[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Maj 2017 w Rzymie

Poza zwiedzaniem w programie Open House Roma gości też nordic walking w okolicach Willi Borghese. maj 2017 w Rzymie

Rzym to miasto, które potrafi zaskoczyć. W najbliższym czasie możemy załapać się tu na festiwal tatuażu i zanurzyć się w hipnotyzujących elektronicznych brzmieniach. Sam początek maja to również kolejna edycja Open House Roma! Dostajemy więc szansę na poznanie miasta z zupełnie innej, zazwyczaj niedostępnej strony. Chcecie rozsmakować się w tutejszych atrakcjach i pięknej wiosennej pogodzie? Nic prostszego, wystarczy zamówić bilety lotnicze do Rzymu!

Open House Roma

Jeśli właśnie teraz jesteś w Wiecznym Mieście, 6 i 7 dnia miesiąca uda Ci się odkryć takie rzymskie zakątki, o których na co dzień można tylko pomarzyć. Tradycyjnie Rzym na początku maja włącza się w międzynarodowy projekt Open House. Wówczas to przez całe dwa dni nieodpłatnie zwiedzać można prywatne apartamenty i wille, fabryki i budynki instytucji publicznych. W tym roku we włoskiej stolicy drzwi swe otworzy ponad 200 różnorakich gmachów, w tym również te, które świadczą o międzynarodowym charakterze miasta. Po raz pierwszy w ramach tej imprezy odwiedzić uda się więc zagraniczne akademie i instytuty. Oczywiście dzięki Open House Rome zajrzymy też do wielu niezwykle urokliwych, zabytkowych kamienic i pałacyków. Nie zapominajmy jednak o tym, że te dwa majowe dni są też niepowtarzalną szansą na odkrycie bliższych naszym czasom perełek. Ci, którzy zainteresowani są tutejszą architekturą współczesną, zajrzeć powinni do dwóch prężnie rozwijających się dzielnic – do Portuense i Pigneto. Maj 2017 w Rzymie to znakomita szansa na to, by na nowo rozkochać się we włoskiej stolicy. Oto kompletna lista miejsc, które odwiedzić można w tym roku.

Poza zwiedzaniem w programie Open House Roma gości też nordic walking w okolicach Willi Borghese. maj 2017 w Rzymie

Poza zwiedzaniem w programie Open House Roma gości też nordic walking w okolicach Willi Borghese, foto: Johan Siegers, CC BY 2.0

Wiosenne elektroniczne brzmienie

Spring Attitude Festival to wielkie święto muzyki elektronicznej. Tegoroczna siódma edycja przedsięwzięcia rusza już pod koniec miesiąca – załapać można się na nią 25, 26 i 27 maja. Wśród goszczących w Rzymie artystów pojawi się między innymi Yussef Kamaal, Nathan Fake, Jon Hopkins czy Max Cooper – pełną listę nazwisk znajdziemy tutaj. Jak zwykle w do głosu dojdą więc młodzi artyści, którzy zabiorą nas w świat muzyki eksperymentalnej i undergroundowej. Elektroniczne brzmienie zawsze gości tu w różnych odsłonach – sięga ono do korzeni hip-hopowych, rockowych, psychodelicznych i etnicznych. Spring Attitude Festival to prawdziwa uczta dla ucha – docenią ją nawet Ci, którzy na co dzień lubują się w nieco innych dźwiękach. Jak okazuje się, Wieczne Miasto do zaoferowania ma nie tylko ślady odległej przeszłości, majowe spotkania spod znaku muzyki elektronicznej to świeży powiew współczesności. Aby załapać się na tę niezwykłą kąpiel w dźwiękach, zjawić musimy się w MAXXI – rzymskim muzeum sztuki XXI wieku. Część koncertów odbędzie się też w Guido Reni District.

Tu, w MAXXI, odbędzie się Spring Attitude Festival , maj 2017 w Rzymie

Tu, w MAXXI, odbędzie się Spring Attitude Festival, foto: hmmmayor, CC BY-NS 2.0

Maj 2017 w Rzymie – angielskie melancholijne klimaty

6 maja rzymska Nero Gallery otwiera ekspozycje „Ebb and flow”. To właśnie tu odbędzie się pierwsza włoska, w pełni solowa wystawa prac angielskiego artysty znanego pod pseudonimem Craww. Gwarantujemy, że odwiedziny w Nero Gallery okażą się wycieczką do zupełnie innego świata. Płótna artysty często zamieszkują melancholijne kobiety i czarne kruki. Faliste linie i bogactwo inspirowanych naturą szczegółów nieraz na myśl przywodzi secesję. Tym jednak, co w pamięci pozostaje najdłużej, jest klimat – mroczny, gotycki, tajemniczy, ale i prawdziwie magnetyzujący. Craww mieszka w okolicach Sheffield na samym skraju Peak District. Przyznać trzeba, że angielskie wyżynne pustkowia to wymarzona więc inspiracja do takiej twórczości. Zarówno na wzgórzach w okolicach Sheffield, jak i na obrazach Craww’a melancholia igra z zachwytem, a smutek z ekstazą i tęsknotą. Jeśli chcecie na własnej skórze poczuć tę przejmującą atmosferę, Nero Gallery zaprasza jeszcze do 13 czerwca.

adres: Via Castruccio Castracane 9, od wtorku do niedzieli między 16.00 a 20.00

Magiczne angielskie pustkowia, maj 2017 w Rzymie

Magiczne angielskie pustkowia, foto: Richard Walker, CC BY 2.0

Maj z tatuażem

Pięknie wykonany tatuaż może być prawdziwym dziełem sztuki. Jeśli do stwierdzenia tego odnosicie się dość sceptycznie, zajrzyjcie do Palazzo dei Congressi – tu przekonacie się o tym na własne oczy! Maj 2017 w Rzymie to International Tattoo Expo. 5, 6 i 7 dnia miesiąca w Wiecznym Mieście zagości ponad 400 światowej klasy tatuażystów. Miłośnicy tematu wiedzą, że w sztuce tatuowania ciała wyodrębnić można różne style. Laicy zaś w tej kwestii z pewnością będą mogli porządnie się podszkolić. Podczas rzymskiej imprezy z bliska przyjrzymy się najlepszym przykładom tatuaży etnicznych, dotwork, blackwork, avant-garde czy tych, utrzymanych w estetyce new traditional. Samo podglądanie i podziwianie tatuaży to jednak nie wszystko. W programie przewidziane są liczne tutoriale, konkursy, a nawet teatralne występy – szykuje się więc cała masa atrakcji.

adres: Piazza John Kennedy 1
bilet wstępu: 15€

International Tattoo Expo, maj 2017 w Rzymie

International Tattoo Expo

World Press Photo

Wystawy World Press Photo nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Rokrocznie zdjęcia ją tworzące goszczą w ponad 100 miastach rozsianych po 45 krajach – za każdym razem, od ponad sześćdziesięciu lat, ogląda je blisko 4 miliony osób! Oczywiście te najznakomitsze dzieła fotografii prasowej bez problemu zobaczyć będzie można również i u nas. Jeśli jednak do 28 maja zajrzeć planujemy do Rzymu, przyjemności tej nie musimy odkładać na inną okazję. Do konkursu World Press Photo zawsze napływa wiele zgłoszeń, spośród nich jury wybiera garstkę najlepszych fotografii, które krążą potem po świecie. Zdjęcia za każdym razem nagradzane są w ośmiu kategoriach: życie codzienne, sport, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sztuka, przyroda, portret, no i oczywiście zdjęcie roku. W 2016 zwycięzcą w tej ostatniej kategorii został Burhan Ozbilici. Wybrany kadr przedstawia zamachowca z galerii sztuki w Ankarze. Z rąk napastnika zginął wówczas rosyjski ambasador Andriej Karłow.

adres: Palazzo delle Esposizioni, Via Nazionale 194
bilety: 12,50€

World Press Photo - obowiązkowa coroczna wystawa! , maj 2017 w Rzymie

World Press Photo – obowiązkowa coroczna wystawa! , foto: FaceMePLS, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *