[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Lotnisko Fiumicino

Lotnisko Fiumicino, Rzym, Włochy, lotnisko Fiumicino

Największym portem lotniczym we Włoszech jest lotnisko Fiumicino (FCO) im. Leonarda da Vinci. Usytuowane jest ono w niewielkiej miejscowości Fiumicino, w odległości 32 km na południowy zachód od centrum miasta. Pełni ono rolę centralnego portu lotniczego w Rzymie.

Lotnisko Fiumicino, Rzym, Włochy, lotnisko Fiumicino

Lotnisko Fiumicino, Rzym, Włochy / fot. Thierry Caro@wikimedia

Podstawowe informacje

Historia lotniska zaczyna się w 1961 roku, kiedy to nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Fiumicino zastąpiło starszy i mniejszy port lotniczy Ciampino. Rzym lotnisko Fiumicino ustanowił główną bazą przesiadkową narodowych linii lotniczych Alitalia. Z biegiem lat stopniowo ją unowocześniano i przystosowywano do najnowszych standardów. Obecnie z usług portu korzysta ponad 30 milionów pasażerów rocznie, co czyni go jednym z wiodących podmiotów odpowiedzialnych za obsługę ruchu lotniczego we Włoszech. Loty do Fiumicino mają w swoich ofertach między innymi linie lotnicze takie jak: Aer Lingus, Aeroflot, Air Berlin, Alitalia, Air France, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Czech Airlines, Finnair, KLM, LOT, Lufthansa, Norwegian, Swiss, SAS oraz Wizz Air. Z lotniska dolecisz do miast na całym świecie, takich jak: Amsterdam, Ateny, Barcelona, Berlin, Dubaj, Dublin, Dusseldorf, Frankfurt, Genewa, Kair, Kopenhaga, Lizbona, Londyn, Madryt, Malaga, Monachium, Moskwa, Nowy Jork, Oslo, Paryż, Pekin, Stambuł, Sztokholm, Tunis, Walencja, Warszawa, Wiedeń, Wilno, Zurych oraz wielu innych. Na stronie internetowej znajdziesz wszystkie niezbędne dane do kontaktu.

Infrastruktura i udogodnienia

Lotnisko Fiumicino wyposażone jest w cztery terminale. Pierwszy obsługuje loty krajowe, drugi oraz trzeci krajowe i międzynarodowe, a Terminal 5 przeznaczony jest dla lotów bezpośrednich do Stanów Zjednoczonych i Izraela, przeprowadzanych przez amerykańskie i izraelskie linie lotnicze. Dla pasażerów dostępny jest Punkt Informacji Turystycznej ROMA-PASS, który znajduje się w Terminalu 3, a otwarty jest w godzinach od 9.00 do 18.30. Na obszarze portu lotniczego rozlokowanych jest także mnóstwo rozmaitych sklepów, restauracji i kawiarni. Kupić można tam między innymi biżuterię, różnego rodzaju akcesoria, odzież, pamiątki i upominki dla bliskich, książki i gazety, a także urządzenia elektroniczne. Podczas posiłku w jednym z tamtejszych lokali spróbujesz słynnych włoskich przysmaków i skosztujesz wyśmienitego wina. Podróżujący mogą również odpocząć i zadbać o siebie w salonie piękności oraz dokonać zakupu kosmetyków czy leków w jednej z aptek. Od 8.00 do 21.00 czynna jest pralnia Clean Life. Fiumicino posiada także kilka punktów przygotowanych z myślą o biznesmenach. Te główne znajdują się w Terminalu 3. W godzinach 7.00 – 21.00 można tam skorzystać z Internetu, kupić międzynarodowe karty telefoniczne do telefonów komórkowych, skopiować, zeskanować i wydrukować dokumenty. Dostępne są też: przechowalnia bagaży, punkt pierwszej pomocy, poczta oraz hotele.

Transport

Rzym lotnisko Fiumicino to lokalizacja, do której łatwo jest trafić. Zmotoryzowani z okrążającej Wieczne Miasto obwodnicy Grande Raccordo Anulare, skierować się powinni na autostradę A91 Rzym-Fiumicino, a następnie podążać za znakami, które doprowadzą ich do odpowiedniego terminala. Co ciekawe, lotnisko proponuje pasażerom usługę Carpooling. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego transportu, pozytywnie wpływa na środowisko, a przy tym obniża koszt podróży. Polega ona na wykorzystaniu jednego pojazdy do przewozu kilku osób, które zmierzają w tym samym kierunku. Do centrum miasta dojechać można dzięki wielu liniom autobusowym. Autobusy linii COTRAL znajdują się przed Terminalem 2, w hali przylotów. Podróż trwa około godziny. Bilety nabyć można w punktach sprzedaży wyrobów tytoniowych i gazet lub w autobusie (z dopłatą). Do stacji głównej Termini dotrzesz między innymi za pomocą autobusów Terravision lub Sit Bus Shuttle, które odnajdziesz niedaleko wyjścia Terminal 3 – Przyloty. Bilety kupić można on-line lub w autobusie, a kursy mają miejsce codziennie co ok. 30 minut. Czas jazdy nie przekracza godziny.
Postoje taksówek zlokalizowane są w każdym terminalu. Koszt przejazdu, w zależności od miejsca docelowego, waha się od 25 do 120 euro (ok. 100 – 500 zł). Na lotnisko dotrzesz też dzięki bezpośredniemu połączeniu kolejowemu i metrem. Z dworca kolejowego Termini kursuje „Leonardo Express”. Podróż trwa ok. 30 minut, a za bilet zapłacisz 14 euro (ok. 57 zł). Alternatywnym sposobem może być skorzystanie z linii Sabina-Fiumicino (FR1), która zatrzymuje się na niektórych głównych stacjach kolejowych (Tiburtina, Tuscolana, Ostiense, Trastevere). Koszt przejazdu wyniesie 8 euro (ok. 33 zł). Wypożyczenie samochodu oferują następujące firmy: Auto Europa, Avis, Budget, Easycar, Europcar, Hertz, Italy by car, Locauto Rent, Maggiore, Sixt. Niewielkie auto wypożyczysz na jeden dzień już za ok. 60 euro (ok. 245 zł).

Rezerwując bilety lotnicze do Rzymu z Polski warto wybrać właśnie lotnisko Fiumicino.

Dowiedz się więcej:
lotniska w Rzymie

One Comment on
  1. Pingback: Lotnisko Fiumicino : dojazd | Loty do Rzymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *