[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Maj w Rzymie

W maju w Wiecznym Mieście liczyć możemy na różany deszcz w Panteonie i odwiedziny tam, gdzie zazwyczaj zajrzeć się nie da! To czas, w którym drzwi galerii i muzeów staną przed nami otworem. To również okazja ku temu, by zajrzeć do zamkniętych zazwyczaj na trzy spusty budynków!

Open House Roma

Wszyscy Ci, którzy właśnie goszczą w Rzymie, z pewnością będą zachwyceni propozycjami, jakie miasto przygotowało na najbliższy weekend. To właśnie 7 i 8 maja rusza kolejna edycja Open House Roma. Wydarzenie to jest częścią większego międzynarodowego projektu, w którym obecnie udział bierze już 28 miast z różnych zakątków globu. To okazja na niezwykłe spotkanie z miejską architekturą, zarówno tą historyczną, jak i tą najnowszą. Drzwi wielu budynków Wiecznego Miasta staną przed nami otworem. Dzięki temu zajrzeć będziemy mogli do wnętrza gmachów, do których zazwyczaj nie tak łatwo, a nawet wcale nie można się dostać. W zasięgu ręki będą nie tylko galerie czy muzea, ale i prywatne rezydencje. Z pewnością warto wybrać się do siedziby Włoskiego Banku Centralnego, która mieści się w Palazzo Koch czy też do XIX wiecznej Villa Mazzanti. Ciekawą propozycją może być też wędrówka po Primavalle – zachodnich rzymskich przedmieściach. W sumie na odwiedziny czeka w tym roku ponad 200 obiektów! Wstęp do wszystkich atrakcji jest darmowy, warto więc wykorzystać tę niecodzienną okazję. Program zwiedzania i wydarzeń towarzyszących sprawdzić można tutaj.

Palazzo Koch - siedziba Banca d’Italia, maj w Rzymie

Palazzo Koch – siedziba Banca d’Italia, foto:
Harvey Barrison, CC BY-SA 2.0

Maj w Rzymie – zielone Auditorium Parco della Musica

W maju zielenią kuszą rzymskie parki, na miłośników przyrody niespodzianka czeka też w Auditorium Parco della Musica! Ów wspaniały obiekt zazwyczaj wabi nas muzycznymi propozycjami, tym razem jednak przez trzy kolejne majowe dni będzie nieco inaczej. Szósta edycja Festival del Verde e del Paesaggio odbędzie się 13-15 dnia miesiąca. Na 25.000 metrach kwadratowych spotkają się szkółkarze, ogrodnicy, projektanci terenów zielonych oraz rozmaici rzemieślnicy – z pewnością możemy więc liczyć na porządną dawkę inspirujących ogrodniczych ciekawostek. Aromatyczne kwieciste ogrody, małe zielone skwerki, różany zaułek czy propozycje na urządzenie miejskich balkonów to oczywiście nie wszystko. Nie zabraknie też tu atrakcji dla najmłodszych czy wartych spróbowania smakołyków.

miejsce:  Auditorium Parco della Musica
bilet: € 10

W drugi majowy weekend zielnie będzie tu jeszcze więcej!, maj w Rzymie

W drugi majowy weekend zielni będzie tu jeszcze więcej!, foto:
Jean-Pierre Dalbéra, CC BY 2.0

 

Różany deszcz w Panteonie

W Rzymie z religijnymi uroczystościami najbardziej kojarzy się watykańska bazylika. W dzień Zesłania Ducha Świętego niezwykła uroczystość odbywa się jednak gdzie indziej – w Panteonie. W trakcie nabożeństwa tam właśnie, poprzez umieszczony w kopule otwór zwany oculusem do wnętrza budynku wpadać zaczynają tysiące czerwonych płatków róż. Chór odśpiewujący „Veni Creator Spiritus” i wirujące w powietrzu kwiaty tworzą spektakl, który przyciąga prawdziwe tłumy. Msza rozpoczyna się o 10.30, jednak już godzinę wcześniej trudno jest dostać się do środka. Różany deszcz w Panteonie podziwiali już wierni w pierwszych wiekach naszej ery. W tym roku uroczystość przypada w niedzielę 15 maja. Wtedy to właśnie warto zajrzeć na dawne Pole Marsowe i zobaczyć Panteon w tej niebywałej odsłonie.

Panteon usłany płatkami róż, maj w Rzymie

Panteon usłany płatkami róż, foto:
Stefano Costantini, CC BY 2.0

Noc Muzeów!

Maj w Rzymie to nie tylko wspaniała pogoda zachęcająca do długich miejskich wędrówek. To również intrygująca propozycja dla tych, którzy każdą chwilę skorzy są przeznaczyć na zwiedzanie. W sobotę 21 maja drzwi rzymskich galerii i muzeów nie zostaną zamknięte tuż po zmroku. Od 20.00 do 2.00 w nocy trwać będzie Noc Muzeów. To znakomita okazja, by za symboliczną opłatę €1 zwiedzić te miejsca, które zazwyczaj wymagają od nas nieco większego finansowego nakładu. Poza tym wieczór ów to nie tylko wystawiennicze sale. Nie zabraknie też koncertów, teatralnych i tanecznych przedstawień. Zmierzch w Wiecznym Mieście to zazwyczaj czas relaksu w lokalnych knajpkach, restauracjach czy klubach. Tym razem wato jednak wieczorne chwile spędzić nieco inaczej. W swe progi zapraszają m.in.: Muzeum MACRO, Palazzo Braschi, Villa Torlonia, Muzea Kapitolińskie, umieszczone na Zatybrzu Museo di Roma czy Palazzo delle Esposizioni, a to dopiero początek długiej listy propozycji. Chcesz w tę niezwykłą noc znaleźć się w Wiecznym Mieście? Już teraz sprawdź tanie loty do Rzymu!

Villa Torlonia, maj w Rzymie

Villa Torlonia, foto:
Dr. Wendy Longo, CC BY-ND 2.0

Superstudio 50

Od 21 kwietnia aż do 4 września w MAXII gości wystawa Superstudio 50. Zobaczyć będziemy mogli na niej ponad 200 prac słynnej włoskiej grupy, w tym instalacje, wideo, grafiki, kolaże, fotografie i różnorakie publikacje. Część materiałów tu obecnych to dzieła dobrze znane i goszczące w największych muzealnych salach świata. Poza nimi pojawią się jednak i zupełnie nieznane skarby, wchodzące w skład zapomnianych archiwalnych materiałów. Superstudio to grupa założona w latach 60. przez studentów architektury z Florencji – to wizjonerzy, przedstawiający nie tylko nowy model architektury, ale wręcz alternatywny styl życia na ziemi. Nie zabraknie więc tu scen rodem z filmów science-fiction, srebrnych latających spodków czy złotych piramid. Pomysły Superstudio inspirowały i wciąż inspirują wielu współczesnych architektów. Również dla osób z branżą tą w ogóle nie związanych, z pewnością będzie to intrygująca propozycja. Maj w Rzymie zdoła poruszyć naszą wyobraźnię!

miejsce: MAXXI, Via Guido Reni, 4/a
bilety: € 10, € 8, € 4

MAXII - to tu gości wystawa Superstudio 50, maj w Rzymie

MAXII – to tu gości wystawa Superstudio 50, foto:
Luigi Guarino, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *