[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Marzec w Rzymie

W tym roku marzec w Wiecznym Mieście to czas Wielkiejnocy i poprzedzających ją przygotowań. Na wiernych czeka Watykan, który jak co roku gotowy jest na przyjęcie pielgrzymów. W samym Rzymie też jednak wiele się dzieje! Marzec to miesiąc niezwykłych wystaw. Sprawdź, na jakie wydarzenia koniecznie trzeba się wybrać.

Marzec w Rzymie – Festa di Santa Francesca Romana

Znacie usytuowany nieopodal Forum Romanum kościół Santa Francesca Romana? 9 marca jest dniem poświęconym jego patronce. Obok św. Krzysztofa, to właśnie św. Franciszka Rzymianka jest opiekunką kierowców. W dzień jej święta, w okolicy kościoła, z pewnością spodziewać można się korków. Wierni, by pobłogosławić swe pojazdy, będą starali się podjechać niemal do samego wejścia. Zastanawiacie się, jaki związek z samochodami miała ta żyjąca na przełomie XIV i XV w. oddana charytatywnej pracy kobieta? Ponoć nad wyraz często widywała ona swego Anioła Stróża. Warto więc ją mieć przy sobie, bo to on oświetla jej drogę. Mniej oficjalne podania twierdzą, że święta ta opanowała dar bilokacji, co z motoryzacją i przemieszczaniem się ma już znacznie więcej wspólnego.

Basilica di Santa Francesca Romana, marzec w Rzymie

Basilica di Santa Francesca Romana, foto:
Victor R. Ruiz, CC BY-SA 2.0

Archeologiczna niespodzianka

Forma Urbis Romae to prawdziwie niezwykły plan miasta! Jak okazuje się, już w III wieku Rzymianie poszczycić mogli się wielką, wykutą w marmurze mapą, na którą to precyzyjnie naniesione zostały wszystkie rzymskie budynki i ulice. 150 tworzących ją tablic, o łącznej wysokości 13 i szerokości 18 metrów, przytwierdzonych było niegdyś do ściany świątyni Pokoju wchodzącej dziś w skład bazyliki św. Kosmy i Damiana. Do naszych czasów z tego kartograficznego przedsięwzięcia ocalało niewiele – zaledwie ok. 15 procent mapy. Rzym wciąż skrywa przed nami swe tajemnice. Kolejne fragmenty starożytnego planu ujrzały ostatnio światło dzienne! Odnaleziono je podczas prac wykopaliskowych w Palazzo Maffei Marescotti. Marzec w Rzymie, a dokładniej pierwszych 17 dni miesiąca, to okazja by przyjrzeć się im z bliska.

Miejsce: Museo dell’Ara Pacis, Lungotevere in Augusta
bilet: € 10,50

„Via” – sceny z ulicznego życia

„Via” – Fotografia di strada da Amburgo a Palermo to intrygująca opowieść o codziennym życiu. Przez 52 tygodnie m.in. w Bolonii, Hamburgu, w Iserlohn, Neapolu, Rzymie i Palermo uliczni fotografowie bacznym okiem śledzili miejskie życie. Efekt tych działań jest zaskakujący! Niebywałe ujęcia, architektoniczne detale, intrygujące sceny, które zazwyczaj przemijają zupełnie niezauważane. Jak okazuje się, gęsta tkanka miejskiego życia może być prawdziwie intrygującą przestrzenią. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte, by zauważyć, że dobrze znane ulice skrywają w sobie znacznie więcej, niż mogłoby się zdawać. Na wystawie łatwo się o tym przekonać. Obejrzeć można ją jeszcze do 3 kwietnia.

Miejsce: Museo di Roma Trastevere, Piazza di Sant’Egidio 1/b
bilet: €6

Scenki z miejskiego życia, marzec w Rzymie

Scenki z miejskiego życia, foto:
Mario Mancuso, CC BY 2.0

Geniusz street artu

Ron English zwany jest ojcem chrzestnym street artu. Swą artystyczną drogę rozpoczął on na amerykańskiej ulicy, wypowiadając wojnę korporacjom. Bezpośrednim celem ataków stały się wielkoformatowe billboardy. Ron z wielką wprawą pokrywać zaczął je antykapitalistycznymi hasłami. Dziś prace jego wiszą w jednej sali z dziełami Basquiata i Warhola. Marzec w Rzymie to szansa na zapoznanie się z twórczością Rona – umożliwi to wystawa „Sugar High”. Motywem przewodnim tym razem stało się jedzenie i zdrowie. Anty-korporacyjna maskotka Mc Supersized zabierze nas w podróż po mrocznym fast foodowym biznesie. Po świecie kolorowych, zabawnych opakowań, wypełnionych po brzegi śmiertelnie niebezpiecznym pożywieniem. Przemysł reklamowy na potęgę wykorzystuje dziś sztukę do promowania niezdrowej żywności. Ron English w spektakularny i niezwykle przyjemny dla oka sposób zabiera się do demaskowania kolejnego  korporacyjnego kłamstwa.

Miejsce: Dorothy Circus Gallery, Via dei Pettinari 76

Jedna z prac Rona Englisha, marzec w Rzymie

Jedna z prac Rona Englisha, foto:
RJ, CC BY-SA 2.0

 

Via Crucis – nowe prace Fernando Botero

Fernando Botero – kolumbijski rzeźbiarz, malarz oraz karykaturzysta klasycznego stylu – zagościł w Wiecznym Mieście! Tym razem zobaczyć można wystawę prac, oscylujących wokół tematyki drogi krzyżowej i ukrzyżowania. Zbiór ów odwiedził już Nowy Jork, Medellin, Lizbonę i Panamę, do Rzymu przybył zaś idealnie na rozpoczęcie Wielkiego Postu. 24 obrazy i 34 rysunki to tradycyjne, dobrze wszystkim znane sceny do cna przesiąknięte oryginalną kreską artysty. Mamy więc tu tak charakterystyczne dla Botero toporne postaci o nader krągłych twarzach, mamy współczesne wtręty, a w tle aluzje polityczne.  Fernando Botero to jeden z najbardziej znanych współczesnych artystów latynoamerykańskich. Prace jego wystawiane są m.in. w galeriach Paryża i Nowego Yorku. Rzymską wystawę odwiedzać będzie można aż do 1 maja 2016 roku. Warto więc skorzystać z okazji i z bliska przyjrzeć się dokonaniom kolumbijskiego twórcy.

Miejsce: Palazzo delle Esposizioni, Via Nazionale 194.
bilet: €10

Botero - karykaturzysta stylu klasycznego, marzec w Rzymie

Botero – karykaturzysta stylu klasycznego, foto:
cea +, CC BY 2.0

Wielkanoc w Watykanie

Wielkanoc to czas, w którym w Stolicy Piotrowej naprawdę wiele się dzieje. Dla katolików to najważniejszy moment w roku. Nie powinien zatem specjalnie dziwić fakt, że w Watykanie zjawiają się wtenczas prawdziwe tłumy. Jeśli planujesz być świadkiem obchodów Wielkanocy we włoskiej stolicy już dziś sprawdź bilety lotnicze do Rzymu :)

Oto skrót świątecznych wydarzeń:

20 marca (Niedziela Palmowa) – 9.30 msza papieska na placu św. Piotra. Towarzyszy jej procesja z palmami.

24 marca (Wielki Czwartek) – 9.30 papieska msza w Bazylice św. Piotra. Msza wieczorna, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, odprawiona zostanie 0 17.30 w Bazylice św. Jana na Lateranie.

25 marca (Wielki Piątek) – msza papieska w Bazylice św. Piotra o 17.00. O 21.15 w  Koloseum, pod przewodnictwem papieża, odprawiona zostanie droga krzyżowa.

26 marca (Wielka Sobota) – Wigilia Paschalna rozpocznie się o 20.30 w Bazylice św. Piotra.

27 marca (Niedziela Wielkanocna) – 10.15 papieska msza święta w Bazylice św. Piotra, o 12.00 na placu udzielone zostanie błogosławieństwo Urbi et Orbi.

Więcej informacji na temat darmowych biletów i sposobów ich rezerwacji znaleźć można tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *