Bertolucci – a to dopiero początek pokaźnej listy twórców. 47 filmów nakręconych w tymże miejscu nagrodzonych zostało Oscarem. To chyba najlepszy dowód na to, że swego czasu naprawdę wiele tu się działo.

Brama wejściowa, miasteczko filmowe Cinecitta

Brama wejściowa, foto:
Agostino Zamboni, CC BY-SA 2.0

Spojrzenie w przeszłość

Początki tego słynnego włoskiego kompleksu sięgają lat 30. XX wieku. Naczelnym architektem całego przedsięwzięcia był Gino Peressutti. Budowa tej filmowej fabryki marzeń trwała dokładnie 457 dni, uroczystego otwarcia dokonał zaś sam Mussolini 28 kwietnia 1937 roku. Duce podczas ceremonii rzekł: „Kino jest najsilniejszą bronią”. Jak można zatem przypuszczać, w początkowych latach swej działalności studio wyprodukowało całą masę filmów historycznych i propagandowych. Podczas wojny Cinecitta zniszczona została niemal całkowicie – wpierw miasteczko zarekwirowali Niemcy, później alianci otworzyli tu obóz dla uchodźców. Dzięki powojennym staraniom władz miejsce to szybko powróciło do swej dawnej światłości. Od początku lat 50. na przystań swą obierać zaczynało je coraz częściej wielu reżyserów amerykańskich. W latach 60. i 70. filmy swe tworzyła tu również cała plejada włoskich reżyserów. Pod koniec lat 90. Cinecitta borykać zaczęła się z poważnymi problemami finansowymi, jednak i w XXI wieku powstało tu parę głośnych filmów m. in. „Pasja” Mela Gibsona i „Gangi Nowego Jorku” Martina Scorsese.

Tu właśnie kręcono sceny do filmu "Gangi Nowego Jorku", miasteczko filmowe Cinecitta

Tu właśnie kręcono sceny do filmu „Gangi Nowego Jorku”

Rzym z czasów Cezara

Nie trzeba być wielkim miłośnikiem kina, by w Rzymie zapragnąć na własne oczy zobaczyć, jak miasto to wyglądało przeszło 2000 lat temu. Antyczny Rzym kojarzy ci się przede wszystkim z bielą marmuru? Nic bardziej mylnego! Miasteczko filmowe Cinecitta to miejsce, w którym przekonasz się, że było tam nieco bardziej kolorowo. Przyznać trzeba, że zielone, złote i purpurowe zdobienia dawnym budowlom dodają szczyptę uroku. Podziwiać możemy tu świątynie, patrycjuszowskie domy, gmach senatu – momentami aż chciałoby się na tę wizytę przywdziać białą togę. Ci, którzy oglądali wyprodukowany przez BBC i HBO serial „Rzym”, z pewnością rozpoznają tutejsze plenery. Podczas wizyty będzie można z bliska przyjrzeć się dobrze znanym z ekranu miejscom, w których to rozgrywały się losy Pullo i Worenusa.

Wizyta w starożytnym Rzymie, miasteczko filmowe Cineccita

Wizyta w starożytnym Rzymie, foto:
Jean-Pierre Dalbéra, CC BY 2.0

Tropem Felliniego – studio nr 5

Studio nr 5 to magiczny mikroświat Felliniego. Ten, kto widział „Wywiad” miał już okazję przyjrzeć mu się z bliska. Z Cinecittą Fellini blisko związany był przez całe swe życie, nic więc dziwnego w tym, że jedna z wystaw poświęcona została tu właśnie jemu. Pamiętacie wspaniałą aksamitną suknię, jaką w filmie „la Dolce Vita” nosiła Anita Ekberg? Miłośnicy tego kultowego dzieła kreację tę będą mogli zobaczyć z bliska. Przyjrzeć będzie można się tu też wytwornemu frakowi z „Ginger i Fred” oraz kapeluszowi i szalowi samego mistrza. Sala poświęcona temu znakomitemu włoskiemu reżyserowi to też okazja do obejrzenia intrygujących rysunków wykonanych ręką Felliniego oraz licznych pamiątek, które to zgromadzone zostały w tutejszych gablotach.

Stroje z filmów Felliniego, miasteczko filmowe Cineccita

Stroje z filmów Felliniego, foto:
Jean-Pierre Dalbéra, CC BY 2.0

Miasteczko filmowe Cinecitta – informacje praktyczne

Z trafieniem na miejsce z pewnością nikt nie będzie miał najmniejszego problemu. Dociera tu linia metra – przystanek też zwie się Cinecitta, więc raczej nie zdołamy go przegapić. Miasteczko otwarte jest codziennie (poza wtorkami) od 9.30 do 18.30. O 11.30 i 16.00 załapać możemy się na anglojęzyczną wycieczkę z przewodnikiem. Za bilet, zależnie od wybranej opcji zwiedzania, zapłacimy 10 lub 20 €. Przygoda może do najtańszych nie należy. Jednak wszyscy ci, którzy prawdziwie rozkochani są w kinie – nie tylko włoskim – z pewnością będą zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *