[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Marzec 2018 w Rzymie

Plac św. Piotra warto odwiedzić w Niedzielę Palmową, marzec 2018 e Rzymie

Marzec 2018 w Rzymie

Wybierając się w tym miesiącu do włoskiej stolicy, załapać możemy się na obchody Wielkiego Tygodnia i liczne, w tym również multimedialne wystawy. W Wiecznym Mieście zawsze wiele się dzieje. Nie inaczej jest i tym razem! Jeśli więc chcecie zapewnić sobie chwilę odpoczynku i udać się na naprawdę przyjemny urlop, zarezerwujcie bilety lotnicze do Rzymu.

Liu Bolin w Rzymie

Do Liu Bolin, chińskiego fotografa i performera, na dobre przylgnął przydomek „niewidzialnego człowieka”. Bolin od lat umiejętnie wtapia się w znane miejsca, obrazy i fotografie. Ów dopracowany do granic możliwości kamuflaż jest zaś nie tyle zwykłą zabawą w kameleona, ile pretekstem do poruszenia ważnych kwestii politycznych i społecznych. Sposobem tym Liu Bolin zwraca uwagę m.in. na losy sztuki w królującej dziś erze internetu, na problem globalnego ocieplenia czy groźnych dla naszego zdrowia chemikaliów, którymi to nafaszerowane jest jedzenie. W pracach swych stawia więc on nie tylko na doskonalenie samej techniki. To doświadczenia, przemyślenia i codzienne zmaganie artysty ze światem tworzyć mają prawdziwą sztukę. Podczas trwającej właśnie w Rzymie wystawy, ujrzeć będziemy mogli zarówno te dzieła, dla których punktem wyjścia stało się rzymskie Koloseum oraz Pałac Królewski we włoskiej Casercie, jak i inne słynne prace artysty. Na ekspozycję tę zapraszamy aż do 1 lipca.

miejsce: Vittoriano, Via di S. Pietro in Carcere
bilety: 12, 10€

Niewidzialny człowiek - Liu Bolin, marzec 2018 w Rzymie

Niewidzialny człowiek – Liu Bolin, foto: chrisjtse, CC BY-ND 2.0

Marzec 2018 w Rzymie – nieznane miejskie zakątki

Prawdziwi miłośnicy Rzymu – Ci, którzy do włoskiej stolicy pielgrzymują regularnie – zawsze czekają na to, by w tutejszej miejskiej przestrzeni odkryć zupełnie nowe skarby. W kwestii tej marzec przygotował prawdziwą niespodziankę. Tylko raz do roku, 9 dnia miesiąca, odwiedzić można bowiem ulokowany w samym sercu miasta klasztor Tor de’Specchi. Choć z całą pewnością budowla ta nie może pretendować do grona największych rzymskich zabytków, zajrzeć powinni do niej wszyscy Ci, którzy poznawać chcą nowe zakątki miasta. W kościele katolickim 9 marca jest dniem poświęconym wspomnieniu włoskiej mistyczki św. Franciszki Rzymianki. Kobieta ta, żyjąca na przełomie XIV i XV wieku, obdarzona została mocą uzdrawiania i darem wizji. W Wiecznym Mieście słynęła też ona ze swej dobroczynności, a w pamięci zapisała się jako założycielka stowarzyszenia Oblatek Benedyktynek z Oliwnej Góry. Klasztoru tych sióstr poszukiwać należy między ruinami Teatru Marcellusa a bazyliką S. Maria in Aracoeli. Jak okazuje się, marzec 2018 w Rzymie potrafi zaskoczyć!

miejsce: Via del Teatro di Marcello 32
wstęp darmowy

To właśnie tu mieszkała niegdyś Franciszka Rzymianka, marzec 2018 w Rzymie

To właśnie tu mieszkała niegdyś Franciszka Rzymianka, foto: Anthony Majanlahti, CC BY 2.0

Klimt w multimedialnej odsłonie

Gustava Klimta, ojca wiedeńskiej secesji, z całą pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie da ukryć się, że artysta ten w sposób znaczący wpłynął na sztukę XX wieku. Chcecie wiedzieć, jak z kolei na dzieła Klimta spojrzeć pozwala nam wiek XXI? Prawdziwym majstersztykiem w tej dziedzinie jest wystawa goszcząca w Rzymie do 10 czerwca. Ta multimedialna ekspozycja pozwoli nam nie tylko wnikliwie poznać życie i twórczość artysty, ale i totalnie zanurzyć się w kreowanym przez niego świecie. „Klimt Experience” łącznie prezentuje ponad 300 dzieł wielkiego wiedeńskiego mistrza. Nawet jeśli któreś z nich udało Wam się już kiedyś podziwiać na żywo, to spotkanie zaskoczy Was możliwością dostrzeżenia najdrobniejszych nawet detali. Na wielkich telebimach dokładnie uda nam się przyjrzeć każdej malarskiej kresce. Niezwykła 45-minutowa podróż otuli nas obrazami, barwami, grą świateł i muzyką. Dzieła takie jak „Judyta I”, „Pocałunek”, „Złota Adela” czy „Drzewo życia” na dobre zadomowiły się w popularnej kulturze, warto więc wreszcie zobaczyć je z bliska.

Miejsce: Complesso Monumentale di S. Giovanni Addolorata, Piazza S. Giovanni na Lateranie
bilety: 8-13€

Czas ujrzeć dzieła Klimta w multimedialnej odsłonie, marzec 2018 w Rzymie

Czas ujrzeć dzieła Klimta w multimedialnej odsłonie, foto: bm.iphone, CC BY 2.0

Wielkanocna wizyta w Watykanie

Marzec 2018 w Rzymie nie może obyć się bez wizyty w Watykanie. Do wyprawy na Plac św. Piotra nikogo nie trzeba chyba specjalnie namawiać. Pamiętajmy jednak o tym, że w tym miesiącu jest ku temu jeszcze jedna, uroczysta okazja. 25. w Watykanie obchodzona jest Niedziela Palmowa. Jak co roku z okazji tej na placu odbywa się więc prowadzona przez papieża msza święta. Nabożeństwo rozpocznie się o 9.30 i wraz z procesją potrwa ok. 3 godzin. Na plac warto przybyć jednak nieco wcześniej. By wziąć udział w spotkaniu, zaopatrzyć musimy się też w bezpłatne, ale wymagane bilety. Z ciekawostek dodamy, że nie tak łatwo jest znaleźć w Wiecznym Mieście drzewa palmowe. Stąd też wierni w tę niedzielę zwykli sięgać po tak kojarzone z Rzymem, symbolizujące pokój gałązki oliwne. To właśnie je najczęściej miejscowi przynoszą ze sobą na rozpoczynające Wielki Tydzień uroczystości.

Plac św. Piotra warto odwiedzić w Niedzielę Palmową, marzec 2018 e Rzymie

Plac św. Piotra warto odwiedzić w Niedzielę Palmową

Kolejne niebywałe spotkanie ze sztuką

W Watykanie nie tylko plac św. Piotra, ale i słynna Kaplica Sykstyńska jest punktem obowiązkowym. W końcu każdy, kto zagląda do Wiecznego Miasta, chce na własne oczy ujrzeć najsłynniejszy fresk Michała Anioła. Niestety przyznać musimy, że tłumy, na które zawsze liczyć można w kaplicy, nieco utrudniają kontemplację tego dzieła sztuki. Jeśli jednak Rzym planujemy odwiedzić w najbliższym czasie, liczyć możemy na pewną ułatwiającą to zadanie niespodziankę. Przedsięwzięcie kryjące się pod nazwą „Giudizio Universale: Michał Anioł i Sekrety Kaplicy Sykstyńskiej” to kolejny intrygujący przykład tego, jak sztuka wchodzi w komitywę z najnowszą technologią. Tym razem mamy jednak do czynienia z zupełnie niebywałym spektaklem łączącym wizualne show bazujące na trójwymiarowych projekcjach z występami na żywo, z efektami specjalnymi i muzyką Stinga. Całość jest dziełem samego Marco Balicha, niejednokrotnie będącego m.in. dyrektorem artystycznym ceremonii igrzysk olimpijskich. Podczas wizyty w Rzymie warto więc prześledzić kalendarz i sprawdzić, czy uda nam się załapać na to widowisko.

Współczesna technologia pozwala nam na to, by Kaplicy Sykstyńskiej przyjrzeć się z bliska, marzec 2018 w Rzymie

Współczesna technologia pozwala nam na to, by Kaplicy Sykstyńskiej przyjrzeć się z bliska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *