[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Luty w Rzymie

Zima wciąż trwa – w lutym w Wiecznym Mieście w pewnością jednak będzie gorąco. Karnawał i święto zakochanych to w miesiącu tym dwa szczególnie istotne wydarzenia. Dzień św. Walentego w tym roku wypada w niedzielę. Jest jeszcze czas na to, by skusić się na niezapomniany weekend w samym sercu włoskiej stolicy! Może nawet uda się skorzystać z promocji na tanie loty do Rzymu :)

Szczypta paryskiej sztuki

Impresjoniści Tête à tête to zupełnie niezwykła kolekcja pond 60 obrazów, które w progi Vittoriano trafiły wprost z ulokowanego nad brzegiem Sekwany paryskiego Musée d’Orsay. Czas ekspozycji tej cieszącej się niemałą popularnością wystawy, przedłużony został do 21 lutego 2016 roku. Sposobem tym wszyscy, którzy właśnie teraz są w Rzymie bądź planują zjawić się tam już za chwilę, mają jeszcze okazję ujrzenia na własne oczy dzieł tak znanych artystów, jak: Pierre Auguste Renoir, Paul Cézanne, Edgar Degas, Edouard Manet czy Claude Monet. Tytuły takie jak „Balkon”, „Portret kobiety z maszynką do kawy”, „Lekcja tańca” czy „Jeantaud, Linet et Lainé” mówią same za siebie. Ten skrawek Paryża w sercu Rzymu to wspaniała gratka dla miłośników sztuki. To również znakomita okazja, by podejrzeć codzienne paryskie życie u schyłku XIX w.

Miejsce: Vittoriano

bilety: normalny – 12€, ulgowy – 9€

Paryskie Musée d’Orsay - stąd przybyły słynne obrazy impresjonistów, luty w Rzymie

Paryskie Musée d’Orsay – stąd przybyły słynne obrazy impresjonistów, foto: Dimitry B., CC BY 2.0

Luty w Rzymie – czas na Watykan

Z okazji trwającego Roku Miłosierdzia od 5 do 14 lutego w bazylice watykańskiej wystawiona zostanie urna z ciałem św. ojca Pio. Obecnie to chyba jeden z najpopularniejszych świętych katolickiego kościoła, który za życia działał w San Giovanni Rotondo. Tamtejsze sanktuarium jest drugim, zaraz po Rzymie, najchętniej wybieranym przez wiernych miejscem pielgrzymkowym we Włoszech. Ojciec Pio był stygmatykiem, był też niezwykle charyzmatycznym duszpasterzem, którego nieustannie nachodziły pokaźne rzesze współwyznawców proszących o wstawiennictwo i błogosławieństwo. Również teraz w bazylice nie zabraknie pewnie przybywających z różnych zakątków pielgrzymów.

W roku jubileuszowym wiele dzieje się w Watykanie, luty w Rzymie

W roku jubileuszowym wiele dzieje się w Watykanie. foto: Carlo Mirante, CC BY 2.0

The Art of the Brick – klocków lego w takiej odsłonie jeszcze nie widzieliście!

Wydaje się Wam, że ekspozycje z klocków lego to temat na tyle oklepany, iż w dziedzinie tej nic nie zdoła już Was zaskoczyć? Luty w Rzymie mylne to przeświadczenie łatwo może skorygować. Wystarczy zajrzeć na wystawę The Art of the Brick: the incredible art of LEGO by Nathan Sawaya, która jeszcze do 14 dnia miesiąca gościć będzie w Wiecznym Mieście. Jak głoszą chwalebne opinie to pierwszy projekt, w którym wyłącznym medium sztuki stały się klocki lego. Słusznie podejrzewać możemy zatem, że tym razem chodzić będzie o coś więcej, niż tylko o wzniesione z kolorowych cegiełek budowle. Na wystawach w Melbourne, Los Angeles, Nowym Yorku czy Szanghaju zawitały tłumy. CNN ekspozycję tę wciągnęło na wytypowaną przez siebie listę dziesięciu wystaw, które koniecznie trzeba zobaczyć! To chyba rekomendacja, której choć trochę można zaufać, co do reszty przekonamy się już na miejscu.

Miejsce: Set Gallery, Via Tirso 14 Bilet normalny – 15,50€

The Art of the Brick - wystawa Nathan Sawaya, luty w Rzymie

The Art of the Brick – wystawa Nathan Sawaya, foto: Richard Fisher, CC BY 2.0

Karnawał czas zacząć!

O odradzającym się rzymskim karnawale już wspominaliśmy – więcej na ten temat przeczytać można tutaj. Tegoroczna zabawa karnawałowa właśnie trwa w najlepsze, załapać można się na nią jeszcze przez parę najbliższych dni, do 9 lutego. Piazza di Spagna, Piazza del Popolo, Via del Corso i Piazza Navona to główne lokalizacje, w których odbywać będzie się całe wydarzenie. Pamiętacie o włoskich karnawałowych przysmakach? Poza polowaniem na wspomniane słodkości, na smakoszy czekają i inne atrakcje. Swe siły zmobilizować powinni oni w najbliższy poniedziałek, dzień przed końcem karnawału. Wówczas to serwowana będzie polenta oraz pyszne włoskie makarony, oczywiście w towarzystwie wybornego lokalnego wina. Luty w Rzymie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim łasuchom.

Czas karnawału, luty w Rzymmie

Czas karnawału, foto: M Car, CC BY-ND 2.0

Walentynki w Rzymie

Walentynki to idealny czas na odwiedzenie Wiecznego Miasta – do zasadności tego pomysłu nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Sam św. Walenty był Rzymianinem. Jak głosi legenda na karę więzienia skazany został on za to, że wbrew cesarskim rozporządzeniom nie powstrzymał się od udzielania ślubów legionistom i ich wybrankom. To ówczesny władca, Klaudiusz II Gocki, wiedziony głosem swych doradców doszedł do wniosku, że służbie żołnierskiej z pewnością nie przysłuży się zmiana stanu cywilnego. Rzym to jeden z najbardziej romantycznych zaułków Europy – wie to każdy, kto choć raz znalazł się w tym mieście. Specjalnie nie dziwi zatem fakt, że z okazji dnia św. Walentego włoska stolica dla zakochanych przygotowała parę atrakcji. Ci, którzy lubią wspólnie spędzać czas w muzealnych salach, liczyć mogą na wejście dla dwóch osób w cenie jednego biletu. Melomani zaś wieczorową porą wysłuchać mogą niezwykłego koncertu, podczas którego najbardziej znane arie operowe Verdiego czy Pucciniego, okraszone zostaną dodatkowo baletowymi popisami. Bilet na to wydarzenie nabyć można tutaj. Poza tym do dyspozycji jest oczywiście całe Wieczne Miasto! Jako inspirację przypominamy nasze 10 pomysłów na randkę w Rzymie.

Kolacja w rzymskiej restauracji, luty w Rzymie

Kolacja w rzymskiej restauracji, foto:victoria harjadi, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *