[otw_is sidebar=otw-sidebar-3]

Lotnisko Ciampino

Lotnisko Ciampino, Rzym, Włochy, lotnisko Ciampino dojazd

Za obsługę ruchu lotniczego w Rzymie, obok głównego portu Fiumicino, odpowiada także mniejsze lotnisko Rzym Ciampino (CIA). Znajduje się ono w odległości 12 km na południowy wschód od centralnej części miasta. Jest jednym z najstarszych, nadal czynnych, obiektów tego typu na świecie.

Lotnisko Ciampino, Rzym, Włochy, lotnisko Ciampino dojazd

Lotnisko Ciampino, Rzym, Włochy / fot. Ra Boe@wikimedia

Podstawowe informacje

Lotnisko Ciampino powstało w 1916 roku. Przez prawie pół wieku pełniło ono funkcję głównego portu lotniczego w Rzymie. W latach sześćdziesiątych zadanie to zostało przekazane nowo powstałemu portowi Fiumicino. Do momentu rozpoczęcia działalności przez niskokosztowych przewoźników, na Ciampino odbywały się wyłącznie loty czarterowe. Wraz z początkiem XXI wieku, ponownie stało się ono jednym z najbardziej istotnych węzłów komunikacyjnych we Włoszech. Rocznie obsługiwanych jest na nim około 5 milionów pasażerów. Obecnie loty przeprowadzają na nim głównie tanie linie lotnicze, takie jak: Ryanair, Wizz Air, easyJet. Z portu lotniczego Giovan Battista Pastine – bo tak brzmi jego oficjalna nazwa – dolecisz między innymi do miast takich jak: Bruksela, Bukareszt, Dublin, Edynburg, Eindhoven, Frankfurt, Glasgow, Katowice, Kraków, Liverpool, Londyn, Madryt, Manchester, Mediolan, Paryż, Poznań, Saragossa, Sztokholm, Walencja, Wilno, Wrocław. Na stronie internetowej można z łatwością odnaleźć dane kontaktowe lotniska Ciampino.

Infrastruktura i udogodnienia

Lotnisko Rzym Ciampino posiada dwa terminale. Terminal ODLOTY/PRZYLOTY przeznaczony jest dla lotów krajowych i międzynarodowych (tanie linie lotnicze i loty czarterowe). Drugi natomiast – Terminal Lotnictwa Ogólnego obsługuje loty prywatne. Dla pasażerów przygotowano punkty informacyjne, które zlokalizowane są w strefach przylotów i odlotów. Na obszarze portu lotniczego znajduje się kilkanaście sklepów i restauracja. Można kupić tam między innymi różnego rodzaju czasopisma, książki, biżuterię, rozmaite akcesoria, a także pamiątki i upominki dla całej rodziny. Udostępniono także specjalne punkty, w których można skorzystać z Internetu, drukarki, skanera, kserokopiarki oraz nabyć międzynarodowe karty do telefonów komórkowych. Podróżujący mogą też odwiedzić kantor wymiany walut.

Transport

Lotnisko Ciampino położone jest w pobliżu obwodnicy Rzymu – Grande Raccordo Anulare (GRA). Kierowcy zmierzający do Ciampino powinni jechać wzdłuż drogi Appia Nuova, w kierunku Castelli Romani. Port lotniczy połączony jest z miastem wieloma liniami autobusowymi, które oferowane są przez przewoźników takich jak: Atral, Cotral, Sit, Terravision, Schiaffini. W pobliżu wyjścia znajdują się postoje taksówek. Cena za przejazd, w zależności od miejsca docelowego, waha się od 30 do 50 euro (od 122 do ok. 200 zł). Najbliższą stacją kolejową w stosunku do portu Ciampino jest stacja Ciampino Città. Co 30 minut kursują do niej autobusy Cotral/ Schiaffini. Czas podróży to ok. 5 min. Bilet w cenie 1 euro (ok. 4 zł) kupić można w autobusie lub na stacji. Z Ciampino Città, dzięki szybkiemu połączeniu kolejowemu, dostaniesz się w 15 minut do stacji głównej Termini. W pobliżu wejścia do lotniska znajdziesz wypożyczalnie samochodów. Swoje usługi oferują tam firmy takie jak: Auto Europa, Avis, Budget, Europcar, Hertz, Locauto Rent, Maggiore, Sixt. Niewielkie auto na jeden dzień wypożyczyć można za ok. 60 euro (ok. 245 zł).

Warto pamiętać, że promocje na tanie loty do Rzymu dotyczą głównie lotów na Ciampino. Dobrze jest przed podróżą sprawdzić opcje przejazdu z lotniska do miasta.

Dowiedz się więcej:
lotniska w Rzymie

One Comment on
  1. Pingback: Lotnisko Ciampino: dojazd | Loty do Rzymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *