[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Maj 2018 w Rzymie

W Rzymie zwiedzanie muzeów jest punktem obowiązkowym!, maj 2018 w Rzymie

Majowe dni w Rzymie zapowiadają się niezwykle ciekawie. Jeśli więc planujecie chwilę wiosennego wytchnienia, włoską stolicę naprawdę warto wziąć pod uwagę. To właśnie tu w najbliższych dniach odkryć będzie można nieznane zaułki miasta. Kuszącą propozycją jest też różany deszcz w Panteonie czy relaksujący wieczór przy dźwiękach elektronicznej muzyki.

Majowe odkrywanie rzymskich zakątków

Wieczne Miasto słynie ze wspaniałej architektury. I choć do włoskiej stolicy przyjeżdżamy właśnie po to, by podziwiać te pochodzące z różnych okresów dzieła, nie wszystko na co dzień dostępne jest tu naszym oczom. Rzym to nie tylko sztandarowe, wszystkim znane budowle. Również znajdujące się w prywatnych rękach apartamenty i wille, niedostępne dla postronnych osób budynki administracji publicznej, a nawet niedziałające fabryki wyglądem swym potrafią tu zaskoczyć. Stąd też raz do roku w majowy weekend Wieczne Miasto stwarza niepowtarzalną okazję ku temu, by poznać te czarujące, zupełnie nowe rejony. Kolejna, siódma już edycja Open House Roma rusza już wkrótce – 12 i 13 dnia miesiąca. Znów więc otworem staną drzwi muzeów, bibliotek, rozmaitych instytutów, pracowni i prywatnych rezydencji. Zainteresowani odwiedzić będą mogli m.in. Siedzibę Włoskiej Agencji Kosmicznej, podziemia bazyliki Santa Sabina czy udać się na rowerową wycieczkę śladem rzymskiego street artu i opuszczonych budynków rozciągających się pomiędzy Flamino a Testaccio. Program przewiduje rozmaite spotkania, warsztaty i wyprawy w towarzystwie przewodników. Wszystkie wydarzenia są darmowe, na niektóre trzeba się jednak wcześniej zarejestrować. Więcej szczegółów odnajdziecie na stronie.

Testaccio - mniej znane rzymskie dzielnice też skrywają ciekawe skarby, maj 2018 w Rzymie

Testaccio – mniej znane rzymskie dzielnice też skrywają ciekawe skarby, foto: N i c o l a, CC BY 2.0

Maj 2018 w Rzymie – Panteon w płatkach róż

Dla odmiany Panteon, znajdujący się w gronie najbardziej znanych rzymskich budowli, na odwiedziny gotowy jest co dzień. Są jednak takie dni w roku, w których ta ulokowana na Polu Marsowym świątynia prezentuje się szczególnie okazale. 21 marca i 21 kwietnia głównym bohaterem staje się tu słońce. Wówczas to wpadające przez oculus promienie jasnym strumieniem zalewają drzwi wejściowe. Innym ciekawym wydarzeniem jest różny deszcz w Panteonie. Ten, od pierwszych wieków naszej ery wnętrze budowli zalewa zawsze w dzień zesłania Ducha Świętego. Obecnie przez 9-metrowy otwór w dachu dziesiątki tysięcy płatków róż zrzucają tu strażacy. Jeśli na własne oczy zobaczyć chcecie to widowisko, zjawcie się na odprawianej tu 20 maja mszy świętej. Nabożeństwo rozpoczyna się o 10.30. Ci jednak, którzy chcą załapać się na wejście do środka, przybyć muszą parę godzin wcześniej. Dla „spektaklu” tego warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Panteon wywiera duże wrażenie nie tylko w świątecznej odsłonie, maj 2018 w Rzymie

Panteon wywiera duże wrażenie nie tylko w świątecznej odsłonie

Rzymska Noc Muzeów!

Maj 2018 w Rzymie naprawdę zaskakuje bogactwem propozycji. Kolejnym wydarzeniem, którego nie możemy ominąć, będąc w tym czasie w Wiecznym Mieście, jest kultowa już Noc Muzeów. Przedsięwzięcie to zna chyba każdy, gdyż odbywa się ono w wielu miastach świata. Zwiedzanie muzealnych sal pod osłoną nocy to szansa na to, by zaoszczędzić nieco grosza i za symboliczne 1€ zapoznać się z najciekawszymi rzymskimi wystawami. Każdy, kto choć raz zajrzał do włoskiej stolicy, wie, jak wiele jest tu galerii do odkrycia. Nie da ukryć się też, że wizyty w muzeach, zwłaszcza podczas rodzinnej wyprawy, pochłaniają całkiem pokaźne fundusze. Stąd też warto zawczasu prześledzić stronę tego nocnego przedsięwzięcia obejmującego wystawy oraz koncerty czy teatralne przedstawienia. Rzymska Noc Muzeów rozpoczyna się o 19 maja o godzinie 20.00 i trwać będzie do 2.00 w nocy. Na odkrycie nowych muzealnych przestrzeni z pewnością będzie więc wystarczająco dużo czasu.

W Rzymie zwiedzanie muzeów jest punktem obowiązkowym!, maj 2018 w Rzymie

W Rzymie zwiedzanie muzeów jest punktem obowiązkowym!, foto: neiljs, CC BY 2.0

Japońska eskapada

Rzym w zanadrzu zawsze przygotowanych ma wiele niespodzianek. Tutejsze muzea i galerie z chęcią zapraszają w rozmaite podróże w dalekie strony. Wybierając się do włoskiej stolicy, liczyć możemy więc nie tylko na typowo lokalne atrakcje. Właśnie teraz wystarczy zajrzeć do Scuderie al Quirinale, a w okamgnieniu znajdziemy się w Japonii. Hiroshige Andō uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy i grafików kraju Kwitnącej Wiśni. Zasłynął on też jako twórca drzeworytów ukiyo-e – obrazów przemijającego świata. Zbiór, który oglądać można aż do 29 lipca w Rzymie, obejmuje 230 prac przywiezionych tu z różnych zakątków Włoch, z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Ujrzeć będziemy mogli więc tu zarówno wczesne portery, jak i zupełnie niezwykłe późniejsze pejzaże i obrazy natury. Jeśli więc w napiętym rzymskim grafiku znajdziecie chwilę czasu, koniecznie zajrzyjcie właśnie tu i przyjrzyjcie się wschodniej sztuce w najlepszym wydaniu. Jakby nie było, twórczość Hiroshige swego czasu oczarowała samego Van Gogha. Tym, którzy z pracami artysty chcieliby się zapoznać w Polsce, polecamy Muzeum Miedzi w Legnicy bądź krakowską „Mangghę”. W tej ostatniej zgromadzona jest spora kolekcja zgromadzona przez Feliksa Jasieńskiego.

wstęp:12€
adres: Via Ventiquattro Maggio 16

Hiroshige Andō zaliczany jest do grona największych japońskich artystów, maj 2018 w Rzymie

Hiroshige Andō zaliczany jest do grona największych japońskich artystów

Elektroniczne brzmienie

Maj 2018 w Rzymie do zaoferowania ma nie tylko wystawiennicze sale. Od 5 aż do 26 dnia miesiąca, w dzielnicy San Lorenzo i Pigneto trwać będzie Spring Attitude Festival: Pollination – wydarzenie, które dedykowane jest wszystkim fanom muzyki elektronicznej. Zasadniczo główna część festiwalu Spring Attitude opatrzona tytułem „Spring is the New Fall” przeniesiona została na jesień. Już w maju poczuć możemy jednak pewien przedsmak tej wielkiej klubowej imprezy. W najbliższych dniach na rzymskich scenach pojawią się tacy artyści jak DJ Floating Points, SA Soundsystem, Ketama Centoventisei czy Bawrut. Po męczącym dniu pełnym zwiedzania z pewnością liczyć będzie więc tu można na dobrą zabawę, chwilę relaksu przy dźwiękach i odkrycie miasta w jego nocnej, imprezowej odsłonie. Jeśli chcecie załapać się na tutejsze majowe propozycje, już teraz zarezerwujcie bilety lotnicze do Rzymu.

Wieczorne koncerty to przyjemny pomysł na relaks, maj 2018 w Rzymie

Wieczorne koncerty to przyjemny pomysł na relaks, foto: Roberto Ventre, CC BY-SA 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *