[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Magiczna Ponza – wyspiarskie okolice Rzymu

Na Ponzie można wynająć jacht, łódkę, a nawet kajak, okolice Rzymu

Sycylii Elby czy Capri nikomu nie trzeba przedstawiać. Niektóre italskie wyspy każdego roku przyciągają pokaźne tłumy. Na okalających Półwysep Apeniński morzach znaleźć można jednak i takie niewielkie skrawki lądu, które wciąż należą do Włochów nie zaś do zagranicznych turystów. Magiczna Ponza leży całkiem blisko Rzymu. Planując urlop w Wiecznym Mieście i tam warto spędzić choć chwilę!

Niezwykłe okolice Rzymu – walory Ponzy

Ponza to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Z pewnością nie odnajdą się tu Ci, którzy liczą na gwarne imprezy na plażach, wystawne restauracje i drogie, szykowne butiki. Jeśli jednak po wyczerpującym zwiedzaniu Wiecznego Miasta chcemy odpocząć w ciszy i spokoju, to wręcz wymarzone miejsce. Ponza urzeka białymi wapiennymi klifami, turkusową wodą i kolorowymi wznoszącymi się nad brzegiem domkami. Nie brak tu bezludnych plaż, do których dostać można się jedynie od strony wody. Nie brak też pochowanych w skałach tajemniczych grot idealnie nadających się do nurkowania z maską, płetwami i rurką. Na okalających wyspę wodach codziennie kołyszą się rybackie łodzie. Nic więc dziwnego w tym, że wysepka słynie ze wspaniałej kuchni bazującej na rybach i owocach morza. Ruch samochodowy jest tu mały, niemal nieodczuwalny, miasteczko składa się zaś z jednej głównej ulicy. W skrócie rzec by można, że Ponza to wymarzone miejsce, by zasmakować przepysznej włoskiej kuchni i prostego, spokojnego życia.

Ponza i jej kolorowe domki, okolice Rzymu

Ponza i jej kolorowe domki

Szczypta legend i historii

Ponza to nie tylko magiczne krajobrazy, tajemnicze są również związane z nią historie. W myśl lokalnych legend nazwa wyspy pochodzi od samego Poncjusza Piłata. Rodzina tego najbardziej znanego rzymskiego prefekta Judei właśnie tu posiadała swą prywatną grotę. Choć historycy dowodzą, że nazwa Pontia pojawia się już w pismach Strabona, a więc w tekstach powstałych jeszcze przed narodzinami Piłata, to i tak na wyspie znajdziemy opatrzoną jego imieniem grotę. Jeśli tylko chcemy, w kwestii roztajemniczania nazwy wybrać możemy też inną opcję. Słowo Pontia znaczy tyle, co „kraina mostów”. Miano to dla wyspy tej wydaje się wręcz idealne, pełno tu bowiem pięknych skalnych mosteczków i łuków.

Smaczku Ponzie dodaje też fakt, że utożsamiana jest ona z mityczną Ajają, wyspą zamieszkiwaną przez Kirke. To tu Odyseusz spędzić miał rok ze swej tułaczki, tu również towarzysze jego zamienieni zostali w świnie. Inna z opowieści mówi o tym, że ziemię Kirke odwiedzili też towarzyszący Jazonowi Argonauci podczas swej słynnej wyprawy po złote runo. A to jeszcze nie koniec zdumiewających historii …

W czasach rzymskich na wyspie uwięziony został Neron – brat rzymskiego cesarza Kaliguli. Zginął on tam samobójczą śmiercią, z wygnania powróciły zaś dwie jego siostry – Julia Liwilla i Agrypina. Ta pierwsza z nich na Ponzie miała swój dwór. Pozostałości dawnego Pałacu Julii wciąż są na wyspie.

Na wyspie bywa tajemniczo, ale i niezwykle kolorowo!, okolice Rzymu

Na wyspie bywa tajemniczo, ale i niezwykle kolorowo!, foto: Agostino Zamboni, CC BY-SA 2.0

Jak spędzić czas na wyspie?

Jeśli na Ponzie chcemy zostać na dłużej, nastawić musimy się przede wszystkim na błogie lenistwo. Włosi przyjeżdżają tu po to, by cieszyć się pięknymi krajobrazami, słońcem i wodą. Od razu lojalnie ostrzegamy, że to właśnie są największe atrakcje wyspy.

Oczywiście Ci, którzy preferują aktywniejszą formę spędzania wolnego czasu, nie muszą całymi dniami wylegiwać się na plaży. Spokojnie można tu wynająć łódkę lub kajak, wiele frajdy sprawia też nurkowanie w tutejszych grotach. Na odwiedzenie czekają wspomniane już miejsca związane z Kirke, Poncjuszem Piłatem czy siostrą Kaliguli. Warto zajrzeć też do ogrodu botanicznego oraz w Porto di Ponzo bez celu pobłądzić wąskimi wijącymi się uliczkami. Na chwilę wytchnienia idealnie nadają się przytulne kafejki, głód zaś zaspokoją smaczne posiłki z niewielkich rozsianych po wyspie restauracji. Ponadto Ponza pochwalić może się też górami, nie brak więc tu szlaków i na dłuższe, dalsze wyprawy.

Czas na posiłek

Odwiedzając Ponzę, w kwestii jedzenia nastawić powinniśmy się na wszelkie dary morza. W końcu te w ręce szefów kuchni trafiają tu wprost z łodzi rybackich. Na wyspie do wyboru mamy wiele lokali serwujących naprawdę smakowite potrawy. Warto więc ruszyć przed siebie i szukać, pamiętając o tym, że zachwycają tu nie tylko dania, ale i roztaczające się z tarasów widoki. Ze względu na te ostatnie szczególnie polecamy Il Tramonto i Orestorante. Prawdziwie magicznie robi się tam oczywiście o zachodzie słońca. Jak okazuje się, okolice Rzymu pod względem pejzaży potrafią prawdziwie zaskoczyć!

Magiczne zachody słońca, okolice Rzymu

Magiczne zachody słońca, foto: Agostino Zamboni, CC BY-SA

Najlepszy moment na wizytę na wyspie

W porównaniu do bardziej znanych włoskich wysp, wśród turystów zagranicznych Ponza jest stosunkowo mało znana. Nie znaczy to jednak, że ten urokliwy skrawek lądu świeci pustkami – nad wyraz chętnie odwiedzają go przybywający ze stałego lądu Włosi. Swego czasu Ponza zmagała się z prawdziwą inwazją szukającej miejsca na zabawę młodzieży. Burmistrz osobiście zadbał jednak o to, by osobom nieletnim uniemożliwić wynajmowanie jachtów i hoteli. Przyznać trzeba, że od tego czasu zrobiło się tu spokojniej, choć oczywiście nie pusto. Miesiącem, który osobiście polecamy na odwiedziny, jest wrzesień. Tłumy stają się tu wówczas nieco mniejsze, a wody okalające wybrzeże wciąż są przyjemnie ciepłe.

Ponza - urokliwe nadmorskie klify, okolice Rzymu

Ponza – urokliwe nadmorskie klify

Z Rzymu na Ponzę

By z Wiecznego Miasta dotrzeć na Ponzę wystarczy wpierw wsiąść w pociąg jadący wprost do Anzio – tam złapiemy prom, który zabierze nas na wyspę. Droga z Roma Termini do Anzio zajmie nam godzinę, za bilet zapłacimy 3.92€. Przeprawa promem trwa 70 minut, cena biletu w jedną stronę waha się od 10-30€ .

Ponza to idylliczna kraina, w której naprawdę można wypocząć. Jeśli chcecie osobiście odwiedzić to miejsce, już teraz zabukujcie bilety lotnicze do Rzymu. Z włoskiej stolicy choćby na dzień czy dwa z pewnością uda Wam się wyskoczyć właśnie tutaj. Jak okazuje się, okolice Rzymu też warto ująć w przygotowywanym planie wycieczki.

Na Ponzie można wynająć jacht, łódkę, a nawet kajak, okolice Rzymu

Na Ponzie można wynająć jacht, łódkę, a nawet kajak, foto: Bindalfrodo, CC BY-SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *