DreamPoints

Luty 2017 w Rzymie

Malownicze uliczki Zatybrza, luty 2017 w Rzymie

W lutym Rzym raczej nie zaskoczy nas mroźną zimą. Brak upałów i nieco mniejsza liczba turystów sprawią, że zwiedzanie miasta z pewnością okaże się niezwykle przyjemne. Jeśli podczas pobytu przydarzy nam się dzień deszczowy, warto spędzić go w muzeach. W tej dziedzinie miasto jak zwykle przygotowało wiele intrygujących atrakcji. Marzy Wam się choć parę dni we włoskiej stolicy? Już teraz zamówcie bilety lotnicze do Rzymu!

Luty 2017 w Rzymie – Zatybrze na starych fotografiach

Trastevere to jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych dzielnic Wiecznego Miasta. Niegdyś miejsce to leżało na samym skraju ziem zajętych przez Etrusków – w obręb Rzymu rione tę włączył dopiero Oktawian August. Zatybrze od centrum odgradza rzeka. Ulokowanie takie sprawiło, że mimo upływu wieków, teren ten zachował swój zupełnie niepowtarzalny klimat. Trastevere posiada własny dialekt – romanesco, lokalne zwyczaje i czarujące wąskie uliczki wypełnione starymi kamienicami. Ta dawna dzielnica ubogich dziś cieszyć zaczyna się coraz większą popularnością. We wnętrzach nieco nadszarpniętych przez czas budynków pojawiają się ekskluzywne apartamenty, a w miejscu dawnych warsztatów rozkwitają restauracje. Zatybrze mimo zmian wciąż urzeka. Jeśli jednak marzy Wam się mała podróż w czasie, warto zajrzeć do Museo di Roma in Trastevere. To tu, jeszcze do 26 lutego, obejrzeć można wystawę dokumentującą życie dzielnicy na przestrzeni XX wieku. Zgromadzone tu fotografie pozwolą nam odkryć Zatybrze, którego już nie ma.

adres: Piazza Sant’Egidio 1/b
bilety: 5€

Malownicze uliczki Zatybrza, luty 2017 w Rzymie

Malownicze uliczki Zatybrza, foto: Larry Koester, CC BY 2.0

Equilibrio Festival 2017

Luty 2017 w Rzymie to Equilibrio Festival – propozycja dedykowana miłośnikom tańca współczesnego. Sam projekt nie jest pomysłem nowym, cyklicznie goszcząca w Rzymie impreza w tym roku nieco odświeży jednak swą formułę. Ta i każda kolejna edycja w całości poświęcona będzie jednemu głównemu bohaterowi. W 2018 będzie nim Francja, w 2019 kraje skandynawskie, w tym roku zaś scenę we władanie swe przejmą niemieccy artyści. Wybór ten raczej nie jest przypadkowy. Jakby nie było, w rozwoju tańca współczesnego Niemcy odegrały niebagatelną rolę. Rudolf Laban, Mary Wigman, Pina Bausch czy Kurt Joosh zrewolucjonizowali tę dziedzinę sztuki i to właśnie ich pamięci poświęcona została tegoroczna edycja. W XX wieku na niemieckiej tanecznej scenie wiele się działo, jednak i wiek XXI swym artystycznym rozmachem potrafi zaskoczyć. Między 3 a 24 dniem miesiąca w Parco della Musica zagości m.in. DanceLab Berlin i Frankfurt-Dresden Dance Company. Wśród wielkich nazwisk pojawi się Susanne Linke i Reinhild Hoffmann. Naprawdę warto więc przejrzeć program i zdobyć bilety na te niezwykłe występy.

Adres: Auditorium Parco della Musica, Via Pietro de Coubertin 30
bilety: od 20€

Zajęcia u Mary Wigman - znakomitej tancerki i choreografki, luty 2017 w Rzymie

Zajęcia u Mary Wigman – znakomitej tancerki i choreografki, foto: Klaus Schütz, CC BY-SA 3.0

Domus Aurea – raz jeszcze

Domus Aurea nie przestaje zaskakiwać! Do wizyty w tej słynnej rezydencji Nerona zachęcaliśmy już w zeszłym miesiącu i zaproszenie ponawiamy raz jeszcze. Od 4 lutego miejsce to obejrzeć można w zupełnie nowej odsłonie. Obserwując zachowane do dzisiejszego dnia ruiny, wykazać trzeba się niemałą fantazją, by dostrzec w nich architektoniczną perłę przeszłości. Dzięki współczesnej technologii z łatwością uda nam się jednak przenieść w czasy największej świetności tego gmachu. Wystarczy włożyć specjalne „okulary”, by otworzył się przed nam świat sprzed wieków. Wizualna trójwymiarowa podróż jest doświadczeniem zupełnie niezwykłym. Zaledwie w sekundę pokonujemy niemal 2000 lat i lądujemy wprost w starożytności. Projekt skupia się na sali Volta Dorota i na okalających ją ogrodach. Widok ten po raz ostatni podziwiać można było przed wielkim pożarem, który miejsce to zniszczył w 104 roku. Dziś długoletnie archeologiczne prace, historyczne rekonstrukcje i najnowsza technologia przywracają nam ów obraz. Bilet na tę przygodę zamówić można tutaj.

adres: via della Domus Aurea 1
bilety: 14€

Domus Aurea - wyprawa w przeszłość, luty 2017 w Rzymie

Domus Aurea – wyprawa w przeszłość, foto: Arienne McCracken, CC BY-SA 2.0

Da Vinci w Muzeach Kapitolińskich

Muzea Kapitolińskie zachęcają nas do spotkania z najbardziej utalentowanym Włochem wszech czasów – z Leonardem da Vinci. Ten człowiek renesansu był malarzem, rzeźbiarzem, filozofem, architektem, pisarzem, matematykiem, anatomem, geologiem, mechanikiem i odkrywcą, a i to jeszcze nie wszystkie dziedziny, którym poświęcał się w swym życiu. Da Vinci marzył o skonstruowaniu maszyny latającej. Ponoć w dzieciństwie nad jego kołyską poszybować miał jastrząb. Leonardo zapamiętał to wydarzenie i uznał je za prorocze. Wynalazca wiele czasu poświęcił badaniom nad lotem ptaków. Jego prace w tej dziedzinie dokumentuje przechowywany w Królewskiej Bibliotece w Turynie „Traktat o locie ptaków”. To właśnie to niewielkie, liczące zaledwie 18 kart dzieło stało się motywem przewodnim wystawy. Dzięki zastosowaniu technologii wirtualnie kartkować możemy tu zabytkowy skoroszyt. Integralną częścią wystawy są też oryginalne, trójwymiarowe prototypy maszyn. Ekspozycję oglądać można aż do 17 kwietnia.

adres: Palazzo dei Conservatori, Piazza Dei Campidoglio
bilety: 15€

Da Vinci marzył o tym, by człowiek wzbił się w przestworza, luty 2017 w Rzymie

Da Vinci marzył o tym, by człowiek wzbił się w przestworza, foto: Manoel Lemos, CC BY-SA 2.0

Invisible Architekture

Luty 2017 w Rzymie zaskoczy nas niezwykłymi muzealnymi propozycjami. Kolejnym z miejsce, do którego koniecznie skierować powinniśmy swe kroki, jest ulokowane w Villi Borghese Museo Carlo Bilotti. To tu od 19 stycznia do 26 marca gościć będzie wystawa przypominająca niezwykłe architektoniczne pomysły lat 60. i 70. Japanese Metabolism i Italian Radicalism to ruchy, które ponownie zdefiniować próbowały sposób, w jaki człowiek zamieszkiwać ma planetę. Choć propozycje te zrodziły się w dwóch różnych krańcach globu, w obu z nich dawał o sobie znać nacisk na najnowsze technologie i wysoki stopień kontroli naturalnego środowiska. Ruch określany mianem japońskiego metabolizmu zrodził się w czasie, w którym Kraj Kwitnącej Wiśni podnosił się z powojennego upadku. Projekty proponowane przez Kikutake Kiyonori, Maki Fumihiko czy Kurokawa Kisho były nie tylko śmiałą architektoniczną wizją, ale i propozycją stworzenia lepszego społeczeństwa poprzez powołanie to życia idealnych miast. Włoska wystawa w pierwszej swej części porównuje dwa wspomniane ruchy, w drugiej zaś przywołuje współczesnych architektów, którzy wciąż podążają tą wytyczoną przez awangardę ścieżką. Wstęp na wystawę jest darmowy. Tym bardziej warto więc o taki akcent wzbogacić wizytę w Ogrodach Borghese.

adres: Viale Fiorello la Guardia 6
bilety: wstęp darmowy

Wyprawa do Ogrodów Borghese, luty 2017 w Rzymie

Wyprawa do Ogrodów Borghese, foto: Johan Siegers, CC BY 2.0

(Visited 619 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>