[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Marzec 2017 w Rzymie

Forum Romanum, marzec 2017 w Rzymie

W marcu w Rzymie z pewnością nikt nie będzie się nudził. Miasto jak zwykle zadbało o rozmaite dodatkowe atrakcje. Nasze propozycje bieżącego miesiąca zdominowały kobiety. Zachęcamy więc do obejrzenia zdjęć Vivian Maier i prac znakomitej włoskiej artystki Artemizji Gentileschi. Poza tym w planach są też obchody dnia św. Franciszki Rzymianki i oczywiście święto kobiet. Marzy Ci się wizyta w Wiecznym Mieście? Nie odkładaj jej na potem – już teraz zamów bilety lotnicze do Rzymu.

Festa Della Donna – Dzień Kobiet we Włoszech

Dzień Kobiet na dobre zadomowił się nie tylko u nas – o święcie tym pamiętają również Włosi. Niegdyś z tej okazji kobiety obdarowywano tu kwitnącą na żółto gałązką akacji. Obecnie zwyczaj ów wciąż jest w dobrym tonie, choć prezentem stać może się też biżuteria w żółtym kolorze bądź kawałek żółtego tortu. Jeśli właśnie dziś – 8 marca – przebywacie w Rzymie bądź w którymkolwiek z innych włoskich miast, nie zapomnijcie o wycieczce do muzeum! Wieczorna kolacja bądź słodki deser to niekwestionowany gwóźdź programu. Jednak zanim w planie dnia nadejdzie czas na takie smakowitości, warto choć na chwilę oddać się kulturalnym rozrywkom. Dziś z okazji swego święta kobiety nie muszą kupować biletów. Dla nich wstęp do muzeów i galerii jest darmowy. Marzec 2017 w Rzymie daje więc nam okazję do obejrzenia intrygujących wystaw i zaoszczędzenia nieco grosza.

Rzymskie muzea 8 marca zapraszają wszystkie kobiety!. marzec 2017 w Rzymie

Rzymskie muzea 8 marca zapraszają wszystkie kobiety!, foto: David Blackwell., CC BY-ND 2.0

Spotkanie z Vivian Maier

Vivian Maier dziś uznawana jest za niekwestionowaną mistrzynię ulicznej fotografii. Jeszcze do niedawna o artystce tej nikt jednak nie słyszał. W wolnym czasie Vivian nie rozstawała się ze swym aparatem. Chowała się za obiektywem, odziana w męski strój i charakterystyczny kapelusz z pokaźnym rondem i tak, bacznym okiem podglądała okolicę. Vivian podczas każdej ze swych przechadzek wielokrotnie naciskała spust migawki. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że znacznie bardziej interesowało ją samo śledzenie ulicznego życia niż końcowy efekt pracy. Wielu swych filmów Maier w ogóle nie wywołała – tkwiły one zamknięte w kartonowych pudłach i odkryte zostały przypadkiem dopiero tuż przed jej śmiercią. Vivian przez wiele lat mieszkała w Nowym Yorku i Chicago – na co dzień pracowała tam jako dziecięca opiekunka. Dzięki jej nieokiełznanej pasji i niebywałemu talentowi dziś i my podejrzeć możemy Amerykę minionego stulecia. Te przejmujące czarno-białe fotografie w Wiecznym Mieście wystawiane będą od 17 marca aż do 18 czerwca. Na wystawę zaprasza Museo di Roma in Trastevere.

Adres: Piazza di S. Egidio 1b bilety: 9, 50€

Ameryka w obiektywie Vivian Maier, marzec 2017 w Rzymie

Ameryka w obiektywie Vivian Maier, foto: andrew prickett, CC BY-ND 2.0

Festa di Santa Francesca Romana

W Rzymie kościołów jest tak wiele, że nawet jeśli do miasta tego wracamy już po raz kolejny, to raczej nie znamy ich wszystkich. Na odkrywanie nowych świątyń jest jednak pewien całkiem ciekawy sposób. Wybierając się do włoskiej stolicy, warto mieć na oku obchody poświęcone lokalnym świętym. To one właśnie są znakomitą okazją do tego, by do programu zwiedzania włączyć nieznane dotąd sakralne obiekty. 9 marca jest dniem poświęconym wspomnieniu św. Franciszki Rzymianki. Kościół pod jej wezwaniem mieści się nieopodal Forum Romanum, wcale nie trzeba więc zadać sobie wiele trudu, by choć na chwilę do niego zajrzeć. Wiele legend św. Franciszce Rzymiance przypisuje dar bilokacji. Pewnie dlatego właśnie ta żyjąca na przełomie XIV i XV wieku kobieta wiele lat po swej śmierci uznana została za patronkę kierowców. Dzień jej święta to czas, w którym mieszkańcy miasta pod sam kościół koniecznie dostać chcą się samochodami. Przed świątynią może być więc nieco tłoczno i gwarnie, a w okolicy nie obejdzie się pewnie bez korków. Warto jednak skorzystać z okazji, jaką daje nam marzec 2017 w Rzymie i odkryć to miejsce.

adres: Piazza Santa Francesca Romana 4

Kościół Santa Francesca Romana, marzec 2017 w Rzymie

Kościół Santa Francesca Romana, foto: Victor R. Ruiz, CC BY-SA 2.0

Artemisia Gentileschi – włoska barokowa malarka

Artemisia Gentileschi to w historii malarstwa postać zupełnie niezwykła. W czasach, w których triumfy święcił Caravaggio, umieszczanie obrazów na płótnach wciąż kojarzone było raczej z rzemiosłem, nie zaś ze sztuką. Nie przystawało więc, by fachem tym zajmowała się kobieta – tym bardziej, gdy dzieła jej zahaczały o historyczną i biblijną tematykę. Artemisia Gentileschi była córką znanego malarza Orazia Gentileschiego. Już jako dziecko niemal cały swój czas spędzała ona w pracowni ojca i tam szlifowała swój warsztat. W wieku 23 lat Artemisia przyjęta została do Accademia del Disegno – elitarnej florenckiej placówki, która w kręgach swych zrzeszała wybitnych artystów, do tej pory tylko mężczyzn. Prace jej szybko zyskały również uznanie papiestwa. Obrazy malarki zachwycają swym niezwykłym klimatem, znakomicie użytym światłocieniem i wspaniale oddanymi emocjami na twarzach postaci. Kunszt tej niezwykłej włoskiej artystki podziwiać można w Palazzo Braschi. Wystawa czynna będzie aż do 7 maja.

adres: Piazza di S. Pantaleo 10 bilety: 11€

Artemisia Gentileschi - Jael i Sisera , marzec 2017 w Rzymie

Artemisia Gentileschi – Jael i Sisera

Marzec 2017 w Rzymie – Idy marcowe

Nie można opuścić Rzymu bez obejrzenia Forum Romanum – najstarszego z tutejszych miejskich placów. To w końcu jeden z obowiązkowych punktów wyprawy do Wiecznego Miasta. Miejsce to czasy swej największej świetności przeżywało za panowania Juliusza Cezara. To właśnie on przeprowadził tu zakrojoną na szeroką skalę rozbudowę i sprawił, że obszar ten stał się prawdziwym centrum rzymskiego życia. Z postacią Juliusza Cezara związane są słynne idy marcowe 44 r. p. n. e. Wówczas to 15 marca, a więc w dzień poświęcony bogu wojny Marsowi, Cezar został podstępnie zamordowany. Rzymskiego wodza dźgnięto sztyletem 23 razy. Wśród zamachowców znalazł się też jego dawny bliski przyjaciel Brutus. O dniu śmierci Juliusza Rzym z reguły nie zapomina. W okolicy Forum Romanum często odbywają się wówczas historyczne inscenizacje i rozmaite inne towarzyszące im wydarzenia. Szczegółów tegorocznych obchodów jeszcze nie znamy. 15 merca z pewnością warto jednak zabrać się za zwiedzanie właśnie tej części Wiecznego Miasta.

Forum Romanum, marzec 2017 w Rzymie

Forum Romanum, foto: David Rouhani, CC BY-ND 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *