[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Luty 2018 w Rzymie

W Rzymie nie tak trudno jest odbyć prawdziwie romantyczny spacer, luty 2018 w Rzymie

Wieczne Miasto o każdej porze roku jest miejscem wręcz wymarzonym na urlop. Jeśli więc mamy chwilę wolnego czasu, zarezerwujmy bilety lotnicze do Rzymu i udajmy się tam w lutym. W tym miesiącu we włoskiej stolicy spędzimy niezapomniane walentynki, pobuszujemy po pchlim targu i załapiemy się na naprawdę ciekawe wystawy.

Fornasetti w Palazzo Altemps

Palazzo Altemps jest jedną z czterech placówek współtworzącą rzymskie Muzeum Narodowe. Jeśli do tej pory nigdy nie udało Wam się odwiedzić tego skrywającego starożytne skarby pięknego renesansowego pałacu, właśnie teraz jest ku temu zupełnie niepowtarzalna okazja. Na co dzień liczyć możemy tu na pokaźny haust dawnych rzymskich dziejów, choć nie mniej zachwycające są też bardziej nam współczesne freski zdobiące pokój kredensowy i tutejsze loggia. Aż do 6 maja pałacowa przestrzeń zaprasza jednak w nieco odmienną podróż. Piero Fornasetti był dekoratorem wnętrz, malarzem, wydawcą książek, rzeźbiarzem, projektantem mebli – artystą w każdym calu. Dzieło jego wciąż kontynuuje syn Barnaba. On też odpowiedzialny jest za powstanie zupełnie magicznej, goszczącej tu właśnie wystawy. Aktualna ekspozycja Palazzo Altemps wije się przez wszystkie znajdujące się tu sale. To prawdziwy spektakl i uczta dla oka, w której wyobraźnia i twórczość Fornasettich w sposób wręcz niebywały współgra z architekturą, historią i stałą ekspozycją tego miejsca. Jeśli upiec chcecie dwie pieczenie przy jednym ogniu – poznać starożytne dzieła i twórczość wielkiego współczesnego włoskiego mistrza, koniecznie zajrzyjcie właśnie tutaj.

miejsce: Palazzo Altemps, Piazza di Sant’Apollinare 46
bilety: 8-13€

Tak Palazzo Altemps prezentował się przed pojawieniem się w nim prac Fornasettich, luty 2018 w Rzymie

Tak Palazzo Altemps prezentował się przed pojawieniem się w nim prac Fornasettich, foto: Tristan Ferne, CC BY 2.0

Walentynki w Wiecznym Mieście

Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że włoska stolica jest jednym z najbardziej romantycznych miast na świecie. Stąd też luty 2018 w Rzymie to przede wszystkim Walentynki! W Rzymie z pewnością nie zabraknie nam pomysłów na spędzenie miłego dnia czy wieczoru. Zwiedzanie miejskich zakątków po zmroku jest tu punktem obowiązkowym. Podczas przechadzki takiej nie zapomnijmy zajrzeć też, do którejś z lokalnych knajpek na kolację bądź lampkę wina. W tej ostatniej kwestii polecamy odwiedziny w Antica Vineria. Lokal ten położony przy Via Monte della Farina 37 i nieco oddalony od gwarliwego centrum miasta pozwoli nam nie tylko skosztować najwspanialszego włoskiego wina, ale i prawdziwie poczuć niepowtarzalną magię rzymskich wieczorów. Dla miłośników kina polecamy wskrzeszenie pamięci o Rzymskich Wakacjach i przemierzenie miasta szlakiem wytyczonym przez  Audrey Hepburn and Gregory Pecka. Schody Hiszpańskie czy di Trevi z pewnością Was zachwycą, uważajcie jednak, by wieczór nie skończył się zbyt burzliwie przy Ustach Prawdy! Za dnia na swą listę koniecznie wpiszcie rzymskie muzea – 14 lutego do wielu z nich pary wejść będą mogły na jednym tylko bilecie.

W Rzymie nie tak trudno jest odbyć prawdziwie romantyczny spacer, luty 2018 w Rzymie

W Rzymie nie tak trudno jest odbyć prawdziwie romantyczny spacer

Luty 2018 w Rzymie – wyprawa do Terni na festiwal czekolady

Umbryjskie Terni to miasto oddalone od Rzymu o zaledwie godzinę drogi. Okolice jego, zwane włoskimi zielonymi płucami, warto odwiedzić o każdej porze roku. Z pewnych przyczyn o wizytę tu pokuśmy się jednak zwłaszcza wówczas, gdy tę część kraju odwiedzamy w lutym. Do Terni przylgnęło miano miasta zakochanych, gdyż to w nim urodził się patron święta – św. Walenty. Dodatkowo już niedługo, 10 dnia miesiąca, rusza tu kolejna, 15 już edycja, słynnego festiwalu czekolady. Rozgrywająca się na miejskich ulicach impreza potrawa do 14 lutego. Przekonani jesteśmy o tym, że prawdziwych miłośników słodkości do przybycia tu nie trzeba specjalnie namawiać. Gwarantujemy jednak, że również Ci, którzy w sposób ciekawy spędzić chcą walentynki, z takiej słodkiej propozycji z pewnością będą zadowoleni. Cioccolentino festival to szansa na degustację rozmaitych słodkich włoskich specjałów, to również czekoladowe show rozgrywające się na placach i lekcje zdradzające tajniki, jak najlepsze przysmaki przygotowywać samodzielnie w domowym zaciszu. Z takiej przyjemności nie można zrezygnować!

W najbliższych dniach Terni stanie się prawdziwą stolicą czekolady!, lity 2018 w Rzymie

W najbliższych dniach Terni stanie się prawdziwą stolicą czekolady!

Na pchlim targu

Miłośnicy pchlich targów 18 lutego między godziną 12.00 a 21.00 choć na chwilę trafić muszą na via Biordo Michelotti 2 – na wspaniały Vintage Market. W Rzymie odnaleźć można wiele miejsc, z których uda nam się przywieść zupełnie niebanalne, intrygujące pamiątki. Nie da się ukryć, że tutejsze miejskie targowiska skrywają prawdziwe skarby. Nie inaczej będzie i tym razem! „The Vintage Room” to właściwie dwie czekające na nas sale. W pierwszej z nich odnajdziemy artystyczne wyroby utrzymane w stylu retro, ciekawe ubrania, biżuterię, artykuły papiernicze, a nawet dawne dziecięce zabawki. Salę drugą w całości dedykowano zaś prawdziwym melomanom. Jeśli więc namiętnie kolekcjonujecie winyle, pamiętajcie, by pakując bagaż, pozostawić w nim sporo wolnego miejsca. Od razu lojalnie ostrzegamy bowiem, że stąd nie da się wyjść z pustymi rękami. Podczas tej wyprawy do przeszłości uda nam się też skosztować serwowanych tu smakołyków i pograć w gry wideo pochodzące z lat 80′ i 90′. Luty 2018 w Rzymie zapewni nam ciekawą podróż w czasie.

The Vintage Room zaskoczy nas bogatą kolekcją winyli, luty 2018 w Rzymie

The Vintage Room zaskoczy nas bogatą kolekcją winyli

Pink Floyd – niezapomniana wystawa

Wielu z Was z pewnością słyszało już o niepowtarzalnej ekspozycji przedstawiającej historię grupy Pink Floyd. Po londyńskiej premierze ruszyła ona właśnie w długie światowe tournée – pierwszym miejscem postoju jest zaś włoska stolica. Fani zespołu na pewno odnajdą tę atrakcję, jednak propozycja ta zachwyci nie tylko miłośników rocka. Wspomniana wystawa jest nie tylko szansą na bliższe poznanie zespołu, to również intrygująca wyprawa do przeszłości i zupełnie niebywała multimedialna i multisensoryczna przygoda. Przez kolejne sale, a tym samym kolejne rozdziały historii poprowadzi nas tu oczywiście muzyka. Na każdym kroku poza licznymi, nieprezentowanymi wcześniej pamiątkami, liczyć możemy też na przykuwające oko wizualizacje oraz pokaźną garść technologicznych innowacji. The Pink Floyd Exhibition: their Mortal Remains to majstersztyk współczesnego wystawiennictwa. Tych wszystkich, którzy dzieło to chcieliby zobaczyć na własne oczy, zapraszamy do Muzeum MACRO – ekspozycja gościć będzie tu aż do 1 lipca.

miejsce: MACRO, Via Nizza, 138
bilety: 16-18€

Ta wystawa zachwyci nie tylko fanów grupy!, luty 2018 w Rzymie

Ta wystawa zachwyci nie tylko fanów grupy!, foto: Scott Clark, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *